No Tag To Print

Palestinian President Mahmoud Abbas prays at the opening of the Palestinian Central Council meeting, in Ramallah, in the occupied West Bank
אבו מאזן. צילום: רויטרס

הסיוט החדש של הפלסטינים | פרשנות

'עסקת המאה' של טראמפ היא הסיוט המדיני החדש של הפלסטינים, של הרש"פ ושל חמאס כאחד • הם בוחנים דרכים לטרפד את העסקה המתקרבת ולא בוחלים בדרכים מדיניות לצד צעדי התנגדות בשטח

הפלסטינים חוטפים מכות על הראש בזו-אחר-זו, ונראה כי חלומם להגשים את השאיפות הלאומיות שלהם על פי "הקווים האדומים" הפלסטינים – מדינה פלסטינית בקווי 67' שמזרח ירושלים היא בירתה ומימוש "זכות השיבה" – רק הולך ומתרחק בהיעדר רצון ויכולת מצדם לגלות מדיניות פרגמטית המתאימה למציאות.

ניצחונו של נתניהו בבחירות קבר עוד קצת באדמה את אופציית פתרון "שתי המדינות". נתניהו מוכן לתת לפלסטינים רק "פחות ממדינה" בכל הסדר קבע. מנגד, אבו מאזן (מחמוד עבאס) לא מוכן לכך, וסביר להניח שהנשיא טראמפ, הידיד הנאמן ביותר של ישראל המתואם עם נתניהו, לא ינסה במסגרת תוכניתו המדינית החדשה המכונה 'עסקת המאה' לכפות עליה את פתרון "שתי המדינות" – או ליתר דיוק, את רעיון הקמת מדינה פלסטינית בשטחי הגדה. במקרה הגרוע הוא יציע להקים מדינה פלסטינית ברצועת עזה, שהרי קיימת כבר שם, הלכה למעשה, ב-12 השנים האחרונות, אמירות אסלאמית קיצונית שאותה ניתן לכנות במילה "חמאסטן".

נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

ג'ייסון גרינבלט, השליח האמריקני המיוחד למזה"ת, צייץ ב-11 באפריל בחשבון הטוויטר שלו כי "תוכנית 'עסקת המאה' תשפר את חיי הפלסטינים באופן ניכר". יתכן ויש במשפט זה מידה מסויימת של נאיביות. שיפור החיים של הפלסטינים איננו מעניין במיוחד את אבו מאזן ואת צמרת הרש"פ. מבחינתם, 'עסקת המאה' של טראמפ היא "הסיוט הגרוע ביותר של הפלסטינים".

https://twitter.com/jdgreenblatt45/status/1116388056767057921?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1116388056767057921&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.20il.co.il%2F%3Fp%3D354125

 

אבו מאזן כבר הכריז: "דוחים את התוכנית"

התוכנית נפסלה מראש על ידם מבלי ששמעו אפילו את פרטיהּ, כאשר אבו מאזן אמר לפני כמה ימים כי הפלסטינים "דוחים את התוכנית, תהא אשר תהא". החלום הרטוב של יו"ר הרש"פ וחבורתו הוא לקבל מדינה פלסטינית בקווי 67' שמזרח ירושלים היא בירתה. יו"ר הרש"פ ראה את עצמו נכנס למסגד אלאקצא לצהלות ההמונים, כפי שעשה המצביא המוסלמי צלאח א-דין אלאיובי. חלום זהה לזה של קודמו, יאסר ערפאת.

על פי פרסומים שונים בארה"ב, הנשיא טראמפ קרוב מאוד להכריז על התוכנית החדשה שלו. יתכן שמיד לאחר הקמת הממשלה החדשה בישראל, התוכנית הזו אמורה להחליף את יוזמת השלום הערבית שממשלת ישראל איננה מוכנה לדון בה, משום שנתפרה לפי מידות "הקווים האדומים" של הפלסטינים.

בשטח מתרחש תהליך שמאוד מדאיג את הפלסטינים. הסכם אוסלו נשחק לחלוטין בכל מה שקשור לנסיגת ישראל משטחי יו"ש, הרוח של מבצע 'חומת מגן' שהשמיד את תשתיות הטרור הפלסטיני בגדה עדיין מרחפת עליה. צה"ל נכנס מבלי שום מגבלה לכל תא שטח באזור, ההתנחלויות ממשיכות להתרחב, וכך גם תוכניות הבנייה במזרח ירושלים. זאת בעוד מדינות ערב מגלות רפיסות נוכח ההצהרות של הנשיא טראמפ על ריבונות ישראלית ברמת הגולן ובמזרח ירושלים.

באופק כבר מבצבצים הניצנים הראשונים של 'עסקת המאה' לאחר שראש הממשלה נתניהו גילה כי בכוונתו לתאם סיפוח שטחים ביו"ש "בהדרגה ובתיאום עם ממשל טראמפ".

דרכי הפעולה האפשריות

על פי גורמים בכירים באש"ף, ההנהגה הפלסטינית החלה בימים אלה לדון ברעיונות שונים כיצד לקדם את פני הסיוט החדש של הפלסטינים שנקרא 'עסקת המאה'. אלה הרעיונות הנבחנים כעת:

תיאום עם ארגון 'חמאס' כדי לטרפד את העסקה. צאלח אלעארורי, סגן יו"ר הלשכה המדינית, אמר ב-11 באפריל בנאום טלפוני מלבנון לסטודנטים באוניברסיטת ביר זית כי "הבעיה המסוכנת ביותר לעמנו כעת היא 'עסקת המאה' של טראמפ שהממשל מנסה לכפות עלינו בתמיכת מדינות ערב ואנו לא ניתן לה לעבור". ארגון 'חמאס' מתואם עם ארגון 'הג'יהאד האסלאמי' ועם איראן כדי לטרפד את התוכנית האמריקנית.

 אינתיפאדה חדשה בשטחי יו"ש בסגנון "ההתנגדת העממית", ללא שימוש בנשק חם, והפרת הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס בגבול רצועת עזה.

ישום החלטות המל"פ והמועצה המרכזית של אש"פ בכל הקשור לניתוק הקשרים המדיניים, הביטחוניים והכלכלים עם ישראל, ביטול הסכם אוסלו והשעיית ההכרה בישראל.

פניה למוסדות הבינלאומיים ולבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג והאצת ההטיפול בתלונות שכבר הוגשו לבית הדין הזה.

דרישה פלסטינית כי תושבי הגדה יקבלו אזרחות ישראלית מלאה ויהפכו לתושבים שווי זכויות מייד עם החלת החוק הישראלי של שטחים בגדה.

הרשות הפלסטינית ניצבת בפני בעיה קשה ביותר מבחינתה. בישראל נבחרה ממשלת ימין חדשה לתקופת זמן של עוד ארבע שנים, אשר מקבלת במקביל רוח גבית למדיניותה מהנשיא טראמפ. העובדות נקבעות בשטח למורת רוחה.

"אנו ניצבים בפני 4 שנים של רדיפה וגניבת אדמות"

וואסל אבו יוסף, חבר הוועד הפועל של אש"ף, תיאר את המצב במילים הבאות: "המשך שלטונו של נתניהו לקדנציה נוספת פירושו שאנו ניצבים בפני ארבע שנים של רדיפה וגניבת אדמות וייהוד המקומות הקדושים. זה עלול לחסל את מאמצי הרש"פ, בסיוע גורמים בינלאומיים, להגיע להסדר שישמור על זכויות עמנו או בניה של מדינה ריבונית בשטחי 67".

מבחינת הפלסטינים, חמאס והרש"פ כאחד, הם נכנסים כעת למערכה פתוחה נגד ישראל וממשל טראמפ כדי להכשיל בכל דרך את תוכנית השלום האמריקנית החדשה.

אי אפשר לשלול את האפשרות של חידוש פיגועי ההתאבדות בתוך שטח ישראל מיד לאחר ההכרזה על 'עסקת המאה'. הפלסטינים חשים שהמשך שלטון הימין בישראל והתוכנית החדשה של טראמפ דוחקים אותם לפינה. מבחינת חמאס וארגוני השמאל באש"ף, האסטרטגיה של אבו מאזן למשא ומתן עם ישראל קרסה לחלוטין, ועכשיו הגיעה שעת המבחן של "אסטרטגיית ההתנגדות".

It is not Android