לא מובנת לי כותרת ההפגנות "נלחמים בשחיתות", וכי יש מישהו שיתמוך בשחיתות? הרי אין כאן עניין של ימין או שמאל. זה קונצנזוס.
אגב, קיימת ולא מעט ברשויות המקומיות, וגם בקרב הפקידות במשרדי הממשלה – בדרגים גבוהים ונמוכים. לא תבזבז את זמנה בחקירה של מנהל מחקלה בעירייה שמקבל שוחד, גם אם יש לא מעט ראיות נגדו. לרוב זה לא מעניין את מפקדי היחידות המובחרות במשטרה .
יועז הנדל. צילום: גרשון אליסון, פלאש 90
יועז . צילום: גרשון אליסון, פלאש 90
שמעתי מפי לא מעט חושפי שחיתויות שהם העבירו מידע מוצק שכולל מסמכים ואף הקלטות נגד פקידים, בעיקר ברשויות המקומיות. זה נגמר בלא כלום. החוקרים מחפשים את הקודקודים: ראש העיר, המנכ"ל של החברה הציבורית, חבר הכנסת, השר או ראש הממשלה.
שיהיה ברור – כל אדם שסרח צריך להיחקר ואם יש די ראיות נגדו שיוגש נגדו כתב אישום. מקומם של רמאים וגנבים, בטח נבחרי ציבור, בכלא.
אין חולק על כך. ולראייה – במדינת ישראל נחקרו לאורך השנים ראשי ממשלה, אחד מהם אף נשלח לכלא. הוגשו כתבי אישום והורשעו שרים, ח"כים וגם נשיא מדינה אחד. זאת מופת של דמוקרטיה.

על איזו שחיתות אנחנו מדברים?

רק לפני שבועיים נלקח לחקירה יו"ר הקואליציה. איש לא פיקפק בצורך לחקור אותו. נמתחה ביקורת – מוצדקת ולגטימית בהחלט – על התיזמון הבעייתי – יום לפני ההצבעות הגורליות על חוק ההמלצות.
חבר הכנסת דוד ביטן ביציאה מהחקירה בלהב 433, אתמול בלילה. צילום: רועי חלימה, פלאש 90
חבר הכנסת דוד ביטן ביציאה מהחקירה בלהב 433. צילום: רועי חלימה, פלאש 90
שרים נשלחו לכלא, איש לא הטיל דופי בעבודת המשטרה או . אז על איזו שחיתות אנחנו מדברים? נגד ראש הממשלה מתנהלת חקירה. יש לה רבדים רבים, היא מורכבת, והמשטרה כך עושה הרושם הופכת כל אבן במטרה למצוא ראיות נגד . את הממצאים יעבירו החוקרים – עם המלצה או בלעדיה – לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה והוא יצטרך להכריע בסוגייה.
נתניהו טוען שלא היה כלום ואין כלום. זכותו להעביר את המסר הזה לציבור. עם זאת, הוא משתף פעולה עם החוקרים והביקורת היחידה שהוא משמיע כלפי המשטרה נוגעת לגל ההדלפות בעניין החקירה הזאת. שוב – ביקורת לגטימית.
הפגנת השמאל ברוטשילד. צילום: יערה זרד
הפגנת השמאל ברוטשילד. צילום: יערה זרד
הייתי שמח אם מפכ"ל המשטרה יכריז שהוא בודק לעומק מי החפרפרות שמדליפות לעיתונאים פרטים עסיסיים מתוך החקירה של נתניהו, או של ביטן. במקום זאת, אלשייך בוחר להעמיד פני נעלב, ובכך משרת את האופוזיציה, ואולי יש לכך סיבות עלומות.

מה שעבד לשפיר ושמולי יעבוד להנדל ויניב?

אם יוגש נגד נתניהו כתב אישום בגין שוחד, סביר להניח שהוקאליציה תתפרק, אולי אפילו ביוזמתו של נתניהו. כל סעיף אישום אחר יציג את המשטרה באור מגוחך, בטח אחרי חקירה חובקת עולם שהיא ניהלה.
עד אז – נתניהו חף מפשע, ובלי קשר איש לא מונע מהמשטרה להילחם בשחיתות. נהפוך הוא. אי לכך – מימין ומשמאל – ברור שלהפגנות האלה יש מטרה אחרת. ברוטשילד היא גלוייה, בכיכר ציון נסתרת.
משה בוגי יעלון. צילום: פלאש 90
משה . צילום: פלאש 90
יועז הנדל, שיש שטוענים שיתמודד עם בוגי יעלון על מקום לכנסת, פועל ממניעים פוליטיים. כמובן שגם יוצא בכל שבת לרחובות קודם כל כי הוא מונע משיקולים אישיים – ריצה לכנסת. אם לסתיו שפיר ולשמולי זה עבד, למה לא לשניים האלה?
אגב, זה בסדר לרצות להיות נבחר ציבור אבל כדאי להודות במניעים האלה לפני שמנסים לסחוף את הציבור הרחב ולפעמים התמים.
עם או בלי ההפגנות האלה, המלחמה בשחיתות תימשך באין מפריע, וטוב שכך. דווקא משום כך כדאי שהנדל את יניב ימצאו כותרת אחרת להפגנות שלהם, כזאת שלא חוטאת לאמת.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.