אלי אוחנה עם היועץ המקצועי אלי כהן והמאמן גיל לבנדה. צילום: בית"ר ירושלים
הרומן הסתיים מהר מהצפוי. צילום: בית"ר ירושלים

 

הסיבה העיקרית לסיום עבודתו של אלי כהן בבית״ר ירושלים, היא הלחץ הגדול של בית הנשיא. החל משעות הבוקר של יום רביעי, בבית הנשיא נכנסו ללחץ, ההתנהלות בקרב מספר גורמים בבית נשיא המדינה דמתה לאירוע חריג בסדר גודל בינלאומי. ״זה היה הרבה יותר גדול מתקרית דיפלומטית. ההיסטריה שאנשי בית הנשיא היו בה וגם שידרו במסרים שלהם הייתה פשוט מפחידה״, אמר גורם בכיר שהיה מעורב באירועים שהתרחשו מאחורי הקלעים, והוסיף: ״מי שקיבל את הטלפונים מבית הנשיא כבר לא יכול היה להישאר אדיש. המשחק היה אבוד מראש״.

הראיון שנתן אלי כהן לעיתון "ידיעות אחרונות" ובו צוטט אומר כי לא יביא שחקן ערבי לבית״ר ירושלים, לא זכתה לכותרות גדולות בתקשורת בארץ, כלי תקשורת אחרים לא הבליטו את הדברים הלא ראויים שאמר כהן, אבל זה לא מנע מגורמים בכירים מאוד ובעלי השפעה עצומה על בית״ר ירושלים להפעיל לחצים אדירים על המועדון ובעיקר על אלי אוחנה, מחזיק זכויות הניהול במועדון.

הנשיא ריבלין. צילום: דוברות בית הנשיא
הנשיא ריבלין. צילום: דוברות בית הנשיא

התערבות בית הנשיא

כדי להבין את הסיבה ללחץ הגדול שאחז את אנשי נשיא המדינה מאז פרסום הראיון, צריך לחזור ל-7 באוגוסט, אז נשיא המדינה ערך טקס מרשים להענקת ״מגן הכבוד״, זו העונה השלישית כששיאו של הטקס במעמד נציגי קבוצות ליגת העל וראשי ההתאחדות ומנהלת הליגה, היה הענקת התואר ״אות פורץ הדרך״ למועדון בית״ר ירושלים על ההתמודדות נגד הגזענות. בטקס בו העניק הנשיא רובי ריבלין את המגן היוקרתי לבית״ר ירושלים נאמר כי: ״המועדון התמודד עם אתגרים שאין להם אח ורע בעולם הספורט בישראל״. גם אופ״א שיגרה נציגים לטקס. באותו מעמד אמר אלי אוחנה שקיבל את המגן כי המועדון ימשיך להילחם בתופעת הגזענות ללא פשרות.

משעות הבוקר של יום רביעי משכן נשיא המדינה הפך לחמ״ל. הלחץ והמסרים הברורים לא היו רק לבית״ר ירושלים במטרה לפעול מידית נגד האמירות של אלי כהן, גורמים בכירים ורשמיים בבית הנשיא אף שוחחו עם אנשי ההתאחדות לכדורגל והביעו את זעמם.

לוקח את הזמן. אלי אוחנה. צילום מסך
אלי אוחנה. צילום מסך

 

בהתאחדות לכדורגל מכירים את הנוהל בנוגע לבית״ר ירושלים במקרים כאלה. באפריל 2015 גיא לוי, מאמן הקבוצה אז, אמר דברים דומים ואף חמורים יותר על כך שלא יחתים שחקן ערבי בבית״ר ירושלים. בהתאחדות לכדורגל מיהרו לכבות את השריפה. עופר עיני שיגר מכתב נזיפה למאמן ובו דרישה להתנצל מידית ולא הוא יועמד לדין בהתאחדות. גיא לוי הוציא התנצלות גורפת והאירוע הסתיים. השינוי הגדול והדרמטי הפעם היה הזכייה של בית״ר ירושלים במגן המלחמה בגזענות מטעם נשיא המדינה אחרי מאבק רציני ואמיתי של הבעלים אלי טביב נגד הגזענות בקבוצתו. תובע ההתאחדות, עו״ד ניר רשף, הודיע בישיבה בהתאחדות עוד באותו היום כי אין עילה להעמיד את אלי כהן לדין. התובע הבהיר כי הדברים של כהן אינם מתאימים וראויים אולם אין בהם מילה אחת של גזענות. בהתאחדות החליטו כי עיני ישגר שוב מכתב, הפעם לאלי כהן, עם דרישה ממנו להתנצל.

אבל גורמים בבית הנשיא חשבו אחרת. הם לא הסתפקו במכתב ובהתנצלות של כהן, הם דרשו לטפל בנושא לבד מול בית״ר ירושלים. העובדה כי בית הנשיא דורש מההתאחדות לכדורגל שלא לפעול ולהשאיר לו את הטיפול מעוררת כמה סימני שאלה. האם גורמים מסויימים בבית הנשיא העדיפו לסיים את הפרשה בעזיבתו של אלי כהן ולא הסתפקו בהתנצלות? אחד מאלה שהיה מעורב בנושא מול בית הנשיא ציין כי לא השאירו לאלי אוחנה שום אפשרות אחרת. הלחץ שהופעל עליו היה עצום. המסרים לפיהם עתיד מפעל טקס חלוקת ״מגן הכבוד״ בשנה הבאה בסכנה ואף עשוי להתבטל לא השאיר לאוחנה אופציה אחרת.

אלי כהן והשחקנים המוסלמים זאור סדאייב וג'יבריל קדאייב בינואר 2013. צילום: יונתדן זינדל, פלאש 90
אלי כהן והשחקנים המוסלמים זאור סדאייב וג'יבריל קדאייב בינואר 2013. צילום: יונתדן זינדל, פלאש 90

 

במקביל, גם גורמים שמעורבים בהבאת ספונסרים למועדון העבירו מסרים שיהיה קשה להביא ספונסרים ותרומות למועדון בעקבות הדברים של אלי כהן, גם ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, העביר מסרים ברוח דומה. אוחנה חיפש דרכים למצוא פתרון יצירתי לרצות את כל הגורמים ולהימנע מסיום עבודתו של אלי כהן, אותו הביא אחרי מאבק לא קל מול אלי טביב הבעלים. כהן עצמו עזר לאוחנה לצאת מהמשבר שנוצר כאשר מיד הודיע לו שהוא מתפטר.

מה נשתנה?

כמה שאלות עולות מהפרשה הזו. איך זה שבית הנשיא ביקש מההתאחדות לכדורגל שלא לפעול להתנצלות מצידו של אלי כהן כמו במקרה גיא לוי? האם נשיא המדינה, שעבר בחייו לא מעט אירועים חריגים פוליטיים ותקשורתיים, לא יכול היה להסתפק בהבעת התנצלות עמוקה על הדברים שנאמרו? והשאלה הכי חשובה והמסקרנת היא, אם בית הנשיא כל כך חזק ובעל השפעה עצומה על מועדון בית״ר ירושלים, למה שלא יפעל במשמרת של הנשיא ריבלין להחתמת שחקן ערבי בבית״ר ירושלים? ריבלין גם יכול לסגור מעגל. הרי הוא היה שנים רבות האיש הכי חזק במועדון בית״ר ירושלים, הוא היה יו״ר, היה פטרון וכעת הוא נשיא. לדאוג לפטר איש מקצוע על אמירה אומללה ומיותרת זו לא חוכמה. נראה את הנשיא וכל הגורמים שפעלו מאחורי הקלעים מול המועדון וההתאחדות לכדורגל גורמים לאלי טביב להחתים שחקן ערבי. ושלא יספרו לנו את הסיפור שאף שחקן שחקן ערבי לא רוצה לבוא לבית״ר ירושלים. זה לא תופס.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

הנשיא ריבלין יכול לרתום למשימה הלאומית את ראש העיר ניר ברקת. גם ברקת היה המום מהדברים של כהן בראיון, ולא הסתיר, מאחורי הקלעים כרגיל, את דעתו מה אוחנה צריך לעשות. אתם לא תראו אותו יוצא בקמפיין נגד הדרת שחקנים ערבים בבית״ר ירושלים או מגנה בצורה גלויה ורצינית את אירועי הגזענות של אוהדי בית״ר בעבר. ברקת בורח מראיונות בנושא ומתחמק בשיטתיות מהתייחסות לארגון ״לה פמיליה״. פעם אחת, כאשר הביע תמיכה בהבאת השחקנים הצ'צ'נים, הוא ספג ביקורת מהאוהדים הקיצוניים ומאז הבין את חומר הנפץ הפוליטי הטמון בנושא הרגיש.

אלי אוחנה עשה עבור ריבלין וברקת את העבודה. עכשיו ריבלין וברקת צריכים לעשות לאוחנה את העבודה ולמצוא את הדרך להחתמת שחקן ערבי בבית״ר ירושלים. זה לא יקרה. לא במשמרת של הנשיא ריבלין ולא במשמרת של ברקת כראש העיר. בארגון ״לה פמיליה״ יכולים להיות מרוצים, גם במשמרת של אלי טביב כבעלים בית״ר ירושלים לא יהיה שחקן ערבי במועדון. כולם נלחמו לפיטוריו של אלי כהן מבית״ר ירושלים אבל לאף אחד מהם אין את האומץ להוביל מהלך להחתמת שחקן ערבי בקבוצה. כולם מפחדים.

אגב מישהו שמע הודעת גינוי של ברקת או ריבלין לדברים של אלי כהן? הגזמתם. גם אשף תקשורת אינו יכול למצוא את המילים כדי לצאת בשלום מארגון ״לה פמיליה״. הודעת גינוי מצד ריבלין או ברקת תגרור התקפה גדולה ומכוערת נגדם מראשי הארגון הקיצוני. הם פשוט חזקים על חלשים.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20