ראש ממשלת עיראק, חיידר , הכריז הערב (ה') כי "הקיץ הקץ על המדינה של ", בעקבות כיבושו של מסגד א-נורי המפורסם בעיר העתיקה במוסול. זאת לאחר שדובר הצבא העירקי הכריז היום על נפילתו של ארגון והכריז: "המדינה הפיקטיבית נפלה".

העיר , שהייתה בירתה של ארגון המדינה האסלאמית דאעש, נכבשה כמעט באופן מוחלט ע"י צבא , כאשר נותרו שכונות בודדות בהן עדיין ישנה נוכחות של כוחות ארגון הטרור האסלאמי.

שוטרים עיראקיים צוהלים לאחר שיצאו מאזור הקרבות בעיר העתיקה של מוסול, אתמול. צילום: רויטרס
שוטרים עיראקיים צוהלים לאחר שיצאו מאזור הקרבות בעיר העתיקה של מוסול, אתמול. צילום: רויטרס

 

ההערכות בעירק הן כי בעוד ימים ספורים יוכרעו גם הכוחות שעדיין נשארו בשכונות המערביות של העיר העתיקה ובכך ישלים הצבא העירקי את כיבוש העיר שהפכה לסמל של דאעש. ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי פרסם הוראות עבור הצבא כדי לסיים את הקרבות ולהביא שקט למוסול.

לפני כשבוע, ארגון האסלאמית פוצץ את מסגד א-נורי בו נשא אל-בגדדי את נאומו הראשון ב-2014 כמנהיג דאעש, וזאת כדי למנוע את "תמונת ניצחון" של צבא עיראק במסגד. אל-עבאדי אמר אז כי "הפצצת המסגד מעידה על כניעתו של דאעש".

שוטר עירקי פוסע בין הריסות מסגד במוסול, עירק, יוני 2017. צילום: רויטרס A member of Iraqi Federal Police walks inside the grounds of a mosque in the Old City of Mosul, Iraq, June 27, 2017. REUTERS/Alaa Al-Marjani - RTS18TLQ
שוטר עירקי פוסע בין הריסות מסגד במוסול, עירק, יוני 2017. צילום: רויטרס

 

בשבעת החודשים האחרונים מתנהלת מלחמה קשה בין הצבא העיראקי לדאעש ברחובות מוסול, ששוחררה ברובה מידי ארגון הטרור הקיצוני. העיר מוסול בעיראק הייתה לעיר הגדולה ביותר עליה השתלט דאעש לפני שלוש שנים והיא הוכרזה כבירת החליפות האסלאמית, כך שאובדן האחיזה בה מהווה מכה אנושה לארגון.

גם ב-א-רקה שבסוריה מריחים את הסוף של ארגון החליפות האסלאמית, כשבעיר נפרסו בדים מעל הרחובות להגנה ממתקפות אוויריות ושקי חול נפרשו בצדי הדרכים כהכנה למלחמה שתפרוץ בתוך העיר.

עקורים במוסול מנופפים לעבר חיילים עירקים במוסול, בזמן השחרור מדאעש. יוני 2017. צילום: רויטרס
עקורים במוסול מנופפים לעבר חיילים עירקים, בזמן השחרור מדאעש. יוני 2017. צילום: רויטרס
הריסות במוסול, יוני 2017. צילום: רויטרס
הריסות במוסול, יוני 2017. צילום: רויטרס
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.