No Tag To Print

רק השבוע השיק הארגון עוד דוח חמור שמאשים את מדינת ישראל ברצח פלסטינים תמימים
מיצג מחאה של ארגון אמנסטי נגד מדיניות ישראל בעזה, מול שגרירות ישראל במקסיקו, 2009. צילום: רויטרס

הסוף לשירות הלאומי ב'אמנסטי'?

אחרי היסטוריה של כישלונות בהסרת תקני השירות הלאומי מארגוני הפועלים נגד המדינה, השר אריאל משיב לבקשת האם השכולה לשלול את תקני הארגון הקיצוני: "החוק יכנס לתוקף באפריל"

מיצג מחאה של ארגון 'אמנסטי' נגד מדיניות ישראל בעזה, מול שגרירות ישראל במקסיקו, 2009. צילום: רויטרס

 

השר אורי אריאל, הממונה על השירות הלאומי, השיב לפניית דבורה גונן, אמו של דני הי"ד שנרצח בפיגוע בעין בובין, במסגרתה ביקשה מהשר לשלול את ששת תקני השירות הלאומי מארגון השמאל הקיצוני 'אמנסטי'. "שליחת בני שירות לאומי לארגון שפועל נגד מדינת ישראל וכובל את ידי חייליה מלהילחם בטרור – פוגעת במשפחות השכולות", כתבה בתחילת השבוע לשר. "אני שילמתי את המחיר היקר ביותר במאבק הזה, כעת המדינה עליה להילחם למען כבוד חייליה ובניה ולא לממן ארגונים הפוגעים בחייליה ובעצמה".

"שילמתי את המחיר היקר ביותר". דבורה גונן, אמו של דני גונן הי"ד שנרצח ע"י מחבלים בפיגוע בעין בובין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

על פי אתר עמותת 'שלומית', דרכה מופעלים התקנים בארגון, התפקידים בהם משרתים בני ובנות שירות בארגון הם: ריכוז, שימור והפעלת מתנדבים ופעילים בסניף; תאום והפקת מפגשים וסיורים בנושא זכויות אדם; סיוע בקישור בין יחידת האקטיביזם לשאר היחידות בסניף; ריכוז ותמיכה שוטפת בקורסי אקטיביזם, כולל תמיכה בתכנון פעילויות; יצירה והפעלה של תשתית מדיה חברתית בתחום האקטיביזם וריכוז הפקת אירועי אקטיביזם שונים.

צילום מסך מתוך אתר 'שלומית'

 

"מכיוון שהחוק אמור להיכנס לתוקף רק באפריל – כעת עדיין ישנם מתנדבים המשרתים בארגונים כגון אלו"

במכתב התשובה של השר אריאל לגונן, נכתב כי "לפני מספר חודשים העביר בכנסת ח"כ אורי אריאל, שר החקלאות והממונה על השירות הלאומי-אזרחי, את חוק השירות האזרחי, לראשונה לאחר כעשר שנות קידום החוק". לדבריו, "החוק קובע כללים לגבי גופים אשר יכולים לקבל אישור להפעלת מתנדבי שירות לאומי. במסגרת החוק ניתן מענה לנושא שירותם של מתנדבים בגופים הפועלים שלא בהתאם למטרות השירות הלאומי, אשר ייתכן והגופים שציינת בפנייתך נכללים בהגדרה זאת".

השר הסביר כי "מכיוון שהחוק אמור להיכנס לתוקף רק באפריל, כעת עדיין ישנם מתנדבים המשרתים בארגונים כגון אלו. עם כניסת החוק לתוקף, תידרש רשות השירות הלאומי-אזרחי לבצע בדיקה מקיפה של כל הגופים המפעילים בשירות הלאומי ולהחליט אילו גופים יכולים לקבל אישור להפעלת מתנדבים בהתאם לתנאים שקובע החוק".

"עם כניסת החוק לתוקף, תידרש רשות השירות הלאומי-אזרחי לבצע בדיקה מקיפה". השר אורי אריאל. צילום: פלאש 90

 

היסטוריה של כישלונות

כזכור, בינואר 2016 הודיע שר שלום ג'רבי, מנכ"ל מנהלת השירות הלאומי-אזרחי, כי הוא "בוחן את האפשרויות לביטול תקני השירות הלאומי בארגון". גם השר אריאל אמר אז כי "אנחנו בוחנים את האופציות החוקיות העומדות לרשותנו כדי שאבסורד זה לא ימשך". השניים נקראו לאתגר בעקבות השתתפותו של 'אמנסטי' בקריאה לתמוך בסרבניות גיוס.

כבר בזמן מבצע 'צוק איתן' באוגוסט 2014, החליט ג'רבי לבטל את תקן המתנדב בארגון 'בצלם', אך זמן קצר לאחר מכן הודיעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, כי החלטתו של ג'רבי מבוטלת. עם סיום המבצע והוצאת דוחות ע"י שורת ארגונים שהעבירו מידע לאו"ם נגד ישראל, בהם 'בצלם', 'האגודה לזכויות האזרח', 'שוברים שתיקה', 'עדאלה, 'רופאים לזכויות אדם-ישראל' ו'המוקד להגנת הפרט' – הורה שוב השר אריאל לבטל את התקנים בארגונים הללו, אלא ששוב הודיעה זילבר בתגובה לשר אריאל כי הודעתו על ביטול שירות לאומי בארגונים 'בצלם' ו'האגודה לזכויות האזרח' לא תצא לפועל, משום שאין הדבר בתוקף סמכותו. "הנחיה כזו או אחרת של שר החקלאות ופיתוח הכפר לעניין תחום סמכות שאינו מצוי היום באחריותו, אם אכן ניתנה, היא חסרת תוקף חוקי, ועל כן בטלה", כתבה זילבר במכתבה.

זילבר הוסיפה כי שינוי שכזה מצריך הליך מסודר וניסוח מדיניות חדשה בחוק. לדבריה, גם לאחר שייקבעו קריטריונים "המצרים את האפשרות להיכלל כגוף מפעיל", תצטרך להיבחן זכאותו של כל ארגון בנפרד, "על בסיס תשתית ראייתית מוצקה".

רק השבוע השיק הארגון עוד דוח חמור שמאשים את מדינת ישראל ברצח פלסטינים תמימים
רק השבוע השיק הארגון עוד דוח חמור שמאשים את מדינת ישראל ב"רצח פלסטינים תמימים". דו"ח אמנסטי האחרון. צילום: רויטרס

 

מנכ"ל ארגון 'בצלמו', שי גליק, שפנה אף הוא בשבוע שעבר לשר אריאל בבקשה להסרת התקנים מ'אמנסטי', בירך על החלטת השר ואמר כי "מדובר בהחלטה היסטורית בהמשך להחלטת שר האוצר לשלול הטבת מס מארגונים תומכי חרם".

It is not Android