, בתיווכו של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, מנהל מגעים עם ראש המועצה האזורית שומרון, , במסגרתם התחייב להעביר 220 מיליון ש"ח לטובת סלילת ומיגון ביהודה ושומרון. ממידע שהגיע לערוץ 20, עולה כי רה"מ אף התחייב בכתב לדגן, השובת רעב מול ביתו יחד עם המשפחות השכולות, בו הוא קורא להפסקת השביתה. את הכסף המדובר התחייב רה"מ להקצות כבר בישיבת סיעת 'הליכוד' ביום שני האחרון. 600 מיליון ש"ח נוספים התחייב ראש הממשלה להקצות בתקציב 2019. זאת מתוך 1.2 מיליארד ש"ח אותם דרשו המוחים לצורכי סלילת הכבישים ומיגונם, תאורה וקליטה סלולרית ביו"ש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
התחייב בכתב. ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הסיעה. צילום: פלאש 90

 

מדגן נמסר בתגובה, כי "בימים אלו מתקיימים מגעים בהובלת יו"ר הקואליציה ובסיוע ח"כ . ישנן הצעות לכאן או לכאן. נכון להרגע לא הגיע ". גם בלשכת רה"מ מכחישים את העברת המכתב.

למאהל המחאה של המשפחות השכולות שיקיריהן נרצחו בפיגועים ביהודה ושומרון וראשי המועצות הצטרפו אמש (ד') תומכים מפתיעים. ראשי כפרים באיזור גוש עציון, שבתחומם אמור לעבור אחד מארבעת הכבישים העוקפים המתוכננים, יצרו קשר עם מובילי המחאה השובתים רעב והביעו את תמיכתם במאבק.

מחאת המשפחות השכולות וראשי ההתיישבות מול מעון רה"מ. צילום: פלאש 90
מחאת המשפחות השכולות וראשי ההתיישבות מול מעון רה"מ. צילום: פלאש 90

 

אחד מראשי הכפר אמר בשיחה עם אנשי המאהל כי הכבישים העוקפים חיוניים גם לפלסטינים. "על הכביש שקיים כיום ומחבר ממחסום המנהרות ועד צומת שוקת נוסעים כל תושבי האזור, זה עומס רציני. יש אצלנו אנשים שעובדים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, יש פועלים, יש אנשי מסחר ותיירות, וכולם עוברים רק מהכביש הזה. פלסטיני שרוצה לנסוע לעבודה שלו בבוקר וצריך להגיע תוך חצי שעה נאלץ לקם בחמש בבוקר, אחרת הוא מסתכן בנסיעה של כמה שעות בפקק, משש בבוקר ועד 11 בצהריים".

בהמשך, התייחס הפלסטיני לנושא הבטיחות בדרכים: "כולם צריכים להשתמש בכביש הזה, וזה כביש שסללו בזמנו בשביל החמורים. היום במקום החמור יש סמיטריילר, במקום החמור יש היום אוטובוס דו-מפרקי. הכל עמוס על הכביש הזה, והכביש הזה לא מסוגל לשאת את העומס שעליו. צריך להרחיב אותו, צריך לסדר אותו".

ח"כ חזן במאהל המשפחות השכולות וראשי רשויות ביו"ש מול בית רה"מ, הערב. צילום: רועי חדי
ח"כ חזן במאהל המשפחות השכולות וראשי רשויות ביו"ש מול בית רה"מ, הערב. צילום: רועי חדי

 

כזכור, המשפחות וראשי הרשויות מוחים על אי-הקצאת תקציבים שהובטחו למרכיבי ביטחון ליישובים ולהקמת ארבעה כבישים עוקפים מרכזיים, בהם שיקוע קלנדיה, עוקף לובאן, עוקף חווארה ועוקף אל ערוב. המוחים דורשים סעיף תקציבי שיקבע את הקצאת הכספים לטובת הפרויקטים.

מזה שבועיים מוחות המשפחות מול בית רה"מ ובתחילת השבוע אף הכריזו על שביתת רעב בדרישה כי יתוקצבו הכבישים העוקפים וכי יותקנו אמצעי ביטחון לישובים בהם גדרות אינדיקטיביות, ומצלמות אותם דורש הצבא בכדי למנוע חדירות לישובים ופיגועים. בדיון שהתקיים היום בוועדת הכספים של הכנסת התפרצו חלק מהמוחים ודרשו "תמנעו פיגועים כמו שלנו".

האם השכולה אדווה ביטון בוועדת הכספים. צילום: אייל קציר
"למה צריך להתחנן לדבריו אלמנטריים? האם השכולה אדווה ביטון בוועדת הכספים. צילום: אייל קציר

 

אדווה ביטון, אמהּ של אדל ביטון הי"ד שנרצחה בפיגוע אבנים, זעקה: "נמאס לנו להיות סוג ב' בהכל. שום דבר לא מגיע לנו בדין. כבישים, תשתיות הגנה לישובים – למה צריך להתחנן לדברים אלמנטריים?". הדס מזרחי, אלמנתו של נצ"מ ברוך מזרחי, התפרצה לדיון בדמעות: "נשארתי לבד עם ארבעה יתומים זה פיגוע שאתם יכולתם למנוע! אל תעצמו עיניים בפני הדבר הזה. עד היום שמעתי הבטחות מראש הממשלה מחברי כנסת בשבעה בלוויות שאני הולכת אליהם כשאני מלווה את חברי, ונמאס לנו לשמוע הבטחות. אם הייתה קליטה, אם הייתה תאורה על הכביש, אולי ברוך היה ניצל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא