No Tag To Print

מרואן ברגותי פלאש 90
תמונה: IBT.

הסוגים העיקריים של מד חום ללא מגע

חום גבוה הוא אחד מהתסמינים המרכזיים של נגיף הקורונה, ולכן לא מפתיע שמקומות ציבוריים רבים הפותחים בימים אלו את שעריהם מחדש, ממהרים להצטייד במדי חום כך שיוכלו לנטר את חום גופם של הנכנסים למבנה. כמובן שבמקרה כזה מדחום ביתי רגיל לא יועיל, אלא יש צורך להצטייד במד חום ללא מגע היכול לבדוק במהירות ובזמן אמת מספר גדול של נכנסים.

סוגי מדחומים ללא מגע

קיימות כיום בשוק כמה וכמה טכנולוגיות ומערכות למדידת חום ללא מגע ואלו העיקריות שבהן:

  • עמדת בידוק טמפרטורת גוף נתלית – את העמדה הקטנה אך המשוכללת הזו ניתן לתלות בקלות על גבי הקיר בכניסה לכל מקום עבודה, מוסד לימודי, קניון או מרכז בילוי, ולבדוק בעזרתה את כל מי שנכנס למבנה. כל מה שצריך הוא לעמוד מול המצלמה תרמית המותקנת בחזית העמדה, ופועלת באופן אוטומטי למדידת חום הגוף של הניצבים מולה בזמן אמת. התוצאה מופיעה מיד על מסך LCD המחובר לעמדה ומציג גם את מספר הנבדקים שעברו בה עד כה. רמת הדיוק של המכשיר מגיעה עד ל-0.3 מעלות צלזיוס, ומלבד זאת הוא גם מצויד במערכת להתראה קולית וויזואלית. בנוסף מכילה עמדת הבדיקה גם יציאת תקשורת דיגיטלית לרישום ואגירת נתוני הנמדדים.
  • מד חום ללא מגע על גבי מעמד – המכשיר הזה מבוסס על חיישן תרמוגרפי עם מידת דיוק גבוהה ביותר, והוא מצויד במעמד שמאפשר להציב אותו על שולחן, או מדף, בעמדת בידוק במקומות ציבוריים. אופן פעולתו פשוט: כל אדם שנכנס למבנה נעמד מול המצלמה המוצבת בקדמתו, חום גופו נמדד באמצעות החיישן והתוצאות מתקבלות תוך 3 שניות; אם חום הגוף של מישהו מהנכנסים חורג מטמפרטורה של 37.5 מעלות (או טמפרטורה אחרת שהוגדרה במערכת) – מנורת התרעה נדלקת. למכשיר גם נלוות תוכנה לניתוח התוצאות, שמאפשרת לו לספק מידע משלים במידת הצורך.
    מערכת לניטור חולים בקהל הכוללת מצלמת חום גוף המערכת הזו מאפשרת למעשה לנטר ולזהות אנשים הסובלים מחום גבוה בתוך קהל אנשים, והיא סורקת את הסביבה בצורה דיסקרטית ואוטומטית לחלוטין, כך שהעוברים והשבים לא צריכים להתייצב בכלל אל מול המצלמה כמו בפתרונות האחרים. המערכת מורכבת ממצלמת חום גוף ותוכנת ניטור נלווית, שאליה המצלמה מחוברת; את המצלמה ניתן לתלות מעל לעמדת בידוק ובמעברים של מבני ציבור, משרדים, קניונים ועוד, והיא קלה מאוד לניוד והעברה ממקום למקום. תוכנת הניטור היא שדואגת לסריקה המתמשכת, כשאם במהלך הסריקה מאותר אדם שחום גופו עולה על הערך המוגדר מראש, משדרת התוכנה התראה וויזואלית אל עובדי הביטחון של המבנה.
  • מד חום ידני ללא מגע – זהו האמצעי הבסיסי והנפוץ ביותר לניטור אנשים בעלי חום גבוה: מד חום ידני קל לנשיאה, שצורתו כצורת אקדח. הבודק הנמצא בכניסה למקום אוחז בו ומניח אותו מול מצחו של האדם הנכנס, ותוך רגעים ספורים המד מציג את מידת החום שנמדדה. כך הבודק יכול לראות בבירור את טמפרטורת הגוף של הנכנס, ולהחליט אם לאפשר לאדם גישה למקום.

לסיכום

כפי שניתן לראות ישנם מספר סוגים של מדי חום אלקטרוניים ללא מגע המאפשרים לבדוק מספר רב של בני אדם בצורה מהירה ויעילה. בחרו את זה המתאים לשימושכם על פי כמות האנשים שעליכם לבדוק, מהירות הבדיקה הנדרשת ואופי המבנה שאתם אחראים עליו.