ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפגישתם בסוצ'י, אוגוסט 2017. צילום: לע"מ
ראש הממשלה ונשיא רוסיה בפגישתם בסוצ'י, אוגוסט 2017. צילום: לע"מ
כששאלתי את ראש הממשלה, מיד אחרי פגישתו עם הנשיא פוטין, האם עלולה להוביל למלחמה אזורית הוא היסס לכמה שניות ואז ענה: "הנוכחות שלהם לא תתרום ליציבות באזור". בתוך השיחה בסוצ'י, כשלצידו ראש המוסד, ראש המל"ל והשר זאב אלקין, נתניהו נשמע נחרץ יותר: "ההתבססות האיראנית בסוריה עלולה להוביל למלחמה", הזהיר. " מצהירה פעם אחר פעם שהיא רוצה להילחם בנו ולהשמיד אותנו". פוטין בעיקר הקשיב. אולי גם למד דבר אחד או שניים מתמונת המודיעין שהציגו בפניו גורמי הביטחון הישראליים.
נתניהו משוכנע, או אולי רוצה לשכנע את סביבתו ואותנו, שהפגישה עם פוטין לא מיותרת, שדבריו לא נפלו על אוזניים ערלות. הוא גם בטוח שראשי המועצה לביטחון לאומי בארה"ב, שנפגשו לפני שבועיים עם ראש המוסד וראש אמ"ן לדון אתם בסוגיה הזאת, מבינים את האינטרס הבינלאומי ואת האיום הממשי שמהווה איראן לא רק על ישראל אלא על כל המדינות המתונות באזור.
ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בפגישתם בסוצ'י. צילום: לע"מ
ראש הממשלה נתניהו והנשיא פוטין בפגישתם בסוצ'י. צילום: לע"מ
לא בכדי גורמים ישראליים פנו בימים האחרונים למדינות ערב המתונות במטרה ליצור קואליציה הסברתית נגד איראן. מה שמאיים על ישראל מאיים גם על ערב הסעודית, מצרים, ירדן, תימן ומדינות נוספות. מחר, בפגישה של נתניהו עם ג'ראד קושנר, חתנו של טראמפ, יעלה גם הנושא הזה לצד הניסיונות האמריקניים לעשות את הבלתי ייאמן ולקדם הליך שלום בין ישראל לפלסטינים. לראש הממשלה חשוב יותר לעדכן את קושנר בפרטי הפגישה עם פוטין ובדאגה הישראלית מהנעשה מעבר לגבול הצפוני. גם מזכ"ל האו"ם שיבקר כאן בתחילת השבוע יזכה לתדרוך מוטס בגבול הצפון. איך אומרים? טוב מראה עיניים.
נכון לעכשיו, גם בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם, בחודש הבא, ראש הממשלה יקדיש חלק ניכר מדבריו לאיראן. סביר להניח שהעולם לא יתגייס למנוע מאיראן להתבסס בסוריה. כל המדינות רוצות כבר להיפטר מהצרה הזאת שנקראת , גם אם התוצאות לא ממש מספקות וכנראה גם לא יחזירו את המדינה הזאת לימיה הטובים, אם היו כאלה. אבל המדיניות המוצהרת של רוסיה היא להוציא את כל הכוחות מסוריה ברגע שייחתם הסכם המעצמות. האם רוסיה תתעקש לקיים את העיקרון הזה מול בת בריתה איראן? האם איראן תנצל את הדאגה הישראלית כדי לעשות שריר מול נתניהו ולהמשיך לצפצף על העולם? במישור הדיפלומטי צפויה לנו תקופה מרתקת, בואו נקווה שזה לא יגלוש למישור המלחמתי.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.