“צריך להודות שיש במערכת המשפט לא מעט שופטים הגונים ומאוזנים שיודעים להפריד בין לחץ תקשורתי לפסקי דין ובין סוגיות משפטיות לאג’נדה פוליטית”, הכריז עו”ד בן גביר אחרי שבית המשפט הכריע בשבוע שעבר כי מרשו, שהואשם בתקיפת הרב אשרמן לפני שנתיים, לא יורשע ולא יוטל עליו כתם פלילי.

שקדים פלסטיני בחסות פעילים בינלאומיים ורבנים למען זכויות אדם
הרב אשרמן בפסטיבל הפלסטיני השנתי לקטיף השקדים בחסות ‘’. צילום: מלאני פידלר, פלאש 90

 

הקטין נעצר אחרי שתועד כשהוא מאיים בסכין על פעיל ארגון השמאל הקיצוני ‘רבנים לזכויות אדם’ הרב , ובועט בו בניסיון להרחיקו מהיישוב איתמר, בו הוא מתגורר, במהלך אירוע לפני כשנתיים בו התקרבו ופעילי ליישוב.

הקטין הודה בתקיפה במסגרת שנחתם עימו. למרות עמדת הפרקליטות כי יש להשית עליו עונש של שישה חודשי מאסר שיומרו בעבודות שירות, גזר לבסוף על הנער 150 ופיצוי למתלונן על סך 5000 ש”ח. בפרקליטות ביקשו עיכוב ביצוע ושוקלים לערער.

"המקרה עורר אצל הקטין אסוציאציות מהפיגוע בו נרצחו בני משפחת פוגל"". עו"ד איתמר בן גביר. צילום: יונתן זינדל פלאש 90
“המקרה עורר אצל הקטין אסוציאציות מהפיגוע בו נרצחו בני משפחת פוגל”. עו”ד איתמר בן גביר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

עו”ד בן גביר טען כי מדובר בקטין שעומד לפני גיוס וביקש מבית המשפט להימנע מהרשעתו ולגזור עליו עונש של שירות לתועלת הציבור מתוך דאגה לעתידו. זאת לאחר שפירט בפני השופטת את הרקע של הצעיר שסובל מטראומה בעקבות הירצח חברו בפיגוע. “המקרה עורר אצל הקטין אסוציאציות מהפיגוע בו נרצחו בני משפחת פוגל”, הסביר והוסיף כי גם למעשה הרצח קדמה התגרות של ערבים ואנשי שמאל שעלו לגדרות היישוב.

“עוד יש לקחת בחשבון את שאיפתו העזה להתגייס לצה”ל”, טענה השופטת בפסק הדין. “לצד יכולותיו האישיות הגבוהות, בעל יכולות פיזיות טובות והוא יוכל להשתלב בקלות במסלול משמעותי במסגרת הצבאית. נראה כי עבר תהליך שיקום מרשים ביותר, וסיכויי שיקומו נראים טובים מאוד”. במכתב שהוגש מטעם שר הפנים אריה דרעי שמכיר את הנער, התבטא השר לטובת הנער. “השר התרשם כי מדובר בנער בעל לב רחב, שנתינה וסיוע לזולת מאפיינים אותו. כמו כן התרשם שהנאשם מצטער מאוד על התקרית ומשתדל להתנתק מן הסביבה בה חי ומבקש לפתוח פרק חדש בחייו”, לשון פסק הדין.

גם הרב אשרמן עצמו טען כי לא ראוי להחמיר עם הנער אך ביקש לחייבו להיפגש עם אנשים בעלי דעות מנוגדות. “ביקשתי שיקום והגנה לחברה עבור הנער, ולא נקמה, כי גם הוא נברא בצלם אלוקים”, מסר בתגובה לפסק הדין.

עוד מסר אשרמן: “שמחתי לשמוע על הצעדים המשמעותיים שהנער נקט ונוקט בהם, כולל טיפול עבור נטייה להשתמש באלימות והתנתקות מהסביבה שטיפח אצלו המחשבות שהובילו אותי לתקוף אותי. אני תקווה שהוא היום מסוגל לא רק להימנע מאלימות נגד יהודי שחושב אחרת ממנו, אבל גם מאלימות נגד כל אדם. ידוע לי שיש קושי לדעת האם תהליך טיפולי ימנע נפילות בעתיד. לפני שהוא מתגייס חשוב ביותר להיות בטוחים/ות ככל שניתן שהוא מסוגל לשלוט על עצמו ובכוח שיהיה בידיו. 

“אני מצטער שבית המשפט לא ראה לנכון לחייב את התוקף שלי להיפגש עם אנשים דתיים שאינם שותפים לדעות שלו. ביקשתי את זאת לא כדי לשנות את דעותיו, אלא כדי להרחיב את עולמו על מנת להבין שאדם לא פחות דתי ואדוק ממנו יכול להגיע לדעות מאוד שונות משלו”.

כמו כן, לדבריו, “לעומת מה שדווח בכמה כתבות וצוטט מפיו של סנגיגורו של הנער, הנער תקף אותי רחוק מכל ישוב כאשר הייתי לבד, פרט לעיתונאי אחד.  עליתי לבדוק אש שפרץ במטה זיתים פלסטיני מיד לאחר הצבא גירש ישראלים שגנבו זיתים מהמטה הסמוך”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.