כשצופים בסרטונים של "בומרנג" יש הרגשה שמישהו סוף סוף פיצח את השיטה.
לכאורה הקונספט פשוט. משהו בסגנון, אתם אמרתם ככה? אנחנו נראה לכם שזה ממש לא ככה.
לעזרי טובי, מי שעומד מאחורי אינספור הסרטונים מעוררי ההשראה האלה, לא היה פשוט בכלל להוציא את האמת לאור.
טובי בן 49 נשוי ואבא לחמישה ומתגורר בישוב יצהר. בכובעו הקודם כדובר הישוב יצהר הוא נחשף למציאות מטרידה והרגיש שלא מספיק נותנים עליה את הדעת. טיול פשוט ברשתות החברתיות הבהיר לו את מה שכולם כבר יודעים היום. העולם טובע בים של בורות ושנאה בכל הקשור למדינת ישראל, ואם להיות ספציפיים אז יהודה ושומרון הם פשוט שטחי הפקר, מבחינת ההסברה הישראלית. באופן תמוה חבל הארץ הזה שמסב למדינת ישראל את כאב הראש הכי גדול בעשורים האחרונים, הוא גם זה שהמדינה משקיעה אפס משאבים כדי לדברר את מה שקורה בו באמת.

טובי קולט מגמות הולכות וגדלות בקצב מבהיל של ארגוני החרם על ישראל ומחכה לראות שמישהו כבר ירים את הכפפה. בעיניו, היה הכי קל ומתבקש לחשוף את השקרים שמופצים בכל תחנות התקשורת העולמית.
טובי, דובר אנגלית שוטפת שאותה הביא עימו משליחות בחו"ל, הבין שאם צריך גלגל אז הוא יתן אפילו צלחת מעופפת וכך הוקם "בומרנג": "לא היה לי שום ידע בצילום ועריכה ובטח שלא בהפצה וקידום חומרים ואיכשהו הסרטונים הראשונים היו הכי טובים. אח"כ זה פשוט רץ ותפס תאוצה". מספר טובי על התקופה שממנה הוא כבר גדל והפך למעצמה של איש אחד, שנותן בראש של ההסברה לקהל הבינלאומי. קהל שעד עתה ניזון רק מפלטפורמות אנטי – ישראליות. היום כבר יש עמותה והיא יושבת באריאל, נרכש ציוד צילום מקצועי והלייקים זורמים ללא הרף. בשיחה עם טובי עובר תדר של כנות ותחושת שליחות. הכרה עולמית בישראל היא רק עניין של זמן. טובי עובד קשה בשביל שזה יקרה:
"אנחנו היחידים היום שמשדרים לעולם הסברה ישראלית מצולמת בוידאו היישר מיהודה ושומרון". הוא אומר בנימה של צער.

האם יש לך סוג של פילוח מי הצופים העיקריים של בומרנג?
"מחצית מהצופים היקרים שלנו הם מחו"ל ומחצית מהארץ. מסתבר שאפילו אנשים שגרים כאן בארץ לא מכירים את הסיפור של יהודה ושומרון. יש לנו צופים אפילו מהישובים הסמוכים ליצהר שלא יודעים מה קורה כאן ובכל פעם מחדש הסרטונים פוקחים את עיניהם והם ממש מופתעים לטובה".

ומה לגבי הצופים מחו"ל? גם הם מופתעים לטובה או ששם זה כבר פחות אוהד?
"יש לנו צופים מכל העולם, אפילו ממקומות שנחשבים עויינים, כמו אירופה וארצות מוסלמיות רבות והם דווקא עוקבים באדיקות ומפרגנים מאוד.

איך מתפקד בפועל ערוץ של איש אחד?
"זה באמת לא פשוט לתפקד ערוץ של איש אחד כי זה מעגל שמזין את עצמו. צריך כסף בשביל לתפקד, בשביל כסף צריך תרומות ובשביל תרומות צריך להראות תפוקה ובשביל תפוקה צריך כסף וחוזר חלילה. אז צריך במקביל לתחזק את כל החזיתות".

מדוע אף גוף ממשלתי לא לקח אותך תחת חסותו? זה נשמע ממש מתבקש.
"זאת באמת בעיה שהממשלה היום מנועה, יש לה מגבלות משפטיות שמקשות עליה מאוד לפרגן לגוף כמו "בומרנג" שימשיך לפעול. כי בסוף "בומרנג" עושה את העבודה טוב יותר מהגופים הממשלתיים".

האם שמת לב לשינוי במערכת הביטחון, ובפעילות הבטחונית בשטח בעקבות פרסום דו"ח הטרור השבועי?
"אני לא רואה שינוי במערכת הביטחון. בסופו של דבר ההחלטות שם באות מגבוה ונובעות משיקולים שכוללים שלל פרמטרים אבל אני כן רואה שינוי במודעות הציבורית, וזה היום מה שמניע את הדברים. הלחץ הציבורי נותן את הטון ולא החלטות מערכת הביטחון".

איזה סרטון עשה את הכי הרבה רעש?
"היה סרטון שהפקנו לפני חצי שנה. הסרטון עסק בדו"ח על מצב זכויות האדם ביו"ש. את הדו"ח מוציאה מחלקת המדינה האמריקאית מדי שנה. הובאו שם נתונים מסולפים שכביכול יש הרבה יותר אלימות של מתנחלים כלפי ערבים ולא ההיפך. היו לי הוכחות שהדו"ח הזה סולף במכוון והבאתי אותן בסרטון".

ואז התחיל הצונאמי?
"בהחלט. תוך כמה דקות האמריקאים קיבלו מבול של אימיילים ובעקבות זה פנו אלי המון אנשים וביקשו שנוריד את הסרטון, ואני מדבר אפילו על אנשים אוהבי ההתיישבות. ברמות האלה ממש. הם חששו מאוד שזה יגרום למשבר מדיני ובסוף הורדנו את הסרטון שעתיים אחרי שהוא עלה לאוויר".

התאכזבת?
"זה הפתיע אותי מאוד. למדתי מזה כמה כח והשפעה יש לסרטון בודד אחד".

האם היית חשוף לתביעות בגלל הסרטונים?
"עדיין לא לצערי, אני מחכה שזה יגיע כי זה אומר שאני בכיוון הנכון".

אי אפשר לדבר על אמריקה מבלי לדבר על הנשיא טראמפ. טובי בהחלט מוקיר לו טובה ואומר: "התחושה היא שהוא נשיא טוב. הוא עשה הרבה דברים גדולים למען מדינת ישראל שקודמיו לא עשו. במעשים לא בדיבורים", הוא מפרגן.
הדעה הרווחת קודם עידן טראמפ היתה שההתנחלויות אינן חוקיות ומהוות מכשול לשלום. הצהרת טראמפ חיסלה כליל את הנחת העבודה הזאת ונראה שכולם כאן נושמים לרווחה, טוב, חוץ מאלה שלא.

מה חושבים תושבי יו"ש על מדיניותו של הנשיא טראמפ?
"רובם של תושבי יו"ש מוקירים לו תודה. הוא העלה אותנו בחזרה על המפה. התופעה, "עידן טראמפ" רשומה על שמו. אז אולי לא כולם בוחרים את המילים שלו אבל את הגישה בהחלט".

מה הגישה?
"למשל, שאם השמאל מתנהג בצורה מניפולטיבית ומרשה רק לעצמו את מה שהוא לא מרשה לאחרים אז אפשר לפתוח את הפה ולהעמיד אותם במקום. זו ברכה שאני חושב שהרבה אנשים קיבלו ממנו.
הוא עצמו לא יצר את הסגנון הישיר הזה אבל הוא פשוט תפס את הגל, ותפס אותו הכי גבוה".

היית רוצה לראות אותו נשיא גם בקדנציה הבאה? "בהחלט אנחנו רוצים שהוא יבחר שוב זאת הזדמנות מאוד גדולה להעלות את יהודה ושומרון על המפה. טראמפ הוא נשיא טוב למדינת ישראל".

האם חיסול סולימאני מהווה שינוי מפת הכוחות בעולם?
"אני מעריך את טראמפ גם ביכולת שלו לפגוע בגורמים כאלה באופן קשה ונוקב. עם זאת, אני לא חושב שדבר כזה יגרום לאיראנים או לצפון קוריאנים לקפל את הזנב או לשנות את כל מאזן הכוחות בעולם. אני חושב שמאזן הכוחות בעולם זה משהו הרבה יותר גדול מטראמפ או ארה"ב. שום אדם לא יכול לעצור אותם אבל טראמפ מתמודד איתם בצורה נבונה.

מי יקום אחרי סולימאני?
אחרי סולימאני יש את הסולימאני הבא. כמו בעזה עם יחיא עייאש. אחד הולך השני בא.

טובי מספר לנו שהחשיפה של אירועי טרור נגד יהודים, קיבלה בשנה האחרונה זמן מסך מרשים, בכלי תקשורת רבים ומרכזיים בעולם כמו גם ברשתות החברתיות. לדבריו, כבר לא ניתן לעוות ולסלף את המציאות כמו בעבר. "היום ברור לכולם, שהאלימות היא מהצד השני כלפינו", הוא אומר בסיפוק.
אז איך אומרים,
תעקבו.:עוד באותו נושא