בשבוע שעבר הפילה הממשלה הצעת חוק של האופוזיציה להעלאת קצבאות הזקנה של כל הקשישים בישראל בצורה שווה. בראיון בתוכנית בוקר הסבירה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, כי לא הגיוני שכל הקשישים בישראל יקבלו תוספת של אלפי שקלים לקצבה ללא התחשבות במצבם הכלכלי.

בפוסט שכתב בפייסבוק, צידד ד"ר יגיל הנקין בעמדת הממשלה והשיב ברחל בתך הקטנה לטענות המתנגדים:

השרה לשוויון חברתי , גילה גמליאל. צילום: פלאש90
השרה לשוויון חברתי , גילה גמליאל. צילום: פלאש90

 

"אי-מי ממכרי שיתף פוסט של אלון לי-גרין, שמציג את מצבה האומלל של סבתו, שנאלצת לחיות מקצבת זקנה של 1600 ש"ח בחודש וזהו, ובלשונו:

"לפני שעה הפילה הממשלה, על חודו של קול אחד, את הצעת החוק להעלאת קצבת הזקנה מ-1,600 ש”ח לחודש ל-3,500 ש”ח. 46 נגד 45. מאחורי הצעת החוק […] היה הגיון ממש פשוט: רבע מהקשישים בישראל הם עניים. זה לא שהם בוחרים לא לעבוד, או להוציא יותר ממה שהם מכניסים, הם, רובם, פשוט חיים בלי פנסיה, ומתפרנסים אך ורק מקצבת הזקנה".

"ואיך אפשר לחיות רק מ-1,600 שקלים בחודש? התשובה לכך היא שאין שום אדם בישראל שיכול להתקיים מהסכום הזה. פשוט אין. אז מה שקורה הוא – וזה מגובה בנתונים – שהרבה מהקשישים מוותרים על תרופות או על מזון, כי הכסף פשוט לא מספיק. אבל את השרים זה ממש לא מעניין. להם אין להם בושה להמשיך להסתכל לסבתא שלי ולשאר הקשישים בעיניים ולטעון שהם השרים של כולם, של כל האזרחים. 3500 ש"ח בחודש זה משהו שהממשלה לא יכולה לעמוד בו? רק על הטבות מס לחברות ענק הם מוציאים מילארדים על מיליארדים בכל בשנה. ועל התנחלויות? מאות מיליונים בשנה".

מתוך דף הפייסבוק של אלון לי גרין

אוקיי, מה שמיד קופץ לי הוא שהסיפור שהוא מספר לא נכון. רבע מהקשישים בישראל אכן מוגדרים עניים ומקבלים השלמת הכנסה – כמאתיים ושלושים אלף איש. כמה הם מקבלים? לאחר העלאה בדצמבר 2015, אזי אם לסבתו של לי-גרין באמת אין הכנסה נוספת, כפי שהוא טוען, אז היא מקבלת 3048 ש"ח (אחרי ניכוי ביטוח בריאות). לא 1600.

מה הוא עושה? סופר את הקצבה הבסיסית, מחיל אותה על עניים ומתעלם מכך שהאחרונים דווקא מקבלים תוספת. הפער בין הבטחת הכנסה ל-3500 ש"ח הוא בין 620 ש"ח ל-449 ש"ח ליחיד (תורידו עוד 103 ש"ח ביטוח בריאות, אבל נראה לי שזה יישאר גם אחרי העלאת קיצבה).

אגב, הבטחת הכנסה מקבלים גם אם יש פנסיה אבל נמוכה (עד 1230 לחודש ליחיד) או עבודה ופנסיה נמוכה (עד 1893 ש"ח). לעומת זאת, העלאת קיצבת הזיקנה היא לכל הזקנים, לא לעניים. ההצעה היא להעלות ב-1900 ש"ח לחודש את קיצבת הזקנה ליחידים כולם. המרוויחים העיקריים הם לא קשישים עניים, שלפי ההצעה היו אמורים לקבל תוספת של כמה מאות ש"ח לחודש, אלא קשישים לא-עניים, שהיו אמורים לקבל תוספת של למעלה מפי 3 מהעניים – כמובן, כי הם קיבלו מתחילה פחות.

הדבר הבא שלי-גרין עושה הוא הפרסונליזציה: "3500 ש"ח בחודש זה משהו שהממשלה לא יכולה לעמוד בו"? ניצבת הקשישה המסכנה הבודדת, שנכדיה לא יכולים לסייע לה כמסתבר, מול "חברות ענק" (השאלה אם המשק מרוויח מההטבות האלה היא שאלה נפרדת) וכמובן ההתנחלויות, כי איך אפשר בלי התנחלויות.

והממשלה הרעה, בגלל 3,500 ש"ח לחודש, לא מוכנה. אה, רגע. יש יותר מקשיש אחד בישראל, נכון? אז זה לא 3,500. ובאמת, למה לממשלה קשה לעמוד בסך הכל כמה בדיוק כסף לכל המדינה?

צילום: פלאש90
צילום: פלאש90

נעשה חשבון: כמאתיים ושלושים אלף איש מקבלים בישראל השלמת הכנסה לקצבת זקנה, זה כרבע מהקשישים; כלל מקבלי קצבת זקנה ושארים ב-2016 הם 932,447 (המספר מטפס בחדות עם גידול האוכלוסיה: ב-2006 הוא היה 615,058 מקבלי קצבת זקנה, מתוכם 162,096 מקבלי הבטחת הכנסה, מתוכם 137,096 שמסתמכים על זה כמקור הכנסה יחיד. לא נעים).

כדי להימנע מההסתבכויות עם סוגי קצבאות ולמען נוחות החישוב, בואו נחשב כלפי מטה ונניח שיש 900,000 קשישים, וכדי להפחית עוד את הפער נניח שכל מקבלי השלמת ההכנסה הם בני 80+ ויש להם תוספת ותק. כלומר, העלות כיום תהיה לכל חודש 1.44 מליארד, ועוד 357 מליון בערך השלמת הכנסה. 1.8 מליארד לחודש, שהם בערך 21.6 מליארד ש"ח לשנה.

לעומת זאת, לפי ההצעה להעלאת הקצבה ל-3,500 ש"ח (היא גם כוללת העלאת קצבאות נלוות, נעזוב את זה, זניח יחסית), בהנחה שההצעה כוללת ביטול קצבת הבטחת הכנסה (אין על זה כלום מפורש בנוסח ההצעה, אבל נהיה נדיבים ונניח שכן), ייצא שהסכום שהמדינה משלמת יהיה, כל חודש, 3.15 מליארד, שהם 37.8 מליארד לשנה.

כלומר, ה-"3,500 ש"ח" הפעוטים שהמדינה מתקשה לעמוד בהם הם רק שש-עשרה מליארד ש"ח נוספים לפי הערכה ממעיטה עד מאוד, וזה יילך ויגדל כל שנה. אם קצבת הכנסת הבטחה לא תבוטל, תוסיפו עוד ארבעה מליארד לשנה, ותגיעו לעשרים מליארד נוספים. תוספת בגודל רוב התקציב של משרד הבריאות, או כמעט חצי מתקציב החינוך, או כשליש מתקציב צה"ל. התוספת בלבד, כן?

האם זה אומר שכל קשיש יכול להתקיים כראוי בישראל ממה שיש לו וממה שהוא מקבל מהממשלה? לא. אבל העובדה שיותר משש-עשרה מליארד ש"ח מונחים פה על הכף מסבירה למה הצעת החוק הזו עולה כבר עשור בערך כל כנסת ותמיד נופלת, למה ספק גדול אם המציעים מתכוונים ברצינות להצעה שאומרת שכיוון שרבע עניים נעלה את הקצבאות בצורה שמי שירוויח הכי הרבה יהיו הלא-עניים, ולמה, אחרי שמוציאים את הסבתא הנחמדה ואופן הצגת הנתונים המפוקפק לחלוטין מהמשוואה, מוצאים בעיה לא פשוטה ויקרה מאוד".

כאמור הצעת החוק שהוגשה ע"י דב חנין (הרשימה המשותפת) ונתמכה על ידי האופוזיציה נפלה על חודו של קול, כאשר 45 ח"כים הצביעו בעדה ו46 אחרים התנגדו לה וביניהם השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20