נשיא המדינה ראובן ריבלין נשא היום (ג') נאום בכנס הרצליה ובו חזר על דבריו בנאום ארבעת השבטים: "עלינו לשאול – מה יש לתת לילדים שלנו כדי להקטין את הניכור, העוינות והשנאה? איננו יכולים להנציח את הבורות ההדדית".

ריבלין המשיך והזהיר מהמשך הדרת אוכלוסיות משוק העבודה והאקדמיה, אשר לדבריו תוביל ל"מסלול של התרסקות כלכלית": זה השער להגשמת החלום הישראלי. מיצוי כוח האדם החרדי והערבי הוא המפריד בינינו לבין התרסקות כלכלית ידועה מראש", אמר הנשיא.

הוא גם התייחס לפערים האידיאולוגיים בין אוכלוסיות אלו ובין הציבור הכללי ושאל: "יש בישראל לא ציונים, אין להם את הזכות להיות ישראלים?".

בפאנל שנערך בפאנל "הפטריוטים", תקף איתן זליגר את ריבלין וטען כי "בנאום שלו יש תחושה שהשבט הישראלי אשם בהדרה שלהם. החרדים לא שיתפו פעולה. והערבים – רק הישראלים אשמים? מדובר על אנשים שרואים במדינה אויב. אי אפשר להגיד שרק אנחנו אשמים!".

ליאת רון, חברת הפאנל, אמרה מצדה כי היא "מתה על ריבלין", ואמרה כי ישנם "עסקים רבים שמדירים חרדים וערבים כי לא בא להם להכשיר או להפריד גברים ונשים".

שמעון ריקלין התרגז מהנאום וטען כי הנשיא נותן לגיטימציה לפוסט ציונות: "אפשר להבין שערבי לא ציוני, הנרטיב המשותף שלנו הוא ציונות, אבל הוא כרת הענף. על זה הוא צריך ללכת הביתה. הוא מכניס נרטיב שאומר שהציונות מתה".

ארי שמאי: "יש לי חדשות בשבילכם. ערביי כפר קאסם לא ציונים".

ריקלין השיב לו בצעקות כי "ריבלין פותח פתח שאנשים ברמת אביב יגידו שציונות היא המלצה בלבד. הוא נשיא מדינת ישראל!".

ליאת רון ענתה ואמרה כי היא "מעדיפה שישראל לא תהיה קודם כל מדינה יהודית".

ארי שמאי המשיך את דבריה ואמר כי הוא "רוצה שזו תהיה מדינת מקלט לכל יהודי נרדף. אם תהיה מדינה עם ארבעה מיליון ערבים וששה מליון יהודים, אז הם יחליטו".

הפטריוטים

הפטריוטים