ראש הממשלה נתניהו מתקבל ע"י נשיא צרפת מקרון. צילום: חיים צח, לע"מ
נתניהו מתקבל ע"י מקרון. צילום: חיים צח, לע"מ

 

ראש הממשלה שוחח בשעות הצהריים (א') בטלפון עם נשיא צרפת . השיחה ארכה כחצי שעה ונקבעה לבקשת הנשיא הצרפתי. הנשיא מקרון עדכן את רה״מ נתניהו במגעים שהוא מקיים סביב ושני המנהיגים קבעו לשוחח שוב בימים הקרובים ולהיפגש בפריז בתחילת החודש הבא. נתניהו ומקרון שוחחו בין היתר גם על הסכם הגרעין עם , על ניסיונות ההתבססות של של משמרות המהפכה בסוריה וכן על פעולותיה במרחב.

על רקע המשבר בלבנון, שר החוץ הלבנוני, ג'ובראן באסיל, שלח מסר מאיים כלפי ישראל בראיון לטלוויזיה הרוסית, כשהצהיר כי ישראל תפסיד ללבנון במלחמה, כך פורסם ב"ynet". בראיון לרשת RT, אמר באסיל כי "אנחנו לא צריכים לדחוק בישראל ולהביא למלחמה, בשל העובדה הפשוטה שהיא ככל הנראה תפסיד בה. עלינו לעצור בעד ישראל מלהתחיל במלחמה, בשל העובדה שלבנון תנצח. יש לנו את היכולת להתמודד עם כל איום".

באסיל הפגין ביטחון רב ואמר כי כל מדינה שתתייצב מול תסבול מההשלכות. יחד עם זאת, הוא הוסיף כי ביירות אינה מעוניינת במלחמה: "אפילו אם תהיה המנצחת במלחמה, אין הדבר אומר שהיא רוצה להילחם". על האפשרות למלחמה בקרוב בעקבות המתיחות האזורית אמר: "אני בספק שזה יגיע לכך, כיוון שהצד שיתחיל במלחמה עם יצטרך להתמודד עם ההשלכות". השר הלבנוני הוסיף: "תמיד בחרנו לשמר מדיניות בונה ושקטה עם שכנינו ועם מדינות אחרות בעולם הערבי, אך הדבר לא מנע פעולות עוינות נגד ".

ראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי. צילום: רויטרס
ראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי. צילום: רויטרס

 

ראש ממשלת לבנון המתפטר סעד אל-חרירי, נחת אתמול (שבת) בצרפת ופגש בפריז את הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון. לפי דיווח ב'רויטרס', חרירי הצהיר במהלך ביקורו כי יחזור לארצו עוד השבוע, ואז בכוונתו להבהיר את עמדותיו לגבי המשבר הנוכחי במדינה. אל-חרירי אמר שיחזור לביירות עד ליום רביעי השבוע, וייפגש עם נשיא המדינה מישל עון. המנהיג הסוני-לבנוני סירב לשתף פעולה עם שאלות העיתונאים, אך הבהיר כי יחזור לארצו עד ליום רביעי השבוע – אז נערכות בלבנון חגיגות יום העצמאות המקומיות. בכיר דיפלומטי בצרפת אמר כי במדינה "מנסים ליצור תנאים לדה-אסקלציה באזור". "אנחנו רוצים להימנע מהתדרדרות של המשבר שעלולה לצאת משליטה", הוסיף.

אל-חרירי הודיע על התפטרותו לפני כשבועיים בעת ששהה בריאד בירת סעודיה. הוא נימק את התפטרותו בכך שהוא חושש להתנקשות בחייו, ומאז לא שב לארצו. בשבוע שלאחר ההתפטרות נפוצו דיווחים על כך שהוא "נחטף" על ידי הסעודים ומוחזק בממלכה ללא יכולת לשוב ללבנון כרצונו. התפטרותו של ראש הממשלה נעשתה על רקע שיאי מתיחות חדשים בין שתי המעצמות המוסלמיות במפרץ המפרסי: סעודיה הסונית ואיראן השיעית. בין היתר נטען לאחר התפטרותו של אל-חרירי, כי הסעודים אילצו אותו לבצע את המהלך, מפני שלא הסכים לנקוט בעמדה תקיפה מספיק נגד ארגון חיזבאללה – המהווה למעשה שלוחה איראנית על אדמת לבנון.

בשבוע שעבר דווח כי רוסיה לא הבטיחה למנוע נסיגה של כוחות פרו-איראניים מסוריה לפי ציטוט של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ב'רויטרס'. עוד דווח כי לברוב הצהיר שהנוכחות האיראנית בסוריה היא לגיטימית. לברוב צוטט כשהוא מכנה את ארצות הברית "הגורם המסוכן ביותר בסוריה".  שר החוץ הרוסי הפנה אצבע מאשימה לעבר האמריקנים על כך שהם מאפשרים לטרוריסטים של דאעש לברוח, ומאפשרים להם בכך לשוב ולכבוש את העיירה אבו כמאל במזרח סוריה.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.