נשיא ארצות הברית דונלד נשא אמש (רביעי לפנות בוקר, שעון ישראל) את נאומו הראשון לאומה מהחדר הסגלגל, והתייחס למה שהוא מכנה: "המשבר ההומניטרי והבטחוני ההולך וגדל" – בעקבות ההגירה הבחתי-חוקית לארצו.

טראמפ נאם על רקע ההשבתה התמשכת בממשל בוושיגנטון, שהחלה בעקבות המחלוקת סביב בניית החומה בגבול המקסיקני. השבוע אמר הנשיא טראמפ כי ההשבתה עלולה להמשיך "שנים" – אם לא תושג עסקה שתסדיר את הבנייה.

בין הנימוקים לבניית החומה שציין הנשיא הייתה ההערכה כי "יותר אמריקנים ימותו השנה מסמים מאשר נהרגו לאורכה של מלחמת ויאנטם כולה". טראמפ קרא בנאום להקמת החומה כדי לשים סוף להברחת הסמים הבלתי חוקית מהגבול הדרומי.

טראמפ כינה את משבר ההגירה: "משבר של הלב ושל הנשמה". לדבריו, הילדים שמוברחים לתוך גבולות ארצות הברית משמשים כ"בני ערובה בידי מבריחים מרושעים וכנופיות חסרות רחמים".

למרות שכבר איים כי יכריז על "מצב חירום" כדי לבנות חומה בגבול, טראמפ נמנע מההכרזה בנאומו. היום, צפוי מפגש בין הרפובליקנים והדמוקרטים במטרה להניע משא ומתן שיביא לסיום ההשבתה.

בתגובה לנאומו של הנשיא נשאו אמש גם יו"ר הקונגרס  ומנהיג הדמוקרטים בסנאט נאום משלהם בו שללו את טענותיו של טראמפ. "סמלה של אמריקה צריך להיות פסל החירות ולא חומה בגובה עשרה מטרים".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.