במשמר הגבול נערכים הלילה לטקס הלוויה בו תובא למנוחות רס״ר הדס מלכא ז"ל, לוחמת משמר הגבול שנרצחה בערב שבת בזמן שנאבקה במחבל חמוש בסכין בירושלים. ממשמר הגבול נמסר כי הלוויה תתקיים הלילה (שבת) בשעה 00:30 בחלקה הצבאית של בית העלמין בעיר אשדוד.

רס"ר הדס מלכא הי"ד, בת 23, התגייסה לשירות קבע במשמר הגבול לפני כשנה ושלושה חודשים ושימשה כמפקדת. הדס, ילידת אשדוד, עברה בגיל שנה להתגורר עם משפחתה במושב עזר שבמועצה אזורית באר טוביה. בקרב בני משפחתה וחבריה ליחידה, מספרים על לוחמת אמתית, עם שמחת חיים ואהבת הארץ. היא הותירה אחריה הורים, שני אחים, ושלוש אחיות.

רס"ר הדס מלכא הי"ד
רס"ר הדס מלכא הי"ד

במסרון ששלחה זמן קצר לפני שנרצחה, כתבה הדס לחבריה: "שבת שלום לחברים האהובים שלי", וצירפה צילום סלפי שבו היא מחייכת.

רס״ר הדס מלכא, 23, (הועלתה בדרגה לאחר מותה) התגייסה לשירות סדיר בחיל הים, שם שירתה כ-7 חודשים. לאחר שהתעקשה לעבור לשירות קרבי במשמר הגבול, עברה לשרת בגזרת עוטף ירושלים ובבה"ד מג"ב ובהמשך אף הוכשרה כמפקדת בחיל. עם סיום שירותה הסדיר, התגייסה לשירות קבע לפני כשנה ו-4 חודשים, שירות אותו מילאה ביחידה סמ"ג 5 של משמר הגבול.

"היא רצתה שירות משמעותי, היא היתה פטריוטית שאין דברים כאלה", סיפר דודה של הדס, יעקב אבוטבול, לאתר ynet.

 

הסלפי האחרון של הדס מלכא הי"ד
הסלפי האחרון של הדס מלכא הי"ד

לאחר שירות הקבע השתחררה ועבדה מספר חודשים בנמל אשדוד. בהמשך הוצע לה לחזור ולשרת בקבע כמפקדת במשמר הגבול והיא נענתה בשמחה. לאחרונה, כך דווח באתר ynet, ביקשה הדס לסיים את שירות הקבע ואף החלה קורס מדריכי כושר במכון וינגייט. הפיגוע הקשה קטע את התכניות של הדס.

זירת הפיגוע בירושלים. צילום קובי ריכטר TPS

בשב"כ ובמשטרה ממשיכים בחקירת הפיגוע הרצחני שיכול היה להסתיים הרבה יותר גרוע. בין היתר בודקים איך נכנסו שלושת המחבלים, אברהים צאלח, מדיר אבו משעל, שנעצר בעבר על ידי השב"כ בעקבות מעורבות בפעילות טרור עממי, עאדל ענכוש , גם הוא מאבו משעל, בעל רקע בפעילות טרור עממי ומוכר על ידי השב"כ ואסאמה עטא , שהיה גם הוא עצור בידי השב"כ בגין פעילות טרור עממי. הערכות הן כי ה שלושה תכננו היטב את הפיגוע ואת מיקומו וזמן הפיגוע במטרה לרצוח יהודים ולהפוך שהידים שבשת השלישית אחי תפילות יום השישי בהר הבית בחודש הרמדאן.

מהחקירה עולה כי אחד המחבלים הגיח מאחוריה הדס ז"ל ודקר אותה מספר פעמים עד שנורה ונוטרל ע"י הלוחמים שהיו עמה. הדס עצמה, שנאבקה בנחישות במחבל, פונתה במצב אנוש לבית החולים הדסה הר הצופים, שם נקבע מותה מאוחר יותר.

מחבל אחר שלף לפתע נשק מאולתר וניסה לרצוח את הלוחמים במקום אולם מעצור בנשק ונחישות של הלוחמים מנעו אסון כבד. שעות בודדות לאחר הפיגוע ועם השלמת זהות שלושת המחבלים שחוסלו בזירה ‏כוחות צה״ל ושב"כ כתרו את מרחב דיר אבו משעל ממנו יצאו המחבלים שביצעו את הפיגוע הקטלני בירושלים. בין היתר ביצעו הכוחות תחקורים רבים וחיפושים בביתם

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, תיאר כך את השתלשלות הפיגוע המשולב: "בזירה אחת מול מערת צדקיהו (ברחוב סולטאן סולימאן) מגיחים שני מחבלים אחד עם נשק אוטומט והשני עם סכין. מנסים לפגוע בשוטרים. השוטרים מגיבים בירי והורגים אותם במקום. כמאה מטר משם, בשער שכם, זירה נוספת – מחבל נוסף דוקר שוטרת במשמרת ופוגע בה אנושות. המחבל נורה על-ידי שאר השוטרים בזירה"

זירת הפיגוע. צילום קובי ריכטר TPS

כוחות מיוחדים בזירת הפיגוע בירושלים, אתמול. צילום: יונתן זינדל
כוחות מיוחדים בזירת הפיגוע בירושלים, אתמול. צילום: יונתן זינדל
כוחות מג"ב בזירת הפיגוע בשער שכם, אתמול. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
כוחות מג"ב בזירת הפיגוע בשער שכם, אתמול. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שוטר בסמוך לזירת הפיגוע בשער שכם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שוטר בסמוך לזירת הפיגוע בשער שכם. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מפקד מחוז ירושלים יורם הלוי וראש העיר ניר ברקת בזירת הפיגוע. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מפקד מחוז ירושלים יורם הלוי וראש העיר ניר ברקת בזירת הפיגוע. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20