ב-4 בנובמבר 1979 כיתרו מאות סטודנטים איראניים את שגרירות ארה”ב בטהרן, בעקבות קריאה של האייתוללה רוחאללה ח’ומייני – מנהיג המהפיכה האיסלמית הנבחר של – לפגוע באינטרסים אמריקניים וישראליים.
סוגר חשבון. נשיא ארה”ב . צילום: רויטרס

 

ח’ומייני ביקש לנקום בארה”ב על עשרות שנות תמיכה בשלטון השאה ועל העובדה שבחרה להעניק לו מקלט מדיני לאחר ההפיכה, כמו גם על מעורבותה של ארה”ב בהדחתו של ראש ממשלת איראן מוחמד מוסאדק ב-1953. בין הסטודנטים החמושים היה גם בחור צעיר בשם מחמוד אחמדינז’אד – לימים נשיא איראן.

כרזת הסרט ‘ארגו’

 

ההשתלטות על השגרירות הייתה מהירה. המבנה הוסב לבית כלא מאולתר עם 90 בני ערובה – 66 מתוכם אמריקאים. בחסות המהומה במקום, שישה בני ערובה הצליחו לברוח (הבריחה הנועזת תועדה בסרט הקולנוע ‘ארגו’ בכיכובו של בן אפלק). שבועיים מאוחר יותר, ניאותו האיראנים לשחרר את הנשים ונציגים אפרו-אמריקאים. בשגרירות נותרו 52 בני ערובה.

בתגובה להשתלטות העוינת, הכריז נשיא ארה”ב ג’ימי קרטר על איסור ייבוא נפט איראני, הקפיא נכסים איראניים בארצות הברית בשווי של כ-8 מיליארד דולר, וגירש אזרחים איראניים. ממשלת האייתולות, מצידה, דרשה את הסגרת השאה תמורת שחרור בני הערובה, והתנצלות רשמית על הפעילות האמריקאית במדינה בעבר. הנשיא קרטר סירב לתנאים והורה על פעולה צבאית לשחרור בני הערובה. המבצע הסתיים בכישלון צורב – עם 8 חיילים אמריקאים מתים בתאונת מסוק אומללה.

תמונה קבוצתית של 52 בני הערובה המשוחררים, בבית חולים בוויסבאדן שבגרמניה. צילום: באדיבות ויקיפדיה

 

444 יום לאחר מכן, ב-20 בינואר 1981, יום השבעתו של רונלד רייגן לנשיא ארה”ב ה-40, נכנעה ארה”ב לדרישות האייתולות של טהרן בתמורה לשחרור 52 בני הערובה. הכניעה כללה הפשרה מיידית של כ-7.9 מיליארד דולר של נכסים איראניים בבנקים בארצות הברית והתחייבות של הבית הלבן שלא להתערב יותר – מדינית או צבאית – בענייניה הפנימיים של איראן. משמרות המהפכה חגגו את הניצחון על ידי העתקת מטה ‘כח קודס’ למבנה ששימש את שגרירות ארה”ב.

מגדל טראמפ במנהטן. צילום: רויטרס

 

באותם ימים עשה בחור צעיר בשם דונלד טראמפ את צעדיו הראשונים בעולם הנדל”ן הניו-יורקי, והדהים את כולם כשהניח בשנת 1979 את היסודות ל’מגדל טראמפ’ במנהטן.

39 שנה לאחר אותו הסכם כניעה משפיל – טראמפ מחליט לסגור חשבון עם שלטון האייתולות וללמד אותם לקח כואב. הוא קובע את יום הפריצה לשגרירות ארה”ב – ה-4 בנובמבר – כדדליין האחרון לניהול עסקים עם איראן.

עכשיו זה הוא שמכתיב את התנאים – הסנקציות אכן מגיעות והן ככל הנראה תהיינה כואבות מאוד.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.