הנסיך צ'ארלס, נובמבר 2017. צילום: רויטרס
הנסיך צ'ארלס, החודש במלזיה. צילום: רויטרס

במכתב שכתב לחבר לפני למעלה מ-30 שנה טען יורש העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס, כי אי היציבות במזרח התיכון נגרמה כתוצאה מ"זרם של יהודים זרים" שהגיע לאזור, וקרא לארצות הברית: "להתעמת עם הלובי היהודי".

על פי פרסום באתר ה'אינדיפנדנט', צ'ארלס טען באותו המכתב כי גלי העלייה של יהודים אירופאים לישראל באמצע המאה שעברה "עזרה ליצור את הבעיות הגדולות", במזרח התיכון.

"כיום אני מכיר בעובדה שערבים ויהודים היו כולם שמיים במקור + זהו השיטפון של יהודים אירופאים (במיוחד מפולין, כך אומרים) שסייע ביצירת הבעיות הגדולות". עוד הוסיף הנשיא "אני יודע שישנם כל הרבה נושאים מסובכים, אבל איך יוכל להיות סוף לטרור אם הגורמים לכך לא יסולקו?"

בוודאי ישנו איזה נשיא אמריקני שיש לו אומץ להתייצב ולהתעמת עם הלובי היהודי בארצות הברית?! כנראה שאני נאיבי". כתב צ'ארלס.

המכתב שנכתב ב-1986 ונחשף ב'דיילי מייל' נמצא בארכיון ציבורי, והרקע לכתיבתו הוא ככל הנראה ביקור רשמי של הנסיך בתקופה שקדמה לו במדינות המפרץ.  "ניסיתי לקרוא מעט מהקוראן כשיצאתי משם, וזה העניק לי מעט תובנות על הדרך בה הם (הערבים) חושבים ופועלים", כתב.

מטעם הדוברות הרשמית של בית קלרנס – מעונו של הנסיך צ'ארלס, נמסר בתגובה כי: "לא מדובר בדעותיו האישיות של הנשיא אלא בשיקוף של דעות של אלה שפגש במהלך מסעו ב-1986".

מאז ומתמיד שררו יחסים קרירים בין בית המלוכה הבריטי ובין מדינת ישראל – במשך 70 השנים בהם קיימת המדינה לא ביקר בה אף נציג של משפחת המלוכה ביקור רשמי. ייתכן כי חשיפתו של המכתב שופכת מעט אור על הסיבות מאחוריי ההתעקשות שלא להעניק את ההכרה הרשמית הזו בקיומה של המדינה. לצד זאת יש לציין כי לנסיך צ'ארלס מערכת יחסים הנחשבת טובה וקרובה עם הקהילה היהודית בארצו.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20