הערבים בישראל מחזיקים בנרטיב לפיו כל סיפור הקמת המדינה ובנייתה, כולל כמובן תוצאות מלחמת העצמאות ב-1948 הם אסון לאומי מכונן, מה שהם מכנים "". אחד הארגונים המרכזיים בהנצחת נרטיב הנכבה הוא ארגון "זוכרות" אשר באתרו הוא כותב: "נַכּבָּה (النكبة) היא מילה בערבית שפירושה “אסון גדול ” או “קטסטרופה”. ה"" היא ההרס, הגירוש, הביזה, מקרי הטבח והאונס של תושביה הפלשתינים של הארץ ומניעת שיבתם של הפליטים הפלשתינים עם תום המלחמה במטרה להקים את המדינה היהודית."

אפשר לדבר על המחיר שנדרשו לשלם ערביי הארץ על הקמת המדינה, או יותר נכון על בחירתם העיקשת להתנגד להקמת המדינה. אבל זה רק חלק מהסיפור, ואת החלק השני שלו משום מה לא רבים מכירים.

החל משנת 2014 מדינת ישראל מציינת ב-30 בנובמבר (יום לאחר ציון השנה להחלטת החלוקה של האו"ם) את "יום ציון הגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן." ערב הקמתה של מדינת ישראל חיו במדינות ערב לפחות 780 אלף יהודים. כיום מונה פזורה עתיקה זו אלפים ספורים בלבד. המספרים אומרים הכל- להגירה של יותר מ־99 אחוזים מן האוכלוסייה בפרק זמן קצר כל כך אין אח ורע בהיסטוריה. אפילו קהילות רוסיה וגרמניה, שנרדפו עד צוואר וחוו אלימות אנטישמית קיצונית, לא נעלמו לחלוטין ובמהירות מסחררת כל כך.

מה קרה ליהודי ערב?

– בתימן האימאמים קבעו כי מוסלמי הרוצח יהודי אינו חייב בדין והיהודים חויבו ללבוש בגדי סחבות. זה כמובן בנוסף למנהג החדש של השלטון לקחת ילדים מהוריהם ולהמיר את דתם לאסלאם.

– באיראן אסרו עליהם לבנות חומה מסביב לבית, לרכב על סוס או לצאת מהבית בימי גשם שמא יטמאו את המים(!). זאת רק בנוסף לעדויות הרבות על פראות מזדמנים ברחובות.

– במרוקו היו אלו אוג'דה וג'ראדה במהלכם האספסוף בזז חנויות, הרס רכוש ותקף בגרזנים את הקהילה היהודית. רב קהילת ג'ראדה משה כהן ומשפחתו נטבחו, וסך היהודים ההרוגים עמד על 42, ועוד עשרות פצועים. זה רק הפוגרום הראשון מבין רבים.

– בלוב הותירה סדרה של פרעות ב-1945 מעל 130 יהודים הרוגים (ביניהם כ-40 ילדים), מאות פצועים ואלפי עקורים מביתם. ב-1948, בסדרה נוספת של פרעות מצאו את מותם עשרות יהודים נוספים. ב-1967 נעשה הפוגרום האחרון בו נרצחו 18 יהודים נוספים ובעקבותיו שלטונות לוב הודיעו שעל היהודים לעזוב את המדינה, והתירה להם לקחת עימם 50$ בלבד.

– במצרים בין השנים 1945- 1948 נרצחו מעל ל-200 יהודים בפרעות, בעיקר באיזור קהיר ואלכסנדריה. מקרי אונס רבים התרחשו ורכוש יהודי רב נבזז. פרעות מסוג זה התרחשו בו בזמן גם בבחריין, אלג'יריה, לבנון, תוניסיה, סוריה וסודאן.

הסיפור בעיראק ממחיש אולי טוב יותר מכל את רוח התקופה. ביוני 1941, בחג השבועות, התחולל בבגדאד פוגרום הידוע בכינוי "פרהוד". במהלך ההתפרעויות נרצחו באכזריות למעלה מ־150 יהודים וביניהם ילדים ותינוקות ומאות רבות נפצעו. נשים נאנסו, בתים נבזזו, חנויות ובתי עסק נשדדו והוחרבו ואלפי משפחות נותרו ללא קורת גג.

המופתי מצדיע לנאצים. ייבא שיטות התעללות מגרמניה לעיראק
המופתי מצדיע לנאצים. ייבא שיטות התעללות מגרמניה לעיראק

ב-1950 התירה עיראק ליהודים לעזוב את תחומה בתנאי שיוותרו על אזרחותם. העוזבים נאלצו למכור את רכושם במחיר אפסי מאחר והרשויות אסרו עליהם לצאת את עיראק כשברשותם יותר מחמישים דינר. שנה לאחר מכן החרימה ממשלת עיראק את רכושם של רבבות היהודים שנרשמו כבר לעלייה לישראל אך טרם הספיקו לעזוב את שטחה. עד סוף אותה שנה יצאו את עיראק כתשעים אחוזים מ־135 אלף היהודים שחיו בה, כשהם מותירים מאחוריהם נכסים רבים והון עצום.

אלו הן רק מספר דוגמאות. זוהי ה"נכבה" האמיתית. זהו האסון האמיתי. כמו בארץ ישראל גם בארצות ערב היו אלו הערבים שתקפו את היהודים. בניגוד לארצות ערב, בישראל הם הפסידו ליהודים בקרב.

אם רק היה לערבים את הכבוד לומר: "אנחנו תקפנו, אנחנו הפסדנו, אנחנו שילמנו את מחיר המלחמה", היינו יכולים לשבת ולדבר על שלום. אבל אין להם. הם מתקרבנים בסיוע של חלקים בשמאל הישראלי, ומעזים בחוצפה שאין שנייה לה לטעון שעשינו להם "נכבה" בארץ ישראל, ולהשוות את תוצאות המלחמה ההיא לשואת היהודים באירופה.

יהיה זכר קרבנות הנכבה היהודית בארצות ערב ברוך, יהי זכרם מול עינינו תמיד כדי שנזכור כמה חשובה עצמאות יהודית.

אלון מליק

אלון מליק

ראש תא הסטודנטים של 'אם תרצו' באוניברסיטת חיפה

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.