רב המרצחים מרואן ברגותי, המרצה עונש של חמישה מאסרי עולם ו-40 שנות מאסר על חלקו בטרור נגד ישראלים, פרסם היום מאמר בעיתון "ניו יורק טיימס" שאותו כתב בכלא בישראל. פרסום המאמר עורר זעם בישראל, בעיקר כלפי העיתון האמריקאי ש"שכח" לציין את חלקו של ברגותי ברצח עשרות ישראלים חפים מפשע. "ברגותי הוא רוצח וטרוריסט ואת זה שכח העיתון לספר לקוראיו", כתב מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף פולי מרדכי. בעקבות פרסום המאמר, בניגוד לכללי שירות בתי הסוהר, המחבל הועבר מכלא הדרים לבידוד בכלא אחר.

מרואן ברגותי פלאש 90
רוצח וטרוריסט: מרואן ברגותי. צילום: פלאש 90

את המאמר כתב המחבל על רקע שביתת המחבלים בבתי הכלא, שאותה הוא מוביל. "שביתת הרעב מסמלת את התקווה שקיבות ריקות וההקרבה של השובתים תעזור למסר שלהם להדהד מעבר לבתי הכלא", כתב המחבל. "עשרות שנים של ניסיון הוכיחו שהמערכת הבלתי אנושית של ישראל נועדה לשבור את רוחם של אסירים ושל האומה שלה הם שייכים, זאת באמצעות הסבת סבל גופני, הפרדתם מהמשפחות שלהם ושימוש בטכניקות משפילות".

עוד המשיך רב המרצחים והלעיט את העיתון – שידוע בקו אנטי ישראלי בוטה – במסכת השקרים שלו, שממנה כמובן השמיט את חלקו ברצח ישראלים: "ישראל הפרה את החוק הבינלאומי בדרכים רבות במשך כמעט 70 שנה ועדיין לא נענשה על מעשיה. היא הפרה סעיפים באמנת ז'נבה נגד העם הפלסטיני – אסירים, גברים, נשים וילדים".
המאמר שפרסם המחבל בעיתון ניו יורק טיימס. צילום מסך
המאמר שפרסם המחבל בעיתון ניו יורק טיימס. צילום מסך

המאמר, כצפוי, עורר זעם רב בישראל. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב פולי מרדכי, פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא תוקף את עורכי ה"ניו יורק טיימס" בחריפות. "לפי העיתון האמריקאי, מרוואן ברגותי הוא מנהיג פלסטיני וחבר פרלמנט, אולם משום מה עורכי העיתון שכחו לציין כי הוא אחראי באופן ישיר לרציחתם של ישראלים רבים כאשר פיקד על ארגון הטרור "גדודי חללי אלאקצא", כתב האלוף. "מוטב היה לציין בסוף המאמר כי ב-2004 הוא הורשע, לאחר משפט הוגן וללא שיקולים פוליטיים, ברצח וביצוע פעולות טרור ועל כן נידון לעונש של חמישה מאסרי עולם בכלא ו-40 שנות מאסר. מרוואן הוא רוצח וטרוריסט".

גם יו"ר "יש עתיד" חבר הכנסת יאיר לפיד גינה את העיתון האמריקאי על ההחלטה לפרסם מאמר פרי עטו של גדול הרוצחים הכלואים בישראל. "ברגותי הוא רוצח מורשע מהסוג הגרוע ביותר, הוא היה מעורב בעשרות ניסיונות לפיגועי טרור", כתב לפיד. "הוא גרם לכך שאנשים איבדו את משפחותיהם, שהוטלו בהם מומים, שחייהם נהרסו. את זה שכח הניו יורק טיימס לספר לקוראיו".

"הדבר הבולט ביותר והמקומם ביותר במאמר שפרסם מרוואן ברגותי ב"ניו יורק טיימס", הוא השורה מתחת לחתימתו. 'מרוואן ברגותי', נאמר שם ביובש, 'הוא מנהיג פלשתיני וחבר פרלמנט'. אין דבר רחוק יותר מן האמת. הפרט החסר במאמר הוא שמרוואן ברגותי הוא רוצח. הוא הורשע בבית משפט אזרחי (לא צבאי) בחמישה מקרי רצח שונים של אזרחים חפים מפשע. הוא היה מעורב בעשרות ניסיונות לפיגועי טרור. הוא גרם לכך שאנשים איבדו את משפחותיהם, שהוטלו בהם מומים, שחייהם נהרסו".

לפיד הוסיף: "במקום להגיד לו – כפי שאמור עיתון אחראי לעשות – שאם אין לו שמץ של הוכחה לדבריו אי אפשר יהיה לפרסם אותם, ה"ניו יורק טיימס" פרסם אותם בעמוד הדעות שלו ואפילו לא טרח להסביר לקוראיו שהקורא הוא רוצח מורשע מהסוג הגרוע ביותר. על כך ברגותי יושב בכלא. לא על עמדותיו, לא על רצונו במדינה פלשתינית, לא על זכותו לביטוי אישי. הוא יכול היה – יחד עם האסירים היושבים איתו – להיות כבר מזמן אזרח חופשי של מדינה פלשתינית עצמאית. הוא בחר במקום זה בדרך של טרור, רצח ואלימות. אלא שאת כל זה ה"ניו יורק טיימס" שכח לספר לקוראיו".

אלפי מחבלי פת"ח הכלואים בישראל החלו אתמול בשביתת הרעב מתוך מטרה לשפר את תנאי הכליאה שלהם. בין הדרישות שהציגו: הגדלת מספר ביקורי המשפחות, אפשרות ללימודים בין כותלי הכלא – דבר שנשלל מהם בשנים האחרונות, הגדלת מספר ערוצי הטלוויזיה בתאים והטלפונים הציבוריים באגפים. נכון לעכשיו, שירות בתי הסוהר בהוראת השר לביטחון פנים גלעד ארדן מסרב לכל כניעה לדרישות המחבלים ואינו מנהל איתם משא ומתן. "זו שביתה ממניעים פוליטיים פנים-פלסטיניים", אמר אתמול השר ארדן.

ביקורת חריפה: ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ביקורת חריפה: ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 שר הבינוי והשיכון, האלוף (מיל') יואב גלנט: אמר בתגובה לדברים כי "ברגותי הוא רוצח שפל שנידון לששה מאסרי עולם. ישראל היא מדינת חוק – מקומו של ברגותי בכלא. אין פשרות בלחימה בטרור". השר ישראל כ"ץ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "כשרוצח נאלח כמו ברגותי שובת בכלא לשיפור תנאים בעוד קרובי הנרצחים זוכרים וכואבים, הפתרון אחד – עונש מוות למחבלים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20