צילום: Pixabay

 

תעשיית ההייטק הישראלית לא נחה לרגע וכנ"ל לגבי השכר הממוצע בתחום. רק בשנה החולפת השכר הממוצע בהייטק עלה בכ-7% והתייצב על 26,644 שקלים בחודש – שכר הגבוה פי 2.5 מהשכר הממוצע במשק. המשכורות הגבוהות הן בין השאר פועל יוצא של הביקוש האדיר, הנובע מהמחסור החמור באנשי תוכנה: לכל אורך 2017, יותר מ-100 משרות חדשות נפתחו מדי רבעון למפתחים ב-Java ולמפתחי Frontend וכן חלה עלייה משמעותית בביקוש למפתחים בתחום ה-Big Data.

כל זה משחק כמובן לידיהם של בוגרי מסלולי הלימוד השונים, הנחטפים ישירות מספסל הלימודים לשוק העבודה. המועמדים ללימודים גבוהים שמעוניינים לפתח קריירה בהייטק, מודעים מן הסתם לנתונים המעודדים. הבעיה היא שלא תמיד ברור מה הוא המסלול הכדאי ביותר והרלוונטי ביותר למועמד.

כנגד שלושה מסלולים דיברה התוכנה

נכון לכתיבת שורות אלה ישנן שלוש אפשרויות עיקריות הפתוחות בפני מועמדים ללימודים המעוניינים להשתלב בעתיד בתעשיית ההייטק:

*לימודי הנדסת תוכנה

*תואר ראשון במדעי המחשב

*לימודי .

לכל אחד מהמסלולים היתרונות והחסרונות שלו ומה שרלוונטי לסטודנט אחד, לאו דווקא יתאים לאחר. לכן לפני שמקבלים את ההחלטה הגורלית, חשוב לעשות שיעורי בית, ללמוד כמה שאפשר על כל אחד מהתחומים ולקבל החלטה מושכלת בהתאם לשאיפות ולנתונים האישיים של המועמד.  

השתלבות מהירה בתעשייה

היתרון הבולט ביותר של המסלול להנדסאים בא לידי ביטוי במשך הלימודים הקצר יחסית: בעוד שתואר ראשון במדעי המחשב ולימודי הנדסת תוכנה נמשכים בדרך כלל כארבע שנות לימוד, הרי שהנדסאי התוכנה לומדים שנתיים בלבד (ארבעה סמסטרים). מדובר ביתרון משמעותי ביותר שכן הנדסאי התוכנה יכולים להשתלב בתעשייה תוך זמן קצר יותר ולצבור ניסיון יקר ערך בזמן שחבריהם עדיין מעבירם את ימיהם בספסל הלימודים. מעבר לכך, הנדסאים לא אחת משתלבים בתעשייה כבר במהלך הלימודים וכך יוצרים פער גדול אף יותר.

תנאי קבלה נוחים יותר

להשתלבות המהירה יחסית בתעשייה יש סיבה נוספת, הקשורה לתנאי הקבלה ללימודים: תנאי הקבלה לתואר ראשון במדעי המחשב וללימודי הנדסה, שונים לחלוטין מתנאי הקבלה שרלוונטיים למסלול להכשרת הנדסאים. כך לדוגמה תנאי הקבלה לתואר ראשון במדעי המחשב בדרך כלל כוללים ציון סכם של 670 ומעלה וכדי להתקבל ללימודי הנדסה, לרוב תידרש תעודת בגרות מלאה עם 5 יח"ל במתמטיקה בציון 80 או 4 יח"ל בציון 70 לפחות.

לעומת זאת כדי להתקבל למסלול להנדסאי תוכנה במכללת "שנקר הנדסאים" למשל, מספיקה תעודת בגרות מלאה עם 3 יח"ל לימוד במתמטיקה בציון חיובי בלבד (או בגרות חלקית הכוללת 3 יח"ל לימוד מתמטיקה, 3 יח"ל לימוד אנגלית ו-2 יח"ל עברית). במקרים רבים המועמדים נדרשים לשפר ציונים ו/או לעבור מכינות ייעודיות כדי להתקבל לתואר ראשון במדעי המחשב או ללימודי הנדסה. במקרים האלו, היום שבו יוכלו לעשות את צעדיהם הראשונים בתעשייה, רחוק אף יותר.  

בואו נדבר ת'כלס…

במסלול לתואר ראשון במדעי המחשב משקיעים זמן רב בלימוד התשתית הבסיסית הדרושה לפיתוח מערכות מחשוב מורכבות ובלימודי הנדסת תוכנה משקיעים לא פחות זמן בנושאים תיאורטיים שונים ובמקצועות יסוד מדעיים כמו פיזיקה ומתמטיקה. השעות הרבות המושקעות ב"כל מה שמסביב", מאפשרות לבוגרי המסלול לתואר ראשון במדעי המחשב ולמהנדסי התוכנה, להמשיך ללימודי תואר שני בתחום ואף להתניע קריירה אקדמאית בקלות רבה יחסית להנדסאי התוכנה.

לעומת זאת במסלול להנדסאי תוכנה, תכנית הלימודים כוללת אך ורק נושאים הנוגעים ישירות במקצוע ובעבודה עצמה. למשל במסלול הנדסאי תוכנה של "שנקר הנדסאים", הסטודנטים לומדים פיתוח אפליקציות לאנדרואיד ולאייפון, קורסים ייחודיים בגרפיקה ממוחשבת, ניתוח מערכות וחוויית משתמש UX/UI, ניהול מערכות הפעלה, פיתוח מערכות תקשורת וסייבר ועוד.

כמו כן ב"שנקר הנדסאים" לומדים שש שפות תכנות שונות ביניהן python  ו- angular ועוברים קורסים ייחודיים בגרפיקה ממוחשבת, ובתכנון ובעיצוב ממשק משתמש. כל זאת במטרה להכשיר אנשי מקצוע שיוכלו להשתלב בתעשייה כמה שיותר מהר ולעסוק בכמה שיותר תחומים.

ומה לגבי השכר?

בשנים הראשונות בתחום, השכר ההתחלתי של מהנדסי התוכנה צפוי להיות הגבוה ביותר. יחד עם זאת לאחר מספר שנות ניסיון, התואר שמחזיק העובד או מסלול הלימודים שעבר, משחקים תפקיד הרבה פחות מרכזי בכל הקשור לתנאי השכר. הכוונה היא לכך שתוך שנים ספורות בלבד בתחום, העובד נמדד בעיקר בלפי היכולות האישיות שלו ורמת המיומנות והשליטה שלו.

עוד חשוב לציין בהקשר זה כי לא רק היכולות המקצועיות יקבעו את קצב ההתקדמות של העובד אלא גם היכולות הבינאישיות ותכונות האופי שלו. זוהי הסיבה בגינה לא נדיר למצוא בימינו חברות שבהן הנדסאי תוכנה מנהלים צוותים המורכבים מבוגרי תואר ראשון במדעי המחשב ומהנדסי תוכנה.     

מהיר יותר, יעיל יותר, משתלם יותר

אם אתם מעוניינים להתניע קריירה בתחום ההייטק בעתיד הקרוב, לרכוש כלים שיאפשרו לכם להשתלב במגוון רחב של תפקידים ולהתחיל צבור ניסיון יקר ערך תוך שנתיים מתחילת הלימודים, זה הזמן להתעניין במסלול ללימודי הנדסאי תוכנה ויפה שעה אחת קודם.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.