הפועל תל אביב ממשיכה לשבור שיאים, הפעם השיא החדש מגיע מצד מאוד מפתיע ואפילו מוזר: הנאמנים שמינה נשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין.

הדיון על הכרעת בית המשפט בנוגע לעתידה של הקבוצה נקבע ליום רביעי. שני הנאמנים, שאול קוטלר וחן ברדיצ'ב, מחזיקים בדעות מנוגדות בנוגע לעתיד הפועל תל אביב מה שגרם להם להגיש בקשה לקיום דיון דחוף בנוכחות כונס הנכסים הרשמי לפני ההכרעה המתוכננת ב-10:00 בבוקר. הנשיא אורנשטיין קבע את הדיון הדחוף ל-8:00 בבוקר.

עו"ד שאול קוטלר. נאמן. צילום: יח"צ
עו"ד שאול קוטלר. מאמין שיגיע רוכש. צילום: יח"צ

משפט שלמה?

הנאמנים שמינה בית המשפט קוטלר וברדיצ'ב יגיעו לבית המשפט, הראשון מאמין שיגיע רוכש והמועדון יינצל וממליץ להמשיך להפעיל את הקבוצה בעלויות נמוכות, השני טוען שאין דרך להפעיל את המועדון ומתכוון לבקש מבית במשפט להפסיק את פעילות הקבוצה.
קוטלר וברדיצ׳ב מזכירים את משפט שלמה, את שניהם מינה השופט אורנשטיין, עכשיו שניהם יגיעו אליו כאשר כל אחד מחזיק בדעה משלו והשופט ייאלץ להחליט איזו החלטה לקבל, איזו המלצה הכי מתאימה. קוטלר רוצה להשאיר את הפועל תל אביב בחיים בתקווה שיהיה רוכש בעתיד, ברדיצ'ב, רואה חשבון בכיר, מסתכל רק על המספרים.

את הרגש, ההיסטוריה והמשמעויות של פירוק וירידה לליגה ג' הוא משאיר במגירה. הוא רואה מספרים, חושב מספרים וממליץ בהתאם למספרים. מעניין מאוד מה יחליט נשיא בית במשפט המחוזי, אפשר רק להעריך שאורנשטיין שבקיא היטב במספרים ומכיר את כל המשמעויות, לא ישלח את הפועל תל אביב לפירוק. נכון, שופט הפירוקים פירק חברות ענק במשק הישראלי, הוא קיבל החלטות גדולות, חשובות ודרמטיות, אבל מעבר לכסף יש כאן סיפור הרבה יותר גדול וכבד מכסף. יש כאן היסטוריה שלמה של מועדון כדורגל מהגדולים בספורט הישראלי ועם כל הכבוד למומחים במספרים, לפעמים יש שיקולים נוספים ולא הכל שחור.

הנה, תראו את עופר עיני ואורן חסון. יו״ר ההתאחדות ומנכ״ל מנהלת הליגה, נפגשו על הנאמן שואל קוטלר במטרה למצוא דרך לסייע לקבוצה ולמנוע כל סיכוי שהשופט יקבל את המלצת הנאמן ברדיצ'ב לפרק את הפועל תל אביב. עיני וחסון החליטו להתערב ולהילחם נגד האפשרות שהפועל תל אביב תיעלם מהמפה.

במשך עשרות שנים, בכל משחק ביתי של הפועל תל אביב בבלומפילד, עמדו בכניסה לדלת ה-VIP עשרות אוהדים של הפועל, כולם עם חולצה אדומה וחליפה של אחד המותגים היקרים בעולם, סיגר קובני צמוד לפה וכולם מפזרים חיוך של מיליון דולר. לפני העלייה לתא הכבוד הם נכנסים לחדר האירוח המפואר, אוכלים ושותים ונפגשים עם כל המי ומי. אירוח של עשירים, אירוח של מלכים. הדיילות מסתובבות ביניהם וממלאות את הכוסות ומציעות קינוחים מהשפים המובילים בשוק. אחרי שאכלו ושתו, הם עלים לתא הכבוד לתפוס מקום של כבוד כאשר הם מושכים מבטים של קנאה מהאוהדים הפשוטים והעיתונאים המביטים מלמעלה.

במחצית כולם יורדים לסיבוב נוסף, אוכלים, שותים, קצת קינוחים, יש כאלה שיוצאים להדליק עוד סיגר ונהנים מהקבוצה שלהם בדרך למחצית השנייה. במקרים רבים, בתא העיתונות, מעל תא הכבוד בבלומפילד, יש כאלה שמנסים להעריך את השווי של אותם אנשי העסקים אוהדי הפועל תל אביב. הכבדים והכבדים יותר. מדובר בכסף גדול, מאות מיליוני דולרים. לכולם נתנה הפועל תל אביב רגעים של אושר, אושר שלא פעם הם עצמם התבטאו שאי אפשר להעריך בכסף.

ממשיכה לשבור שיאים. צילום: ברק ליון
ממשיכה לשבור שיאים. צילום: ברק ליון

 

נכון, כולם קנו בכסף מנוי שנתן להם את כרטיס הכניסה לשער ה- VIP אבל השאלה הגדולה באמת היא איפה היום כל אתם אוהדים עשירים? נכון, כל אלה שהיו בעלים בעבר השקיעו ותרמו ונכוו מהאוהדים ומהתקשורת. אבל יש גם דרך אחרת. יש מתן בסתר. אולי האוהדים העשירים של הפועל תל אביב לא מכירים את המושג מתן בסתר ולכן הם לא תורמים ומצילים את המועדון האהוב עליהם? המועדון שהם התגאו לספר שאביהם, הם וילדיהם גדלו עליו? איפה אותם עשירים שטסו למשחקים בעונה האירופית החלומית עם דרור קשטן שכלל ניצחון על צ'לסי האנגלית? רק התכולה במזוודות של הקניות שהם עשו בלונדון היו סוגרים לנאמנים את הבור כדי לסיים את העונה. והמיליונרים שליוו את הפועל תל אביב בליגת האלופות עם אלי גוטמן? מכבי תל אביב והפועל תל אביב הן שתי הקבוצות עם קהל האוהדים הכי עשיר בארץ. בעבר, כאשר מכבי תל אביב היתה על סף פירוק, המיליונרים הצהובים סייעו למועדון בשקט. בלי תקשורת, בלי רעש ובלי פוזות. לוני הרציקבויץ, אז הבעלים, שלח את אלי דריקס ובני טבק לאסוף כספים מהאוהדים העשירים.

כאשר מכבי נתניה התרסקה כלכלית ובית המשפט מינה לה נאמן, ראשת העיר מרים פרייברג, פנתה לעשירי העיר נתניה, אוהדים ותיקים וביקשה מהם לרכוש את הקבוצה. כולם סירבו אבל הסכימו לתרום כל אחד 2 מיליון שקל להציל את המועדון. גם הטייקון יצחק תשובה תרם. 7 מיליון שקלים חסרים להפועל תל אביב כדי להתקיים עד לסיום העונה. האם כל האוהדים העשירים של הפועל ירדו מנכסיהם או שפשוט החליפו קבוצה? לא חייבים לקנות את המועדון היום, לא חייבים להוציא 20-30-40 מיליון שקל. רק 7 מיליון שקל. שבעה מיליון שקלים. מי שלא רוצה חשיפה, מי שרצה שקט, מי שאהב להישאר מיליונר אנונימי, תורם אלמוני, אפשר ללכת על מתן בסתר בלי לקבל אילו חשבונית זיכוי מס ולהישאר תורם אלמוני.

באותו אולם VIP בבלומפילד היו מעל 100 אנשי עסקים אוהדים שרופים של הפועל. תחלקו מאה אוהדים בשבעה מיליון שקלים. כסף קטן. האוהדים הפשוטים עם הלב הרחב תרמו בימים האחרונים כחצי מיליון שקל. הייתי רוצה להצמיד מצלמה לכל האוהדים העשירים של הפועל תל אביב לכמה רגעים בשעה 8.00 בבוקר בדיון המוקדם באולם של השופט אורנשטיין ובשעה 10.00 בדיון על ההכרעה של השופט על עתידה של הקבוצה שלהם. מסקרן אותי מאוד לדעת מה הם מרגישים באותם רגעים. בעצם אם הם שרדו את הלילה הם ישרדו גם את הרגעים הגורליים. יכול להיות בכלל שכל השנים האלה הם הגיעו לבלומפילד לתא הכבוד אולם הטרקלין בשביל הפוזה. הרי אין פוזה גדולה יותר מהפוזה של קהילת אנשי העסקים.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20