הוועדה לענייני ביקורת המדינה קיימה היום דיון בנושא הטיפול הלקוי של המוסדות האקדמיים בהטרדות מיניות בתחומם. בראיון ל"היום הזה" התייחסה יו"ר הועדה, ח"כ שלי יחימוביץ, לעניין ההטרדות המיניות במוסדות להשכלה גבוהה וגם לעניין ההטרדות המיניות שאנו עדים לו בימים האחרונים במסגרת השיח התקשורתי:

ח"כ יחימוביץ בתחילת הראיון דיברה על הדיון שנעשה היום בוועדה בראשותה היא עומדת בעניין ההטרדות המיניות במוסדות להשכלה גבוהה בהמשך ל-2 דוחות מבקר המדינה על כך שהמוסדות מטייחים הטרדות ואמרה שהמוסדות חושבים שאם הסיפורים ייחשפו זה יפגע ביוקרתן אלא שלהפך הוא ואם הם יטפלו בנושא יוקרתן תעלה: "גם על פי דו"ח המבקר מ-2013, גם על פי דו"ח מעקב מ-2017 וגם על פי מה שסופר בוועדה המוסדות האלה חושבים שאם ייחשפו סיפורי ההטרדות המיניות זה יפגע ביוקרתן ואני אומרת שדווקא אם יטפלו בושא ההטרדות המיניות אז יוקרתן תעלה. טיוח יש בכל מקום אבל דווקא במוסדות האלה שאמורים להיות ראש החץ, שמלמדים את תורת המוסר בפילוסופיה ואירועים מוסריים היסטוריים בהיסטוריה ובסוצליולוגיה ובפסיכולוגיה ומה לא, דווקא הם זנב לשועלים במקום להיות ראש לאריות".

"החוק למניעת הטרדה מינית חוקק לפני 20 שנה ב-1998ואם הייתי צריכה לספור את הכמויות שבהם עברו על החוק הזה היינו מגיעים לאלפים רבים אם לא עשרות אלפים אבל אני חושבת שדווקא אוניברסיטאות ובדיון היום אמרתי שיש לי תחושה שאתם מגיעים עם רשימת תירוצים וסיבות משפטיים וחמקמקים ואני קוראת לרקטורים, דיקנים ונשיאים, אמנם רובם גברים מבוגרים ואולי הכללים היו שונים בתקופה שלהם אבל הגיע הזמן שיפקחו את העיניים ויראו שהעולם השתנה. זו 2017 אי אפשר להמשיך ולטייח ואני מצפה מהם להוביל את המהלכים האלה ולא למצוא תירוצים משפטיים למה הם לא יכולים".

בהמשך הראיון נשאלה ח"כ יחימוביץ' על נושא ההטרדות המיניות שאנו עדים לו במסגרת השיח התקשורתי – הטרדות שנעשו לפני 10-15 שנים ולא ניתן לפנות לבימ"ש בגלל חוק ההתיישנות אז נשים בוחרות להיחשף בתקשורת ויוצרות עוול לאותם גברים שמושעים מעבודתם, ח"כ יחימוביץ אמרה ביחס לכך כי היא חרדה מהעוול שנעשה לאותן בנות שכן לפני שנים הן לא יכלו להתלונן והן סוחבות ותסחבנה את הצלקת הזו כל ימי חייהן: "אני  מודה שאני חרדה יותר לעוול שנעשה לנשים והסיבה שהן לא התלוננו אז, אתה יודע מטיחים לעברם 'מה נזכרתם?' הן לא נזכרות, הן מעולם לא שכחו, הלכו עם הכאב הזה כל ימי חייהן אבל כמי שמלווה את נושא הפגיעה והתקיפה המינית כבר עשרות שנים ואני יודעת איזה מדבר שממה היה פעם, אישה שהותקפה לא יכלה להתלונן. היא הייתה עוברת זובור במשטרה ואחרי זה קרעו אותה לגזרים בבית המשפט והסנגורים היו מתעללים בה, הסביבה הייתה מרחיקה אותה ולא היו מקבלים אותה לעבודה כי היא 'טרבל מייקר' והיא הייתה נפגעת ומוחתמת כאילו היא התוקפן ולא הקורבן. הסביבה מאד השתנתה, יש סוף סוף אחרי הרבה מאד שנים, יש אפשרות לקורבנות לדבר. והעובדה שהיום יש נשים צעירות ואמיצות שלא מוכנות להיות קורבן יותר היא במידה רבה מפיחה כוח באותן נשים שהלכו עם הצלקת הזו כל ימי חייהן וטוב שהדברים נחשפים. אני רוצה שחצי מאוכלוסיית העולם ובוודאי חצי מאוכלוסיית המדינה יוכלו ללכת בטוחות ברחוב, יוכלו לעבוד בביטחון במקומות העבודה וגופן ונפשן לא יהיו למרמס, זו בקשה נורא הגיונית".

"לדעתי העניין של תקופת ההתיישנות שהיא רק 7 שנים הוא שגיאה, צריך להאריך את תקופת ההתיישנות ולהעביר את זה לפסים המשפטיים אבל לא הכל פלילי. יש דברים שלא מוסריים ולא תקינים והם לא חייבים לעבור בדרך המשפטית, הרי לא כל מה שלא ניתן לבירור בבית משפט הוא טוב, יש המון רע שלא שייך לתחום הפלילי ומוזמנים להשתמש בזרועות החוק ולתבוע את אותן נשים. עד עכשיו זה לא קרה , שום תלונה פומבית של נשים לא התגלתה כסיפור סרק ולכן לא נותר אלא לברך על המהלך החשוב הזה שבעיקר מבטיח שלא יהיו עוד מעשי אונס ותקיפה מינית"