המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, , השתתפה היום (ג’) בדיון עדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת אודות הצעת ‘חוק התרבות והאמנות’ שאושר אתמול בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. זילבר, שאמונה על ייעוץ משפטי לחוקים, אמרה בדיון כי “התיקון המוצע מעורר קשיים של ממש. החוק מקנה גורפות עד כדי שלילת תקציבים, תוך כדי יצירת אפקט מצנן וצנזורה עצמית”. לדבריה, “תרבות היא דמיון חופשי ויופי וריבוי קולות ואומץ והתרסה וכנות וביטוי שאיננו מתחנף שאנו מתאים את עצמו למבחני התאמה שלטוניים”.

המשנה ליועמ”ש, דינה זילבר, בדיון הכנסת היום (ג’). צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

המשנה ליועמ”ש לא הסתפקה בכך, ועברה לדבר על ההשלכות שלטענתה יהיו לחוק על השיח הציבורי. “אנחנו משתנים והארץ שינתה את פניהּ”, אמרה. “הימים מביאים לא רק חוקים חדשים אלא מילים חדשות – נאמנות, משילות ועוד. שיח חברתי ופוצע – האם יש מי שנאמן ויש גם מי שבוגד. הבו לנו עם ממושמע ומחונך שחשיבותו אחידה”.

“שיקולים של נאמנות למדינה לא אמורים להדריך אֹמן”

גם היועץ המשפטי לכנסת, עו”ד , ביקר את החוק ואמר כי “מבט מקרוב על פרטי התיקון ותפיסות היסוד המוצהרות שבבסיסו מגלה שטמונים בו קשיים חוקתיים ניכרים אשר להערכתי ספק אם יש ביכולתם לצלוח את מבחני הביקורת החוקתית. במדינה דמוקרטית המושג נאמנות בתרבות הוא בגדר אוקסימורון, תרתי דסתרי ממש. אֹמן ויוצר במדינה דמוקרטית אמור להיות נאמן לעצמו וליצירתו. שיקולים של נאמנות למדינה אינם אמורים להדריך אותו”.

יועמ”ש הכנסת איל ינון בדיון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

על פי ההצעה שאושרה אתמול, החוק קובע הסדר ייחודי לעניין הפחתה או שלילה של תמיכה הניתנת מתקציב משרד התרבות והספורט, לגופי תרבות אשר ביצעו פעילות השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מהווה הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; מהווה תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור וקריטריונים נוספים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.