עוד בטרם החל משבר הקורונה העומס על מערכת וארגוני הבריאות בישראל היה בלתי סביר ופגע באופן יומיומי באיכות הטיפול ובצוותי הרפואה. חודשים של המתנה לפגישה עם מומחים, מחסור בציוד ובכוח אדם שהתבטאו במשמרות שמתארכות- הם רק חלק קטן מהדברים שהעידו כי מערכת הבריאות הייתה על סף קריסה.

בתקופת הקורונה המדינה העבירה תקציבים וביצעה מהלכים מהירים במטרה לסייע בהתמודדות עם המגפה ותרחישי הקטסטרופה השונים. מה יקרה ביום שאחרי? החשש הוא שברגע שסדר היום ישתנה, המצב ימשיך כשהיה. ולכן, צריך גם לבחון פנימה אחר פתרונות ודרכים שיקלו על העומס שיש הצוותים והמערכת הבריאות כולה.

בצל ההגבלות והתנאים בבתי החולים, התקופה הזו העניקה דחיפה משמעותית לתחום הרפואה מרחוק כאשר קופות החולים מיקדו מאמצים להעניק שירות וייעוץ רפואי לציבור באופן מקוון או טלפוני. אמנם הטלה-רפואה הייתה קיימת לפני הקורונה, אבל הקורונה הבהירה שהיא העתיד, ושכבר היום ניתן ליישם אותה גם ללא מכשור אבחנתי מתקדם. ולא רק בעתות ריחוק חברתי כתוצאה ממגפה אלא גם בשגרה, ובמיוחד לאור המשבר במערכת הבריאות הישראלית.

בעשור האחרון, על פי נתוני קופות החולים, ההמתנה לייעוץ מרופאים ממומחים גדלה ב40% כאשר בתחומים מסוימים יש לחכות יותר מ-9 חודשים לפגישה. מצב אבסורדי שלא ניתן להשלים איתו. אם נסווג את סוגי השירות הרפואי המעמיסים על המערכת ועשויים לגרום לזמן ההמתנה המתארך, נגלה כי "המעקב הרפואי" תופס חלק משמעותי מהכלל. המעקב מתבסס על תשאול ובדיקה ויזואלית– ואלו, יחד עם תשתית טכנולוגית והכשרה מתאימה אפשר לבצע באמצעים דיגיטליים מרחוק.

התקופה האחרונה כבר הביאה צוותים רפואיים להתנסות בביצוע נרחב של פגישות מקוונות עם מטופלים. בדיוק כפי שהייתה כפיילוט ל'למידה מרחוק' עבור מערכת החינוך, כך גם לארגוני הבריאות עבור 'רפואה מרחוק'. כמובן שיש לשדרג את השירות והתשתיות, אבל בנקודת הזמן הזו, כאשר גם המטופלים התנסו ונפתחו לשירות- לארגוני הבריאות אסור לפספס את ההזדמנות והם חייבים להמשיך ולקדם את התהליך. בנוסף, בימי פוסט המגפה, כאשר אנו נדרשים לצמצם התקהלויות ומרבית האוכלוסייה לא ששה להגיע לבדיקה רפואית מחשש להדבקות, זו לא רק אלטרנטיבה נדרשת, אלא הכרחית.

יחסית לפתרונות אחרים הדורשים הפניית תקציבים מסיביים על ידי משרדי הממשלה, עלויות הקמת מערך מתקדם של רפואה מרחוק הן זניחות. אם לוקחים בחשבון שקיים צורך דחוף בחלוקת עומסים אחרת במערכת הבריאות, בדיקות המעקב חייבות להיות מנותבות אל עבר שירותי טלה רפואה כבר היום וכצעד ראשון אל עבר העתיד. אסור להתמהמה, בין אם צפוי לנו גל שני או רק לשם הפחתת עומסים, הפתרון נמצא ממש מתחת לסטטוסקופ.

 

הכותבת היא ד"ר הילה בן-פזי, מחלוצות הטלה-רפואה בישראל המבצעת הכשרות לצוותי רפואה בתחום, נוירולוגית ילדים ובעלת נוירוכאן, מרפאת מומחים אונליין המאפשרת בדיקות נוירולוגיות, פסיכולוגיות ואורטופדיות מרחוק.

 

 

 

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.