תשתית ראייתית נגד בכירים בחברת בינוי ושיכון בע"מ. יאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) בלהב 433 בשיתוף עם מחלקת חקירות של רשות ניירות ערך גיבשו לאחר חקירה מאומצת, תשתית ראייתית נגד חברת בינוי ושיכון וכן נגד בכירים בחברה בחשד לשורה של עבירות שוחד והונאה. בין הבכירים שהמשטרה ממליצה להעמיד לדין כלולים שרי אריסון, שהיתה בעלת השליטה בשיכון ובינוי ועופר קוטלר לשעבר מנכ"ל החברה.

העבירות בהם חשודים הבכירים בפרשת שכונתה "תיק "1445 הם בין היתר מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קשר לפשע, שיבוש מהלכי משפט, איסור הלבנת הון ועבירות דיווח מטעה במטרה להטעות. בתקופה הקרובה יועברו חומרי החקירה לטיפולה של פרקליטות מיסוי וכלכלה.

מתוך תיק החקירה עולה כי על פי החשד הועברו תשלומי שוחד על ידי חברת שיכון ובינוי וחברות הבנות אל אנשי ציבור זרים במדינות אפריקה בדגש על קניה. אחת החברות הבת היא חברת AG SBI International הרשומה בשוויץ.

החקירה הייתה מקיפה ומאומצת ו-50 חשודים נחקרו בה בשיתוף היחידה למלחמה בשחיתות של קניה. בניירובי הבירה עצר השלטון הקנייתי 19 עובדי ציבור והם נחקרו בקשר לפרשה.

עוד עולה מחומרי החקירה כי הפרשה התרחשה בעיקר בין השנים 2008 עד 2016 והיקף השוחד שנמסר עומד על חצי מיליארד שקלים.אורן רפאל

אורן רפאל

כתב אקטואליה ומנהל רשתות חברתיות. orenre@gmail.com
אורן רפאל