המגנומטרים מוסרים מהכניסה להר הבית. צילום: קבוצת ביטחון שדה

תמו ימי המגנומטרים: שבוע ימים לאחר שהותקנו גלאי המתכות במספר כניסת להר הבית, הלילה הסירה המשטרה את המגנומטרים ואת שערי הבידוק שהוצבו בעיר העתיקה בירושלים. זאת לאחר שאמש (ב') החליט הקבינט המדיני-ביטחוני לקבל את המלצת כל גופי הביטחון להמיר את הבידוק של גלאי המתכות בבידוק ביטחוני המבוסס על טכנולוגיות מתקדמות ובאמצעים נוספים. המטרה, הדגישו בממשלה, להבטיח את ביטחון המבקרים והמתפללים בעיר העתיקה ובהר הבית.

בהודעה שהפיצה לשכת ראש הממשלה הודגש כי עד ליישום התכנית, המשטרה תתגבר את כוחותיה בעיר העתיקה ותבצע פעולות נוספות "ככל שיידרש", על מנת להבטיח את ביטחון המבקרים בהר. עוד החליט הקבינט על הקצאת תקציב של עד ש"ח לטובת יישום התכנית, לה ייקח לפחות שישה חודשים לצאת לפועל. התקציב למצלמות השיקוף יגיע ממשרדי הממשלה השונים, שיידרשו בקיצוץ רוחבי. יש לציין כי עלות התכנית תכלול גם מימון תקני שוטרים נוספים, זאת על פי המלצת המשטרה.

המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס
המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס

רה״מ נתניהו הודה לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ על שסייע בהשבת צוות השגרירות בירדן ולמלך עבדאללה: "אני מודה לנשיא טראמפ שהנחה את יועצו ג'ארד קושנר ושלח את שליחו ג'ייסון גרינבלט לאזור, לסייע במאמצינו להביא את צוות השגרירות הישראלית הביתה במהירות. אני מודה גם למלך עבדאללה על שיתוף הפעולה ההדוק שלנו".

צוות השגרירות בירדן חזר

אמש חזר צוות השגרירות הישראלית בירדן ארצה, לאחר יממה מתוחה, בה דרשה רבת עמון כי ירושלים תאפשר לה לחקור את איש האבטחה שהותקף בפיגוע דקירה וחיסל את המחבל שדרש אותו. בתקרית נהרג גם בעל הבית של הדירה בה גר המאבטח. הירדנים סירבו לתת לו לשוב ארצה ללא חקירה.

ראש השב"כ נדב ארגמן יצא לירדן וסיכם עם הממלכה ההאשמית כי בתמורה להסרת המגנומטרים מהכניסה אל , יושב איש האבטחה ארצה. שגרירת ישראל בירדן, עינת שלאין, סירבה לשוב ארצה ללא איש האבטחה. אתמול, כאמור, שני המשברים הגיעו לסיומם.

בנוסף, אמש הבהירה לשכת ראש הממשלה כי על אף הפרסומים, לא היא זו שכרכה את הדרישה להסיר את גלאי המתכות בתמורה לשחרור אנשי השגרירות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.