אלה הימים בהם התקשורת תנצל את ההזדמנות, יחד הפוליטיקאים הצמאים לעוד כותרת בעיתון, כדי להעביר ביקורת על המשטרה ולהראות לכולם כמה באמת אכפת להם מהאירועים המכוערים שהיו בסיום המשחק במושבה.

זה בכלל לא משנה מי אשם, מי התחיל, מה ניתן היה לעשות כדי למנוע את האלימות בין המשטרה לשחקני הפועל תל אביב טוטו תמוז, אוראל דגני והפיזיוטרפיסט רמי אינגל. השורה התחתונה היא שהאירועים במושבה מחייבים בדיקה יסודית שבסיומה הגורמים המתאימים יטפלו באשמים.

פרובוקטור. טוטו תמוז. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א
פרובוקטור. טוטו תמוז. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א

 

בלי קשר לתוצאות הבדיקה ולענישה שתהיה, אם בכלל, אירועים אלימים כאלה היו בעבר ויהיו בעתיד במגרשי הכדורגל. את האירועים הבאים אף אחד לא יעצור, לא התקשורת ולא הפוליטיקאים. אפשר וצריך לבקר את אנשי היס״מ שנטלו חלק בתגרה הגדולה עם תמוז, דגני ואינגל, אבל במקביל אי אפשר להתעלם מהעובדה שאותם שוטרי יס״מ עובדים על אוטומט כבר שנים ארוכות.

שוטרי היס"מ נמצאים בשטחים תקופה ארוכה, במגזר הערבי, בפיזורי הפגנות ובכל האירועים בהם אלימות ותגרה היא חלק מהשגרה היומיומית שלהם. שוטרי היס״מ לא מבדילים בין מפגינים ממפעלים כושלים, לערבים שמתפרעים במזרח ירושלים, לבין טוטו תמוז או אוראל דגני. הם לא מבדילים כשהם נכנסים לפעולה.

אי אפשר להתעלם מהתמונות המכוערות והקשות של הפיזיוטריפסט של הפועל תל אביב שפניו התנפחו מהמכות שספג, מהאזיקים שהונחו על ידיו של טוטו תמוז. כבר כמה שנים שבליגת העל לא נראו תמונות כאלה ורגע לפני שריקת הסיום לעונה בליגת העל, הכדורגל הישראלי חוטף שוב גול עצמי וחבל.

ניסו להפחיד אותו. יובל נעים. צילום: ללא קרדיט
ניסו להפחיד אותו. יובל נעים. צילום: ללא קרדיט

 

במשטרת ישראל מנסים להתגונן מול התמונות ומסרו כי אוהד נראה משליך חפץ לכיוון שחקני הפועל אשקלון ורץ בצורה מאיימת לתוך המגרש. השוטרים שהיו ביציע עצרו את האוהד והורידו אותו לדשא. טוטו תמוז, על פי המשטרה הבין כי מדובר באוהד הקבוצה אותו הוא מכיר היטב וניסה למנוע את מעצר האוהד. תמוז תקף את השוטרים ובמהלך התגרה בינו לבין השוטרים הוא נעצר ושוחרר כעבור זמן קצר.

אי אפשר גם להתעלם גם מהתנהגותם של אנשי הפועל תל אביב. לטוטו תמוז לא הייתה שום סיבה להתערב באירוע בו שוטרי היס״מ טיפלו באוהד שזרק חפץ לכיוון שחקני הפועל אשקלון, בטח לא לזרוק לעברם הערות מיותרות ובעיקר לא להתעמת איתם ולבעוט בהם כפי שנראה בתמונות הטלוויזיה.

חברו של תמוז בהפועל תל אביב אוראל דגני לא היה צריך לקפוץ מהיציע כדי לעזור לתמוז. הוא לא ברוס לי ולא חלק מכוח לפיזור מהומות. דגני שראה את המשחק מהיציע בגלל פציעה היה צריך להישאר ביציע. היו מספיק אנשים מהפועל תל אביב על כר הדשא. דגני התנהג כמו טרזן וספג מהלומות מהשוטרים שאפילו לא זיהו אותו כשחקן הפועל. הפיזיותרפיסט רמי אינגל ספג מכות קשות רק בגלל שהגיע לסייע לתמוז. גם אינגל לא אמור היה להיות באזור ובכל מקרה האלימות הקשה שהפגינו השוטרים הייתה פשוט ברברית.

אווירה ביתית במושבה. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א
אווירה ביתית במושבה. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ת"א

 

תמוז, דגני ואינגל טעו בהתנהגות שלהם אבל עדיין אין הצדקה להתנפל ולהכות אותם כאילו נשאו חגורות נפץ והייתה חובה לנטרל אותם במהירות ובגסות. אפשר להבין את המתח בו היה תמוז וחבריו מהפועל תל אביב בסיום המשחק אבל אי אפשר גם להתעלם מהעובדה שתמוז פרובוקטור לא קטן. תמוז היה מעורב בכמה אירועים מכוערים בעבר והוא תמיד מתנהג כאילו הוא שעיר לעזאזל.

גם מועדון הפועל תל אביב לא יוצא נקי מהאירוע. ההתנהגות של תמוז ודגני היא המשך להתנהגות המועדון במשך שנים והשיא הגיע בשבועות האחרונים. ראשי הפועל תל אביב בעבר ובהווה חושבים שהם מעל כולם, הם חיים ומתנהגים בתחושה שמותר להם הכל. ההחלטה של המועדון בשבוע שעבר לפנות למשטרה לחקור את כשירות המשחק בין בני יהודה להפועל אשקלון היא חלק מהתחושה הזאת שלהם.

ברגע האמת, טוטו תמוז וחבריו פישלו. היריבה החלשה והענייה מאשקלון הגיעה למושבה למשחק ביתי של הפועל תל אביב ובמקום לארח אותם בצורה ראויה ולנצח אותם על המגרש עם כדור אחד ברשת, ראשי המועדון התנהגו בצורה מבישה כלפי המאמן יובל נעים ונתנו לאוהדים שלהם לגיטימציה לקלל, לירוק ולהשפיל אותו. הם חשבו כנראה שזו הדרך להפחיד את אשקלון. אם אנשי הפועל תל אביב היו מתנהגים כמו אנשים ראויים בשבוע שעבר, יכול להיות שהם היו זוכים לנקודות שהיו משאירות את הקבוצה בליגת העל.

המהומות במושבה. קרדיט : רדאד ג'בארה
המהומות במושבה. קרדיט : רדאד ג'בארה

 

הכי קל להפועל תל אביב לחפש אשמים במקום אחר. בשבוע שעבר הם האשימו את בני יהודה והפועל אשקלון בסיכום לא ספורטיבי, במילים אחרות הם אמרו שאשקלון קנתה את המשחק מבני יהודה. השבוע הם יאשימו את המשטרה במכות שאנשי הקבוצה שלהם ספגו, בשבוע הבא הם ימצאו אשמים חדשים בירידת הקבוצה לליגה הלאומית. הבעיה הכי גדולה של הפועל תל אביב שהם אף פעם לא מוצאים את האשמים האמיתיים למציאות הקשה אליה המועדון הגיע.

ומילה לסיום: אלי טביב יכול לחגוג בשבת הבאה פעמיים. פעם אחת את הזכייה הרשמית של בית״ר ירושלים בכרטיס לאירופה ופעם שנייה את הירידה של הפועל תל אביב. אותה קבוצה שזרקה אותו ממנה אחרי שהביא לה דאבל, גביע המדינה והשתתפות בשלב הבתים בליגת האלופות.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20