במהלך אירועי חריש המתבצעים בסמיכות ליישובים יהודיים באיו"ש, משטרת ישראל מאפשרת לתושבים ערבים לנהוג בטרקטורים ללא לוחיות זיהוי וללא רישיונות, ההחלטה לאפשר את הפרת החוק התקבלה [ככל הנראה] על ידי מפקד תחנת בנימין. הפרת חוק זו מסכנת את שלומם וביטחונם של המתיישבים והחיילים הנמצאים בשטח. כלי הרכב הללו, מכונים בשם "משטובה".

 

 

"משטובה" הוא כינוי עממי לכלי רכב שנע ללא לוחיות זיהוי וכפועל יוצא מכך גם ללא רישיון רכב וללא ביטוח. ה"משטובה" בדרך כלל היא כלי רכב שעבר תאונה והגיע למצב 'טוטאל לוס' ומחירו נמוך מאוד. לכן, ה"משטובה" נפוצה מאוד בשטחי הרשות הפלסטינית.

השימוש בכלי רכב ללא לוחיות זיהוי, ללא רישיון רכב וללא ביטוח אסור בתכלית האיסור על פי חוקי התעבורה. מיותר לציין, כי תושב יהודה ושומרון אשר יימצא נוהג בכלי רכב כגון זה יישלל רישיונו והעונש אף עלול להגיע למאסר בפועל.

רכבי המשטובות מסכנות חיי אדם.
Photo by Gershon ELinson/FLASH90

 

בשטחי C באיו"ש ישנה לישראל סמכות ביטחונית ואזרחית, לרבות סמכות ואחריות על חוקי התנועה. ולמרות זאת עצימת העיניים של גורמי הביטחון באיזור מעודדים עבירה פלילית זו בשתיקתם.

 

 

אירועי חריש בסמיכות ובתוך יישובים יהודיים באיו"ש מתרחשים במועדים רבים במהלך השנה. תושבי הרש"פ מבצעים פעילות חקלאית באמצעות טרקטורים, בקרקעות הנמצאות בסמיכות ובתוך ישובים יהודיים. החיכוך בשטח קורה לעיתים קרובות עקב המצב הטעון ובגלל טענות להשגת גבול על ידי תושבי הרש"פ. לכן, מלווה הפעילות החקלאית בחיכוך עם המתיישבים היהודים. פעמים רבות נמצאים בשטח בזמן הפעילות החקלאית של תושבי הרש"פ, מתיישבים יהודים שוטרים לוחמי מג"ב ואנשי מינהל אזרחי.

מגרש גרוטאות ממנו בונים את המשטובות. אילוסטרציה
Photo by Nati Shohat/Flash90

 

למרות האיסור הברור לנהוג ברכבים ללא לוחיות זיהוי וללא רישיונות וביטוח, משטרת ישראל בהנחיית [ככל הנראה] מפקד תחנת בנימין מאפשרים את הגעתם ופעילותם של טרקטורים רבים ללא לוחיות זיהוי, תוך סיכון חייהם וביטחונם של המתיישבים היהודים. טרקטורים אלו ישנם וסובלים מליקויי בטיחות רבים, ולעתים משמשים לביצוע פעולות אלימות כנגד המתיישבים היהודים.

 

 

תגובת המדינה לעתירה של ארגון לביא מפתיעה במיוחד. המדינה כתבה כי "ניתנת עדיפות למניעת חיכוך בין תושבים פלסטיניים והאזרחים הישראלים על פני מניעת האיסורים הנוגעים לשימוש במשטובות המשמשות לעבודות החקלאות המבוצעות בשטחים חקלאיים בלבד"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה פועלת לאכוף את החוק גם בהקשר הזה. רק לאחרונה קודמו שני תיקוני חקיקה משמעותיים בנושא. בהתאם, בוצעה אכיפה ונתפסו ברחבי יו"ש אלפי כלי רכב שהורדו מהכביש. מקרה הדריסה המתואר מצוי בחקירה משטרתית שעודנה מתנהלת בימים אלו במטרה להגיע לחקר האמת"


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.