קשה שלא לשפשף עיניים בתדהמה מול תגובת שירות בתי הסוהר לשביתת הרעב של הטרוריסטים בכלא. "מי שהצטרף לשביתת הרעב הוענש מידית בהגבלת הטיול היומי לשעה אחת, בהוצאת ציוד אישי שנמצא בתא שלא על פי התקנות ובמניעת טלוויזיה", נמסר. הגזירות האכזריות נוגעות ללב ממש. רק שלא ימנעו מרוצחי ההמונים האלה את המניקור והפדיקור.

"הבעיה היא בפקודות של שירות בתי הסוהר", מסביר רמי עובדיה, שהחל לעבוד בשירות בתי הסוהר בשנת 77. "כל התנאים של המנוולים האלה בכלא החלו בהחלטה פוליטית ב-1984, אז חיים בר לב נתן הוראה להכיר באוכלוסיית הטרוריסטים האלה כאסירים פוליטיים ולתת להם תנאים מפליגים. אם רוצים לשנות את התנאים חייבים לשנות את החוק".

רב המרצחים מרואן ברגותי. צילום: פלאש90
רב המרצחים מרואן ברגותי. צילום: פלאש90

עובדיה ראה הכל. הוא טוען שהיחס המפנק לטרוריסטים מגיע מגבוה ומציין לשבח את צחי הנגבי שהיה בשנת 2004 השר לביטחון הפנים ועמד כנגד האסירים בשביתתם. הנגבי אמר אז במסיבת עיתונאים כי המדיניות הנוקשה המופעלת על ידי שירות בתי הסוהר נועדה למנוע תכנון פיגועים מתוך בתי הכלא. השר הנגבי אמר כי מבחינתו השביתה המתוכננת יכולה להימשך "יום אחד או חודש, ואפילו שישבתו רעב עד מוות".

"רק הנגבי עמד כצוק איתן בפני המנוולים האלה" אומר עובדיה ומוסיף כי "רק ככה תוך כמה ימים נגמרה השביתה". צריך לציין שבאותה שנה מצלמות שירות בתי הסוהר תיעדו את ברגותי אוכל בתאו ומפר את שביתת הרעב שהנהיג.

המשבר הזה הוא פוליטי כמובן. ברגותי יקבל את מנת תשומת הלב שרצה ויחזיר את מעמדו למה שהיה פעם. במסמך הדרישות של האסירים לשב"ס הם מבקשים בתמורה לביטול השביתה ששב"ס יתקין באגפים טלפונים ציבוריים, בדומה לטלפונים שמותקנים עבור אסירים פליליים. דרישה נוספת היא השבת נוהל של שני ביקורים בחודש של בני משפחות האסירים. במסגרת סוגיית הביקורים, דורשים האסירים כי ישראל לא תמנע מאף בן משפחה מדרגה ראשונה או שנייה לבקר אותם ותסיר מניעה ביטחונית – אם יש כזאת – רק לצורך הביקור. בנוסף הם דורשים להגדיל את זמן הביקור מ-45 דקות לשעה וחצי בכל פעם וכן שיותר להם אחת לרבעון להצטלם עם בני המשפחות שלהם.

כך או כך, המשבר הזה ייפתר בקרוב והאסירים הביטחוניים יחזרו למאסר בתנאי מלון הכל כלול כשצוות הבידור הוא אנחנו. כי בינתיים הבדיחה הזאת היא על חשבוננו ועל חשבון זכר הקרבנות בפיגועים שהם יזמו ובצעו.

 

דנה סומברג

דנה סומברג

מגישת תכנית האקטואליה "לפני כולם" בערוץ 20