ששת רופאי המחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים בבית החולים בירושלים יסיימו את עבודתם בתוך שבוע וחצי מהיום, כך קבע אמש (ה') בית המשפט האזורי לעבודה בעיר. ההחלטה התקבלה בתום דיון לילי ומאבק מתמשך בבקשת בית החולים להוציא צווי מניעה להתפטרותם של ארבעה מהרופאים למשך חצי שנה. בעוד כשבוע וחצי ייכנסו לתוקף מכתבי ההצפטרות ששלחו חברי הסגל הרפואי במחלקה לידי ההנהלה והרופאים יעזבו.

מחאת הורי הילדים המטופלים במחלקה מול משרד הבריאות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מחאת הורי הילדים המטופלים במחלקה מול משרד הבריאות. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

כזכור, הרופאים התפטרו על רקע כוונת מנכ"ל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין לבצע השתלות מח עצם בילדים במחלקת המבוגרים. "אין מקום לכפות על אדם להמשיך לעבוד בניגוד לאמונתו המקצועית ועקרונותיו, ובפרט עת עוסקים אנחנו בתחום המורכב של המטו־ ", קבעו השופטים. עוד הורכע, כי בית החולים יצטרך לשלם לרופאים את הוצאות המשפט על סך של 30 אלף שקלים.

בית המשפט ציין כי הרופאים הודיעו על כוונתם להתפטר כבר לפני ארבעה חודשים וכי פרק הזמן הארוך איפשר התארגות מצד בית החולים למציאת מחליפים. אולם, מספרם של הרופאים מומחי המטו-אונקולוגיה לילדים בישראל עומדת בסך הכל על 40 .

מנכ"ל בית החולים הדסה עין כרם בדיון ועדת הבריאות בכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מנכ"ל בית החולים הדסה עין כרם בדיון ועדת הבריאות בכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

גם שר הבריאות יעקב ליצמן התייצב ביום רביעי האחרון לצד דרישתם של רופאי הדסה שלא יטופלו ילדים במחלקת המבוגרים. השר העביר למנהל בית החולים, הפרופ' זאב רוטשטיין, מסמך הנחיות בנוגע להתנהלות המחלקה. ובו נכתב כי ההנחיה העיקרית היא "הפרדת המחלקה ההמטואונקולוגית לילדים מהפעילות למבוגרים והבטחה כי הטיפול בילדים יעשה על ידי מומחים בהמטואונקולוגיה ילדים בלבד, לפי הכללים המפורטים במסמך". עוד נמסר כי "שר הבריאות סמוך ובטוח כי ההנחיות שהוצאו מעניקים אפשרות לכל הצדים להגיע להסכמות באשר להמשך פעילות המחלקה בהדסה, תוך הסדרת הפערים שהיו, ובכך להגיע לסיום המשבר, לטובת הילדים".

לפי שעה, טרם נמצא פתרון למשבר וגם המתווה שהציג שר הבריאות לפתרונו עדיין לא התקבל על ידי כל הצדדים. כמו כן, הנהלת הדסה עשויה לבחור לערער על החלטת בית הדין הארצי לעבודה.

כ-70% מהילדים חולי הסרטן ב'הדסה' – אינם ישראלים

לפי נתונים שפרסם אתמול (ה') ארגון 'לביא', כ-70% מהילדים במחלקה ההמטו- אונקולוגית ילדים בבי"ח הדסה' העומדת בימים אלו לפני , אינם ישראלים. חלק מן הילדים הינם 'תיירי מרפא' המגיעים מחו"ל, והיתר תושבי הרשות הפלסטינים אשר אינם ישראלים.

הסרטון שפרסם ארגון 'לביא'

לאור טענות הרופאים על מחסור בתקציבים ובכוח אדם הפוגעים באיכות השרות והטיפול בחולים, הארגון ליקט את הנתונים מתוך מכתב של פרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה שנשלח לאחרונה לעו"ד אליעד שרגא בתגובה למכתב שכתב האחרון ליועמ"ש בעניין קריסת המחלקה המטו-אונקולוגית ילדים. ממכתבו של רוטשטיין עולה כי בשנת 2016 טופלו במחלקה רק 12 ילדים ישראלים, לעומת 21 ילדים מהרשות הפלסטינית ו-7 ילדים נוספים תיירים מהעולם. נתונים דומים נרשמו גם בשנת 2015 אז טופלו במהלך השנה במחלקה רק-15 ילדים ישראלים לעומת 18 פלסטינים ו-7 תיירים.

"לא יתכן שהטיפול במטופלים מהרש"פ ומהעולם יבוא על חשבון ילדים ישראלים. בימים אלה נחקק חוק הסדרת תיירות מרפא אנו קוראים להכניס לרגולציה את תיירות המרפא מהרש"פ בחוק", אמרו בארגון.:עוד באותו נושא