פורום סגני ראשי הערים של ייפגש היום (ג') בשעה 12:00 עם , בעקבות המשבר שנוצר עם חתימת ההסכם לריצה משותפת עם .

בדיון ידרוש הפורום שלושה תנאים: בחירות פתוחות לכולם. קביעת תאריך לבחירות במרכז משותף עם . הצבעה במרכז על ההסכם עם עוצמה. הסגנים יציבו אולטימטום להנהגה: במידה והתנאים לא יתקבלו, ישקלו את המשך דרכם במפלגה.

אחת האפשרויות היא עריקה לימין החדש. מתגבשת קבוצה משמעותית של חברי מרכז הבית היהודי ששוקלת להתפקד לימין החדש עוד השבוע. לעומת זאת, שאר חברי המרכז שכועסים על ההסכם עם עוצמה בכל זאת מבקשים להישאר נאמנים למפלגה ולהנהגה

הדיון נקבע בעקבות דרישה של הסגנים, לאחר שבמוצאי שבת האחרונה שלחו לרב פרץ מכתב חריף בו הם קבלו על ההסכם שנחתם 'במחטף' לטענתם, עם , במסלול שעוקף את האיחוד עם האיחוד הלאומי:
"אתה ממשיך לנהל תרגילים פוליטיים ללא אנשי המפלגה כמו גם נוקט בכל דרך על מנת שלא להתמודד בבחירות דמוקרטיות… וזאת רק בכדי לחסום אותם ולשמור על כסאך" נכתב. "אין שום סיבה שתמנע את היכולת לאחד את כל גווני הציונות הדתית רק בגלל חששך מהתמודדות".

הדיון שיתקיים בלשכתו של שר החינוך צפוי להיות סוער במיוחד כאשר שני סגנים בולטים מתעקשים על מיזוג מלא עם האיחוד הלאומי ועריכת פריימריז בין שני המרכזים. שאר המשתתפים מציגים עמדות מתונות יותר ודרישותיהם נוגעות לכל מפלגה בפני עצמה. דרישה מרכזית של סגני ראשי הערים היא שריון אישה ברביעייה הראשונה של הרשימה המאוחדת; במידה והאיחוד הלאומי תחבור לבית היהודי ועוצמה יהודית, במידה ויוחלט על קיבוע רשימות בכל אחת משלוש המפלגות, המקום הראשון לאישה ברשימה המאוחדת יהיה 7 בלבד.

המקומות 1,4,7 שמורים לבית היהודי כאשר כרגע הרב פרץ במקום הראשון וח"כ מוטי יוגב במקום הרביעי.
המקומות 2,5,8 שמורים לאיחוד הלאומי כאשר סמוטריץ' בראש ואחריו אופיר סופר.
המקומות 3,6,9 שמורים לעוצמה יהודית כאשר איתמר בן גביר במקום הראשון ויצחק וסרלוף אחריו.

במידה ואחת מן הרשימות תשריין את המקום השני לאישה, היא תיכנס ברביעייה הראשונה.

פילוג או איחוד?

באיחוד הלאומי ממשיכים לדבוק בקו השתיקה, כמעט שבוע לאחד חתימת ההסכם בין הבית היהודי לעוצמה יהודית. גורמים בבבית היהודי מנסים למצוא דרך בו האיחוד הלאומי כן יחבור לרשימה ובעוצמה יהודית אומרים כי ניסו לקבוע פגישה עם ראשי האיחוד הלאומי אך נענו גם כן בשתיקה.
החשש בקרב מפלגות הימין הוא שהשר סמוטריץ' יכריע רק ברגע האחרון לפני מועד הגשת הרשימות, ב-14 לינואר.
יחד עם זאת, מתקיימים מגעים שקטים בין האיחוד הלאומי לימין החדש לריצה משותפת אך נראה כי הסיכויים לכך לא גדולים; שקד וסמוטריץ' ביחסים טובים יותר מאשר בנט וסמוטריץ' אך בימין החדש חוששים כי סמוטריץ' התורני 'יבריח' מצביעים מהימין הליברלי.

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.