מתבטאים באנטישמיות. צילום: החזית לשחרור דרום תל אביב

בעקבות לחץ שיצרו פרסום בעיתון “הארץ” ועתירת ארגון השמאל הקיצוני “המוקד לפליטים ולמהגרים”, רשות האוכלוסין ביטלה את ההתקשרות עם “”, כך פרסם היום (א’) העיתון. “במרכז למדיניות הגירה” אמרו לערוץ 20 כי על אף נסיון השתקה הם “מתחייבים למצוא את הדרך להמשיך ולספק מחקר אמין ועדכני לכל דורש”.

“המרכז למדיניות הגירה” שמבקש להבחין בין פליטים למהגרי עבודה היה בין יוזמי הצעת “חוק הפיקדון” הקובע כי על המסתננים ומעסיקיהם להפריש אחוז נכבד מהמשכורת כפיקדון שימומש בעת יציאתם מישראל. רשות האוכלוסין התקשרה עם המרכז להזמנת מחקר על אריתריאה על מנת ללמוד האם בעת הזאת קיימים סיכונים בהחזרת המסתננים למדינה זו. נזכיר כי משרדי ממשלה בבריטניה ובשוויץ קבעו כי אין כל סכנה כזאת.

מנהלת אגף תכנון המדיניות ברשות האוכלוסין, גב’ מרב אברהמס, ציינה כי “לאור העובדה שבשנים האחרונות חלו תמורות חיוביות בכל הנוגע למצב העובדתי באריתריאה ולאור השינוי ביחס של מדינות שונות בנוגע לאריתריאה, כפי שעולה מדו”חות עדכניים אודות המדינה שהתפרסמו בשנים האחרונות, הרי שיש צורך בקבלת סקירה מעודכנת עליה יהיה ניתן לבסס את המדיניות בנושא”. לצורך כך רשות האוכלוסין התקשרה עם “המרכז למדיניות הגירה” בחוזה בשווי 49 אלף ש”ח.

מסתננים. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
מסתננים. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

חוזה עד גובה של 50 אלף ש”ח איננו מחייב מכרז, אך התקשרות מעל 10 אלף ש”ח מחייבת פנייה לשלושה ספקים, או שניים כשאין יותר בנמצא, וזו לפי רמיזת לא התקיימה כנדרש. בוועדת מכרזים נימקו את ההחלטה בכך שמדובר ב”עמותה בעלת ערך מוסף ייחודי, מקצועיות וידע באוכלוסיית המסתננים באפריקה בכלל ובסוגיית המציאות באריתריאה בפרט”.

“העתירה הקנטרנית מראה את החשש מהמרכז למדיניות הגירה”

השופט ארנון דראל ביקש כי רשות האוכלוסין תצביע על סעיף התכ”מ שאפשר את המהלך ומשזה לא הניח את דעתו ביקש כי המדינה תשקול מחדש את החלטת הוועדה. ביום חמישי הודיעה הרשות לבית המשפט המחוזי בירושלים כי החלטת ועדת המכרזים בנושא בטלה. עוד הוסיפו כי אם יתעורר צורך, תפעל הרשות לפי הוראות התכ”מ.

עו”ד ענבר בראל שייצגה את “המוקד לפליטים ולמהגרים” אמרה כי “רשות האוכלוסין וההגירה פעלה בניגוד להוראות הדין בהתקשרותה עם העמותה, וטוב עשתה כשביטלה את ההתקשרות עמה. אנו מקווים כי חוות הדעת שתיכתב, בין אם על ידי הרשות ובין אם על ידי מקור חיצוני, תתבסס על מידע אובייקטיבי הקיים ביחס להפרות זכויות האדם והחששות מרדיפה באריתריאה, אשר הובילו מדינות רבות בעולם וכן גופים בינלאומיים להכרה בשיעורים גבוהים מאוד של אזרחי אריתריאה כפליטים”.

יעקובוביץ'. באדיבות המצולם
יעקובוביץ’. באדיבות המצולם

יונתן יעקובוביץ מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית מסר בתגובה: “’ הוא ארגון רדיקלי הממומן במיליוני שקלים בשנה מ’ישויות מדיניות זרות” במטרה להביא להשתקעותם של עשרות אלפי מסתננים לא חוקיים בישראל. הקמפיין שהם מנהל והעתירה הקנטרנית שהגיש רק מדגישים עד כמה הם חוששים מפעילות המרכז למדיניות הגירה ישראלית ומהמידע שהוא מספק לאורך השנים. ניסיון ההשתקה לא יעלה בידם ואנו מתחייבים למצוא את הדרך להמשיך ולספק מחקר אמין ועדכני לכל דורש, כפי שעשינו עד עתה”.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.