7:45 22/11/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > המרחק שבין צל"ש למעצר

המרחק שבין צל"ש למעצר

בואו נזכור: גיבורי ישראל לדורותיהם שעוטרו וקיבלו צל"שים על פעולות הירואיות, מעולם לא פעלו "לפי הנהלים".

בשבוע האחרון שמע הציבור עדות ממקור ראשון על בחורה שהודתה שרצחה את תאיר ראדה, אך השופטים לא ראו בה רוצחת. מנגד, חייל שפעל מתוך חשש אמיתי לחיי חבריו שנדקרו ע"י מחבל ובו ראו כרוצח.

בשיחה עם ידידה נשאלתי "היכן המוסר והחמלה היהודית?". הזכרתי לה שלגמרי במקרה השבוע אותה "חמלה יהודית" לא נמצאה בועדת השחרורים, שמשום מה עדיין רואה במי שמרצה שנים של מאסר והיה נשיא המדינה סכנה למדינה. אז היכן החמלה היהודית?

החייל היורה. היו לו רק שניות פלאש90
החייל היורה. היו לו רק שניות. צילום: פלאש 90

מעל מקרה הירי בחברון מרחף ענן של אי ודאות, ואני לא מתכוון לפרטי האירוע אלא לאותם "נהלים", לאותן "הוראות". צמד המילים "פעל לפי ההוראות" הופיע שוב ושוב, אך כדאי שנזכור עובדה חשובה: גיבורי ישראל לדורותיהם שעוטרו וקיבלו צל"שים על פעולות הירואיות, מעולם לא פעלו לפי הנהלים. אין שום נוהל כתוב שמחייב חייל לקפוץ על רימון לשם הצלת חיי חבריו, כמו שאין שום נוהל כתוב לפיו נדרש חייל להיכנס למנהרה בעזה במרדף אחרי חלקי גופתו של חברו. אין נהלים כאלה. וטוב שכך.

האתוס הלאומי עוצב ע"י גיבורים שפעלו בניגוד גמור לכל נוהל כתוב. רק לפני שבועיים קיבלנו תזכורת מיבשת אחרת לתמונות הזוועה של טרור המחבלים המתאבדים. אני בטוח שהתמונות הללו חלחלו גם לראשו של החייל בחברון. לא נדרש מאמץ גדול כל כך כדי להפעיל מתג. תזוזת אצבע מספיקה. את התזוזה הזו זיהה החייל ופעל במהירות. לנו, יש ימים שלמים להתפלסף, לו – היו שניות בודדות.

אריאל אילוז

אריאל אילוז

פובליציסט. פעיל הסברה.
אריאל אילוז
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_11

"חייתי 16 שנים כהלום קרב תחת הרדאר של המערכת"

היום תושק שדולה למען הלומי קרב במטרה למנוע סחבת ביורוקרטית, מציאת תעסוקה לנפגעים, הענקת טיפול וכו'. ח"כ שרן השכל והלום הקרב אורן אור ביטון הגיעו לאולפן 'היום הזה'