על רקע סערת עבודות רכבת ישראל בשבת שסיכנה את יציבות הממשלה בשבועות האחרונים, ובמסגרת המאבק להפעלת בישראל, פתחו בני הזוג אורלי וילנאי וגיא מרוז, מגישי תכנית הבוקר בערוץ 10, בקמפיין "" שיועד להציע הסעה למי שרוצה להגיע לים בשבת.

"דהגכ". אורלי וגיא. צילום: יח"צ
"לא צריכים להפריע למי שרוצה לשמור על השבת בביתו". . צילום: יח"צ

השבת, שנתרם לצורך כך, החל את דרכו בעיריית לוד. בני הזוג ישבו וחיכו שהאוטובוס יתמלא כדי לצאת לכיוון היום בתל אביב, אך תושבי לוד ורמלה הצביעו ברגליים, והאוטובוס עשה את דרכו .

רק כאשר הגיעו לתל אביב, סבב רכב ההסעות ברחובות ואורלי וגיא הציעו לעוברים ושבים טרמפ. מעטים נענו להזמנה, כאשר רובם לא רצו להגיע לים.

בפוסט הסקת מסקנות שכתב גיא לאחר מכן, ניסה להסביר את הכישלון וכך כתב:

בשבת הקרובה מתוכנן אוטובוס השבת לעלות לירושלים ולהציע שם את שירותיו לתושבי המעוניינים להגיע לים בתל אביב.
לירושלים יגיעו בני הזוג כשהם לא לבד בעסק. מיזם "", קואופרטיב הסעה שיתופית שמחברת ירושלמים למוקדי הבילוי בסופי השבוע, פועל בה מאז מאי 2015, ומבצע כ-350 נסיעות בשבת בכל חודש, כאשר באגודה חברים כ-1400 איש.

אוטובוס השבת של מרצ. צילום: פלאש 90
אוטובוס השבת של . צילום: פלאש 90

כפיה דתית או כפייה חילונית?

אך רעיון אוטובוס השבת אינו מנת חלקם של אזרחים בלבד. הניסיונות לערער על הסטטוס-קוו בישראל בנוגע לתחבורה בשבת מגיעים גם מבית המחוקקים. כבר ב-2012 החלה מפלגת מרצ להפעיל מדי פעם את קו אוטובוס השבת שלה בערים שונות. "משרד התחבורה חייב להשתחרר מהכפייה הדתית ולאפשר מסודרת גם בסופי שבוע", מסביר חבר הכנסת של מרצ לשעבר ניצן הורוביץ, "זה שירות חיוני בעל חשיבות חברתית וסביבתית גדולה".

האם הניסיון "לתל-אבב" את כלל עם ישראל יצלח או שבמדינת היהודים תחבורה ציבורית בשבת זוהי שאיפה של ציבור מצומם בלבד?


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.