No Tag To Print

צילום: shutterstock

המקורב למנדלבליט מול בכיר בקהלת: רשימת המועמדים ליועמ"ש הכנסת

ועדת האיתור פרסמה רשימה בת 13 מועמדים, הכוללת את הפרופסור המבריק שהגן על חוק ההסדרה, ממלאת המקום הנוכחית והמשנה ליועמ"ש שמקורב למנדלבליט ולשי ניצן. מהרשימה הזו ייבחר אחד – שיהיה היועץ המשפטי של הכנסת

ועדת האיתור בראשותו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס פרסמה את רשימת המועמדים הסופית לתפקיד היועץ המשפטי לכנסת. באפריל האחרון סיים יועמ"ש הכנסת איל ינון את תפקידו, ומאז מחליפה אותו בתפקיד שגית אפיק, אחת המועמדות להיבחר לתפקיד.

ועדת האיתור כללה את נציב שירות המדינה פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ, נציג לשכת עורכי הדין עו"ד מימון טולדנו, נציג הפקולטות למשפטים פרופ' מוחמד וותאד, יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה עופר שלח (יש עתיד) ויו"ר ועדת הכנסת, ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן).

יו"ר ועדת האיתור, השופט העליון בדימוס אשר גרוניס. באדיבות הרשות השופטת

אלו פרטיהם של המועמדים הסופיים שגיבשה הועדה:

 

אברהם בל – פרופסור למשפטים ועמית בפורום קהלת

פרופ' אברהם (אבי) בל הוא פרופסור בפקולטות למשפטים של אוניברסיטת בר אילון ושל אוניברסיטת סן דייגו, ועמית בכיר בפורום קהלת. הוא בעל תואר שני בהצטיינות במשפטים מאוניברסיטת סן דייגו ותואר שלישי מאוניברסיטת הרווארד.

הוא התמחה בבית המשפט העליון בלשכת השופט מישאל חשין ובמחלקת הבג"צים שבפרקליטות המדינה. בשנת 2011 השתתף בדיון בנושא דו"ח גולדסטון באוניברסיטת סטנפורד והתפלמס בו עם ריצ'רד גולדסטון. בין שלל פעילויותיו, גם זומן לועדת חוקה להגן על עמדת הממשלה בחוק ההסדרה נגד עמדת היועמ"ש. הוא מומחה בשלושה תחומים עם ממשק לעבודת החקיקה הכנסת: חוקתי, מנהלי ובינלאומי.

 

שגית אפיק – ממלאת מקום היועץ המשפטי של הכנסת

עו"ד שגית אפיק סיימה לימודי תואר שני במשפטים בהצטיינות. עבדה כעוזרת למשנה ליועץ המשפטי לממשלה ובייעוץ המשפטי לועדת הכספים של הכנסת. לפני כשנתיים עלה שמה כמועמדת לתפקיד הממונה על שוק ההון, אך היא לא נבחרה לתפקיד. במרץ האחרון מינה אותה יו"ר הכנסת דאז, יולי אדלשטיין, לממלאת מקום היועץ המשפטי לכנסת, תפקיד אותו היא ממלאת עד היום. היא נשואה לעו"ד עודד אפיק, והתפרסמה בכך שהגיע לישיבות ועדת הכספים על תקציב המדינה עם בתה התינוקת על מנת שתוכל להניק אותה.

 

רז נזרי – המשנה ליועמ"ש

רז נזרי הוא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי-חוקתי), ועומד בראש מחלקת ניהול ותפקידים מיוחדים במשרד היועמ"ש. נחשב מקורב מאוד ליועמ"ש אביחי מנדלבליט ולפרקליט המדינה לשעבר שי ניצן. לפני כן כיהן כמשנה ליועמ"ש בתחום המשפט הפלילי. נזרי התמחה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, ושימש בעשור הראשון של המילניום כעוזרם של שלושת היועצים המשפטיים דאז. לנזרי תואר שני במשפטים ותואר נוסף במדעי המדינה מאוניברסיטת בר אילן, כולם בהצטיינות יתרה. נזרי למד בישיבת מרכז הרב ובישיבת הגולן. הוא נשוי לטלי ולהם חמישה ילדים.

 

גור בליי – היועמ"ש של ועדת חוקה

עו"ד ד"ר גור בליי הוא היועץ המשפטי של ועדת חוקה בכנסת. לפני כעשור מונה לעוזר המשפטי של היועץ המשפטי לכנסת דאז, ע"וד איל ינון, ושימש בתפקיד כממונה על ייצוג הכנסת בערכאות. בתפקידו כיועץ המשפטי של ועדת חוקה קידם את חקיקת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. לבליי יש דוקטורט מאוניברסיטת קולומביה בנושא משפט חוקתי.

 

ברוך לוברט – היועץ המשפטי של רשות שוק ההון

עו"ד ברוך לוברט עסק בתחומי אחריות שונים, ביניהם: שוק ההון, בנק ישראל ובנקאות, משרדים כלכליים ועוד. בנוסף הוא ליווה ועדות וצוותים שונים שעסקו בנושאים פיננסים, בהם ועדת הריכוזיות, הועדה לבחינת הסדרי חוב בישראל ועוד. הוא היה חבר במליאת הרשות לניירות ערך ובמועצה ובמנהלה של הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול. מלבד תואר שני במשפטים, יש ללוברט גם תואר ראשון במחשבים ותואר שני במנהל עסקים למנהלים – כולם בהצטיינות מאוניברסיטת בר אילן. בעברו כיהן כעוזר המשפטי של השופט יעקב טירקל בבית המשפט העליון. לפני כשלוש שנים הוא מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. הוא גר בירושלים, נשוי ואב לארבעה.

צילום: shutterstock

ישגב נקדימון – עו"ד ומומחה לענייני תקשורת והגנה מן הצדק

עו"ד ד"ר ישגב נקדימון עוסק בעתירות לבג"ץ ולבתי משפט לעניינים מנהליים, צווארון לבן, דיני תקשורת ועוד. נקדימון הוא מומחה בתחום "ההגנה מן הצדק", והוא מחבר הספר המרכזי בנושא. משמש כשני עשורים כיועץ המשפטי של חברת החדשות של ערוץ 2. משמש כמרצה מן החוץ בבית הספר למשפטים של המכללה למנהל. לנקדימון תואר שני מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה ודוקטורט בפילוסופיה.

 

ימית קליין – היועצת המשפטית של עיריית חיפה

עו"ד ימית קליין היא היועצת המשפטית של עיריית חיפה. היא החלה את עבודתה במחלקה המשפטית בעיריית חיפה ושימשה, בין היתר, כיועצת המשפטית לאגף פיקוח כללי, אגף נכסים ושמאות, ועדת הקצאות וועדת תמיכות, עוזרת אישית ליועמ"ש העירייה והשתתפה בהליכי חקיקה ראשית ומשנית. קליין היא בעלת תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן. היא, בעלה ושלושת ילדיה מתגוררים בקריית שמואל.

 

אורי אהרונסון – מרצה בכיר למשפטים

ד"ר אורי אהרונסון הוא מרצה בכיר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן, ומשמש בה סגן ראש המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי. אהרונסון שימש מתמחה ועוזר משפטי לנשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק ועוזר משפטי לשופט בית המשפט הפדראלי לערעורים בניו יורק, ג'ון ניומן. מתגורר בתל אביב עם אשתו פרופ' הילה שמיר מהפקולטה למשפטים בת"א ושני ילדיהם.

 

גיא בוסי – עו"ד מפלגתי

עו"ד גיא בוסי עובד כעורך דין פרטי. בעבר היה היועץ המשפטי של מפלגות שונות וייצג מפלגות שונות בעתירות לבית המשפט, בהן: העבודה, מרצ, יש עתיד ו"צדק בראשות אבי ילאו".

 

ליאור דהאן – עו"ד לדיני משפחה ומקרקעין

עו"ד ליאור דהאן הוא עו"ד פרטי בתחום דיני המשפחה והמקרקעין. כמו כן הוא משמש מרצה בתחום הצוואות והירושות.

 

אלדר דוכן – בכיר לשעבר בייעוץ המשפטי במשרד האוצר

עו"ד אלדר דוכן היה סגן בכיר ליועץ המשפטי במשרד האוצר והממונה על תחומי האנרגיה ומימון פרויקטים. כ-18 שנה היה דוכן בתפקידיו במשרד האוצר ועסק במכרזים רבים שפרסמה המדינה. לאחר מכן עבר למשרד הפרטי "איתן מהולל & שדות".

 

ערן יוסף – סגן היועמ"ש למערכת הביטחון

עו"ד ערן יוסף הוא סגן היועץ המשפטי למערכת הביטחון ומשמש כממונה המשפטי לנושא שיקום נכים ומשפחות.

 

מיכאל בלום – היועץ המשפטי של עיריית רמת השרון

עו"ד מיכאל בלום הוא היועץ המשפטי של עיריית רמת השרון.

צילום: shutterstock

יו"ר הכנסת יריב לוין צריך להכריע מבין המועמדים שהגישה לו ועדת האיתור מי יהיה היועץ המשפטי לכנסת בחמש השנים הקרובות, עם אפשרות להארכת הקדנציה בחמש שנים נוספות.

הפרשן המשפטי של ערוץ 20, עו"ד יוסי פוקס, מסמן את פרופ' בל כמועמד המבטיח ביותר: "פרופ' אבי בל הוא המועמד הבולט ברשימת המועמדים", טוען פוקס. "הוא משפטן מבריק ומומחה בשלושה תחומים שמשיקים לעבודת החקיקה בכנסת: חוקתי, מנהלי ובינלאומי. כהונתו בתפקיד תשדרג את תפקיד יועמ"ש הכנסת".

פוקס מתייחס למתמודד בולט נוסף ברשימה, המשנה ליועמ"ש רז נזרי. "נזרי הוא עו"ד ותיק ומנוסה, בעל ניסיון עשיר במשפט חוקתי ומנהלי", אומר פוקס. "אך קיים חשש שהקרבה ארוכת השנים שלו ליועמ"ש מנדלבליט, לפרקליט המדינה לשעבר שי ניצן ולמי שעשוי להתמנות לפרקליט המדינה הבא, עו"ד מומי למברגר, תהיה בעוכרינו. אם נזרי יהיה היועמ"ש של הכנסת, יהיה בוודאי תיאום עמדות בין הפרקליטות והיועמ"ש לממשלה, לבין היועץ המשפטי לכנסת בכל עתירה לבג"צ נגד הכנסת וזה יפגע בעקרון הפרדת הרשויות ובעצמאותה של הכנסת".

It is not Android