"המציאות היא תוצר של ההחלטות שאנחנו מקבלים". תלמידי ישיבת סיימו השבוע חצי שנה של תוכנית חינוכית של הרפתקה ומסע בטבע המחנכת ללקיחת אחריות ועמידה בפיתויים.

הישיבה התיכונית אלוני-הבשן מבית עמותת 'רוח הגולן', קיימה אתמול אירוע לציון שנת הלימודים החולפת במסגרתה השתתפו תלמידי כיתה י' בתוכנית מיוחדת, וזכו לקחת חלק בתוכנית התערבות חינוכית וטיפולית הפועלת ליצירת גיבוש קבוצתי ולקיחת אחריות אישית של הצעירים.

קרדיט צילום: ספורטבע

 

התוכנית, שפעלה בחצי השנה האחרונה כללה פעילויות חינוכית בלתי פורמאלית של חינוך באמצעות הרפתקה ומסע בטבע. התוכנית, הלקוחה מתחום הטיפול והחינוך באמצעות הרפתקה ומסע בטבע, כללה תהליך קבוצתי והתנסויות מגוונות במיומנויות קדומות: הבערת אש, בניית מחסה, הכנת כלים, בישול בשטח והישרדות אישית. בנוסף, התנסו התלמידים בסדנאות גילוף בעץ, מסעות ולינת שטח ושייט של 24 שעות שכלל תפעול מלא של היאכטה. תוכנית ההכשרה הובילה את הצעירים ללמוד כיצד להתנהל בעצמם בשטח בצורה אחראית ולא להסתמך על אנשי הצוות והמבוגרים שיביאו אותם לנקודת הסיום בליווי צמוד. התוכנית הובלה בידי חברת "ספורטבע" וכוללת היבטים של מאמץ פיזי לצד פיתוח של יכולות רגשיות כאשר כל פעילות מסתיימת במעגל שיח בו כל תלמיד מספר על החוויה שלו בפעילות.

"במסע שטח קצר שכלל לינת שטח של לילה אחד הבינו הנערים בתהליך קיומי שהמציאות היא תוצר של ההחלטות שאנחנו מקבלים ועליהם יש לקחת אחריות", סיפר רותם ינאי, מנחה הסדנה ושותף בחברת ספורטבע. "מי שבחר להתעכב בהליכה, נאלץ ללכת בחום, להאריך את השהות במסלול ולהסתכן בלינה באזור פחות נוח. מי שלא הכין לעצמו מחסה, ישן פחות טוב בקור ובסביבה לא נוחה. אם הקבוצה לא תבשל ארוחת ערב, לא תהיה ארוחת ערב והם יאלצו לישון רעבים. בהדרגה הבינו הנערים שהדרך לפסגה רצופה אתגרים ואף אחד לא ייקח אותם אליה. הם התאמצו, הפגינו נחישות והתמדה כדי לעמוד ביעדים".

כאמור, תהליך ההעצמה ופיתוח החוסן הגיע לשיאו בהרפתקה ימית שהוציאה את הנערים מאזור הנוחות אל מרחב של צמיחה, למידה, היכרות והרחבת גבולות היכולת. הערכים, התכונות והמיומנויות שרכשו באו לידי ביטוי בצורה מרגשת ומופלאה ב-24 שעות של שייט ותפעול מלא של היאכטה.

"ראיתי את התלמידים מגלים בעצמם כוחות שלא בטוח שהם עצמם ידעו שחבויים בהם", מספר הרב אבי חסין, מחנך הכיתה ורכז חברתי בישיבת אלוני הבשן. "כוחות הנפש שצפו ועלו בפעילויות הן הכלים להמשך שיתרמו לתלמידים להצליח בעולם. ההצלחה העיקרית של התוכנית נמדדת בכך שעכשיו כולם עובדים יחד, מדברים ומקשיבים אחד לשני. זה מנגיש לנערים את השפה הרגשית המסייעת להם להתמודדות עם אתגרי החיים".

הרב רן שם טוב, ראש ישיבת אלוני הבשן: "המטרה הראשית של הישיבה היא לחזק החוסן הפנימי של התלמיד על ידי יצירת חוויות של הצלחה. התורה, הגוף והנפש הם מעגלים שונים שמתלכדים יחד ליצירת חוסן פנימי אמיתי שיעניק לצעירים את האמונה בעצמם ובכוחותיהם. אין מקום טוב יותר לאמן אותם ולגלות את כוחות הנפש שלהם מלחשוף אותם לקשיים".

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.