No Tag To Print

ליטל שמש, מגישת מהדורת חדשות 20
מתוך עמוד הפייסובק של ח"כ מוסי רז

המפלגה הגרמנית שמממנת את השמאל סירבה לתמוך בישראל

מפלגת די לינקה בגרמניה סירבה לתמוך בהתחייבות לקיומה של ישראל. קרן רוזה לוקנסבורג, אותה מפעילה המפלגה, מימנה באחרונה טיסות הח"כים ממרצ שגרמו להסכם ביטול הרחקת המסתננים לאוגנדה

חברי פרלמנט גרמנים חובשים כיפה לאות הזדהות עם ישראל. צילום: רויטרס

 

הפרלמנט הגרמני ערך אתמול (ה') דיון מיוחד לרגל 70 שנה להקמת ישראל כשברקע מתגברות התקריות האנטישמיות במדינה. חברי הפרלמנט אישרו החלטה לפיה גרמניה מחויבת לקיומה של ישראל. "לא מתקבל על הדעת שחיים יהודים בגרמניה הפכו בלתי אפשריים בלי פחד", אמר מנהיג המפלגה הסוציאליסטית-דמוקרטית SPD אנדרה ניהלס. וולקר קאודר, מנהיג המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הוסיף: "לכולם יש מקום בחברה, לא לאנטישמיות".

אבל לא כולם בבונדסטאג היו מרוצים מההתחייבות. שתי מפלגות לא הצטרפו להצעה: מפלגת הירוקים ומפלגת השמאל, די-לינקה בגרמנית.

הירוקים הגישו הצעה משלהם, מפורטת יותר. לצד ביקורת כלפי ישראל והיחס לערבים באיו"ש, הוסיפו סעיף הקורא לתמוך בישראל במירוץ למועצת הביטחון של האו"ם, מולה מתחרה גרמניה עצמה. בנוסף, רצו הירוקים להוסיף קריאה לרשות הפלסטינית להפסיק עם מימון משפחות מחבלים ולאפשר לישראלים הזדמנות לאזרחות כפולה.

ריבלין וראשי מפלגה דה-לינקה במשכן הנשיא. צילום: דה-לינקה

מטרת הקרן: לפעול מול השיח הימני-לאומני

בסופו של דבר, הצעת הירוקים נפלה. על אף זאת הם הסכימו לקבל את הצעת מרבית חברות הקואליציה, המכירה בקיומה של ישראל, כאשר רק מפלגת השמאל "די לינקה" נמנעה. עבור מי שעוקב אחרי פעילות המפלגה, הדבר אינו מפתיע. חלק מסניפיה תומכים בתנועת החרם על ישראל וצמרת המפלגה מעולם לא הסתירה את תמיכתה בארגונים פלסטיניים קיצוניים, בכלל זה חמאס.

כמו לכל מפלגה בגרמניה, גם למפלגת "השמאל" קרן הפועלת מטעמה, שטיפטונג, ובמקרה של די לינקה מדובר בקרן רוזה לוקסנבורג, הפעילה מאוד בשיח הישראלי. כספי הקרן מגיעים ממשלם המסים הגרמני, אך המקומות בו הוא מושקע נתונים להחלטתה הבלעדית של המפלגה.

צילום מסך: אתר הקרן רוזה לוקסנבורג

 

לפי אתר הקרן, בשל "הכיבוש המתמשך" ו"הרחבת ההתנחלויות היהודיות בשטחים הכבושים", "מדיניות כלכלית וחברתית ניאו-ליברלית" ו"תהליך מתמשך של דה-דמוקרטיזציה", התבסס "שיח ימני-לאומני". מול השיח הזה, מקדמת הקרן שורה של ארגונים שפועלים לשנות את השיח: עמותות שמאל.

בין השותפים אותם מונה הקרן, שכאמור מנוהלת בידי מפלגת השמאל הגרמנית, ניתן למצוא את: מכון מולד, שמוכר לציבור הישראלי בעיקר מקמפיין ההדתה. גם ארגון כרם נבות, העוקב אחרי בנייה יהודית מעבר לקו הירוק מוגדר כשותף. לפי בדיקה של NGO מוניטור, ארגון "לוחמים לשלום" שערך את טקס יום הזיכרון האלטרנטיבי, זכה לעשרות אלפי שקלים מדי שנה בשלוש השנים האחרונות. פורום דו-קיום בנגב הוא שותף נוסף, שמטרתו לפעול בחזית הבדואית מול מדינת ישראל.

בסיוע רוזה לוקסנבורג: בוטלו הסכמי הרחקת המסתננים

פעילות נוספת אותה מימנה באחרונה קרן רוזה לוקנסבורג היא טיסתם של חברי הכנסת מיכל רוזין ומוסי רז ממרצ לאפריקה, שם פעלו נמרצות לסכל את הסכם הרחקת המסתננים עם רואנדה ועם אוגנדה. כזכור, שתי הממשלות הודיעו באחרונה לישראל כי ההסכמים עימן בנוגע לקליטת המסתננים המורחקים מבוטלים.

חה"כ רז ורוזין באוגנדה. מתוך עמוד הפייסובק של ח"כ מוסי רז

 

ח"כ מוסי רז מסר לערוץ 20 בתגובה: "אני שמח שנסענו והצלחנו לחשוף את הבלוף שנקרא "הסכם עם מדינה שלישית" וכך לעצור את פשע הגירוש".

כמו כן, הוסיף רז כי על אף עמדות די לינקה, "שגרירות ישראל ממשיכה בקשר הדוק עם השמאל והירוקים בפרלמנט הגרמני, משום שברור שאלו שתי מפלגות פרו-ישראליות. הבקשה שננתק קשר איתם – הזויה".

סיור חה"כ רז ורוזין ב"מחנה פליטים" באוגנדה. צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ רז

 

נזכיר כי באוקטובר האחרון חשף עיתון "מקור ראשון" כי מרצ הסירה מהמצע המפלגתי שלה את ערך הציונות. רז, אז מזכ"ל המפלגה, אמר כי "מרצ איננה מפלגה ציונית ומעולם לא הוגדרה כמפלגה ציונית". רז הפנה למצע הבחירות האחרונות בו לא ניתן למצוא "את המילה ציונות או את הגדרתה של מרצ כמפלגה ציונית".

It is not Android