מפגינים נכים חוסמים את הכביש סמוך ליקום. צילום: פלאש 90
מפגינים נכים חוסמים את הכביש סמוך ליקום. צילום: פלאש 90

רוב בעלי המוגבלויות יוצאים לעבוד: כך עולה מדו"ח חדש שהכינה נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים יחד עם מכון ברוקדייל, לקראת "". לפי הדו"ח, שסוקר את נתוני שנת 2015, 51% מבעלי המוגבלויות הבוגרים, אשר נמצאים בגילאי העבודה, משתתפים בשוק העבודה.

בנוסף מראים הנתונים, אותם ערכו ערכו ליטל ברלב, ד"ר גבי אדמון-ריק, יוסף קרן-אברהם וישראל הבר, כי אחוז גבוה מבעלי מוגבלות הנמצאים בשוק התעסוקה לא עובדים בתחום הקשור ללימודים הגבוהים שלהם (42%).

כך הם נחלקים. 1.412 מיליון בעלי מוגבלות בישראל
כך הם נחלקים. בעלי מוגבלות בישראל

הדו"ח עולה כי בישראל חיים כ-1.4 מיליון אנשים עם מוגבלויות, המהווים כ-17% מהאוכלוסייה. 1.1 מיליון מתוכם מוגדרים בגיל בוגר (מעל 20 שנה). 9% מקרב האוכלוסייה הבוגרת הם בעלי מוגבלות חמורה (קרוב לחצי מיליון) ו-13% הם בעלי מוגבלות מתונה (כ-700 אלף). רמת המוגבלות עולה עם הגיל, כאשר מחצית מהאנשים שמעל לגילאי 65, כ-461 אלף ישראלים, מוגדרים כבעלי מוגבלות.

חלוקת בעלי המוגבלות לפי גילאים. מתוך דו"ח הנציבות לשוויון
חלוקת בעלי המוגבלות לפי גילאים. מתוך דו"ח הנציבות לשוויון

הנתונים מגלים כי יותר 51% מבין האנשים עם מוגבלות מעריכים שהסיכוי שלהם למצוא עבודה באם יאבדו את מקום עבודתם קטנים או אינם קיימים כלל. במגזר הערבי המצב חמור אף יותר: רק 27% מבעלי מוגבלות מועסקים, לעומת 60% מבני המיעוטים באותם גילאים.

המוגבלות משפיעה מאוד על אחוז התעסוקה: בעוד 79% מהאוכלוסייה הכללית מועסקת במקומות עבודה, רק 51% מבעלי המוגבלות מועסקת. הדבר קובע את מצבם הכלכלי של בעלי המוגבלות: קיים פער משמעותי בשכר בין עובדים עם מוגבלות לעומת אנשים ללא מוגבלות כלל. 41% מקרב בעלי מוגבלות חמורה מרווחים פחות מ-5,000 ש"ח בחודש, ו-27% מהם עובדים במשרות חלקיות בלבד.

אחוז התעסוקה נמוך. מתוך: דו"ח הנציבות לשוויון
אחוז התעסוקה נמוך. מתוך: דו"ח הנציבות לשוויון

בהקשר של מחאות הנכים סביב קצבאות הנכות, ניתן לראות כי ככל שמצבו של הנכה חמור יותר, הכנסתו הכלכלית נמוכה יותר:21% מן העובדים עם מוגבלות חמורה ו-18% מן העובדים עם מוגבלות מתונה מרוויחים שכר הנמוך מ-3 אלף ש"ח נטו לעומת 13% מן העובדים ללא מוגבלות.

מאידך רק 14% מן העובדים עם מוגבלות מרוויחים שכר הגבוה מעשרת אלפים ש"ח נטו לעומת 23% מהעובדים ללא מוגבלות. פערי השכר נובעים חלקית מהבדלים בשכר, וחלקית מהבדלים בהיקף שעות העבודה, שכן בקרב אנשים עם מוגבלות שיעור גבוה של עובדים במשרה חלקית. הדבר נכון במיוחד בנוגע לאנשים עם מוגבלות חמורה.

פערי השכר. מתוך: דו"ח הנציבות לשוויון
פערי השכר. מתוך: דו"ח הנציבות לשוויון

בדו"ח עולה כי דווקא בשנת 2015 ישנה עלייה בתלונות בעלי המוגבלות הקשה על מצבם הכלכלי, אך לא מוסבר בו מה גרם לשינוי.

בהודעה שהתקבלה מטעם במשרד המשפטים, נאמר כי הנציבות "פועלת בכלים שונים על מנת ליישם את תיקון 15 לחוק השוויון, ובין היתר פנתה לכלל המעסיקים הציבוריים בעניין וכן מקדמת הסרה של חסמים בתהליכי הקליטה והמיון למשרדי הממשלה".:עוד באותו נושא