עולם העסקים מתאפיין בקשיים רבים, החל משוק תחרותי, קשיים פיננסיים, מיסים, קשיים ארגוניים, קשיי כוח אדם וכן הלאה והלאה. ולכן, חשוב מאוד שכל פותח עסק, קטן כגדול, יקבל את מלוא הליווי והתמיכה לצורך הכנת השטח, צמיחה ופריחה עד למימוש העסקי הרצוי.

אסטרטגיה היא מילת המפתח

שירותי ליווי עסקי חשובים מאוד בכל שלב בעסק ובייחוד בשלב ההתחלתי, שלב פיתוח והקמת העסק. זה השלב שבו מנהלי העסק נפגשים עם אנשי המקצוע כדי לפתח תכנית אסטרטגית. זו התוכנית שבה מגדירים יחדיו את המטרות היישומיות, יעדי החברה ומפתחים את התכנית ליישומם. תכנית אסטרטגית מקצועית ומושכלת תתבסס על מודל SWOT, הידוע כאחד מהמודלים הכדאיים ביותר לתכנון ולניהול אסטרטגי –

  • מתבוננים פנימה – בשלב זה בוחנים את נקודות החוזק של העסק לצד נקודות שעשויות להתגלות כחולשות, ומהי הייחודיות של העסק שתתגלה כיתרון על המתחרים בשוק. כמו-כן, בשלב זה בוחנים את ההיבט הניהולי ואת היבט הכוח אדם.
  • מתבוננים החוצה – בשלב זה מתמקדים בכל הגורמים החיצוניים שעשויים להשפיע על העסק. בוחנים את האיומים שעשויים להקשות על הפיתוח ובמקביל מנתחים הזדמנויות עסקיות קיימות ועתידיות. כך לדוגמה, בוחנים את ההתפתחויות הטכנולוגיות שעשויות להועיל בפיתוח וייצור העסק ואת כניסתם של מתחרים חדשים לשוק.

ירידה לטובת עלייה

גם עסק קיים עשוי להזדקק לליווי עסקי מקצועי, בייחוד אם הוא נקלע לקשיים, חווה האטה בצמיחה הכלכלית והעסקית או סובל מניהול לקוי. זה השלב שבו חשוב לעצור ולבחון את חומרת המצב על מנת לבצע מפנה משמעותי שימנע מהמצב הקיים להתדרדר. במצב זה בדרך כלל אנשי המקצוע מעריכים את חומרת המצב, סוקרים את המשאבים הכלכליים העומדים לרשות בעלי העסק, דנים בכלל הסיבות, הן הפנימיות והן החיצוניות, שהובילו לקשיים העסקיים ובסופו של דבר לאחר שהתקבלה תמונת מצב מלאה יותר, מפתחים את תכנית הפעולה שתאפשר לעסק להיחלץ מהמשבר ולצמוח ממנו.

גולדהמר, לאוס מדיה

 

מגייסים את הכסף

תזרים מזומנים ואשראי מניעים את העסק ומספקים לו את הדלק לתפקד. למעשה, קשיים בתחום הכלכלי המדובר, מהווים את אחת הסיבות העיקריות לקריסתם של עסקים. ולכן, מדובר בתחום שדורש מקצועיות ענפה, בידע ובניסיון ובהכרת החום על בוריו. גיוס אשראי לעסקים בדרך כלל מתבצע באמצעות מספר מקורות עיקריים –

  • מגייסים את הבנק – הבנק הינו אחד ממקורות האשראי וההון הידועים והגדולים ביותר. הבנקים עוסקים בקנייה ובמכירת הכסף לצרכנים פרטיים וללקוחות עסקיים. ולכן, השלב הראשוני בכל פנייה של לקוח אל הנציג הבנקאי היא לעמוד על קנקנו של הלקוח, מי הוא, לשם מה הוא דרוש לאשראי ומהי מידת הסיכון הטמונה בסיפוק האשראי ללקוח כדי להימנע מביצוע עסקאות שאינן רווחיות. ולצורך כך, הבנק זקוק להוכחות כדי להבין שאתם ערבים לעמוד בהחזרים.
  • מגייסים את הממשלה – קרנות מטעם הממשלה נועדו לסייע ליזמים ובעלי עסקים קטנים ובינוניים להתפתח ולשרוד. הממשלה שמה לה למטרה לפתח את השוק העסקי ולהקל עליהן באמצעות מספר הטבות והקלות, החל משיעורי ריבית נמוכים יותר, דחיית החזר תשלומים, הלוואות ועוד.
  • מגייסים את קרנות הסיוע – קרנות סיוע מסייעות במתן אשראי ליזמים ובעלי עסקים מתחילים. קרנות סיוע אלו מתמחות באוכלוסיות מוחלשות מתוך שאיפה לעודד אותן ולסייע בהתפתחותן בהתאם להתניות הקרן.

.

גולדהמר יועצים – מלווים אתכם בכל שלב בדרך

חברת גולדהמר יועצים דוברת "בנקאות" שוטפת לאחר עשרים שנות ניסיון ענפות בשוק ההשקעות, ההלוואות והבנקאות. הליווי והייעוץ העסקי של גולדהמר יסייע לכם בסלילת הדרך העסקית, בחיזוק יסודות העסק, בקבלת הלוואה לפתיחת עסק ועוד.

החזון של גולדהמר ייעוץ עסקי הוא לסייע לכל עסק, קטן כגדול, להתנהל נכון, לשאוף רחוק ולהתקדם אל עבר חזון זה.

 

הכתבה הופקה ונכתבה בעזרת חברת אוצר מילים המספקת כתיבת מאמרים מקצועיים עבור עסקים, ארגונים וחברות.

 

חיים בהגאון

חיים בהגאון