השר לביטחון פנים בסיור במתקן חולות, היום.
ארדן בסיור במתקן חולות, היום.

השר לביטחון פנים ושר הפנים יציעו לממשלה מתווה מדורג לסגירת מתקן השהייה “חולות” בתוך מספר חודשים, בכפוף לכך שמתווה הוצאת המסתננים למדינה השלישית יחל לפעול כמתוכנן.

בהצעת החלטה שתעלה לממשלה ביום ראשון הקרוב יובא לדיון נושא מרכז השייה בחולות, זאת בהתאם למדיניות ראש הממשלה הסכמת המדינות השלישיות ולקביעת שופטי בית המשפט העליון.

עפ”י ההחלטה, האפשרות היחידה שתעמוד מעתה בפני המסתננים תהיה יציאה מהארץ או כניסה לכלא, בהתאם למדיניות שתיקבע בעניין היציאה מרצון. לאור זאת, קבעו השרים דרעי וארדן כי בנסיבות אלה יש לבחון האם מרכז השהייה חולות נחוץ ואם יש צורך לבטלו כדי שלא יהווה אלטרנטיבה נוחה עוד לאף מסתנן.

עם זאת, הוחלט להאריך את סעיף ההוראה לעניין חולות בשלושה חודשים נוספים, במטרה לעקוב אחר נחיצות מרכז השהייה תוך מעקב אחר קצב היציאה למדינות השלישיות של המסתננים. לאחר החלטת הממשלה תעלה ההצעה לדיון בוועדת השרים לחקיקה.

אריה דרעי הבהיר: “כפי שהבטחתי לתושבי דרום תל אביב ושאר תושבי השכונות והערים בהן מתגוררים , בכוונתי להגביר בכל אמצעי אפשרי את קצב היציאה למדינה שלישית ולא לאפשר עוד למסתננים את הנוחות שבמרכז השהייה חולות. זה המסלול שקבעה הממשלה וזה המסלול שאקדם. עניי עירנו קודמים ועלינו לעשות הכל כדי להקל על תושבי מדינת ישראל”.

השר לבטחון פנים גלעד ארדן: “בעקבות החלטות בג״צ שהגבילו את תקופת השהייה במתקן חולות והיטיבו מאד את התנאים בו, נוצר מצב ששירות בתי הסוהר איננו הגורם המתאים לניהול המתקן והוא אינו מהווה תמריץ משמעותי לעזיבת ישראל כפי שהוא היה מיועד להיות. סגירת חולות היא בעיני ההחלטה הנכונה כדי להעביר מסר ברור למסתננים: מדינת ישראל נחושה להחזיר את חיי השגרה לתושבי ישראל ולהוציא חזרה את עשרות אלפי המסתננים הבלתי חוקיים שהשתקעו בה”.

שר הפנים אריה דרעי. צילום: פלאש 90
שר הפנים אריה דרעי. צילום: פלאש 90
השר לביטחון פנים בסיור במתקן חולות, היום.
השר לביטחון פנים ארדן בסיור במתקן חולות, היום.
מסתננים עצורים במתקן חולות. צילום: פלאש 90
מסתננים עצורים במתקן חולות. צילום: פלאש 90
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.