היום (ד’) התקבל לראשונה במערך אווירי של משטרת ישראל, דו-מנועי חדיש ומתקדם, הראשון מבין שניים שרכשה משטרת ישראל.

מדובר במסוקים מסוג H 145, שעתידים לסייע למערך האווירי של משטרת ישראל בלחימה בפשיעה, בטרור ובתאונות הדרכים. בנוסף, המסוקים החדשים יהוו חלק ממערך הכיבוי וביכולתם לשאת מים בכמות גדולה ולסייע בכיבוי , וכן יאפשרו לראשונה במשטרת ישראל הטסת כוחות מיוחדים בזמן חירום.

המסוק הראשון, הגיע הבוקר לראשונה למנחת המערך האווירי של משטרת ישראל, כאשר בשבועות הקרובים הוא יורכב, ייבחן וייבדק לפרטי פרטים על ידי הצוותים הטכניים של חברת אלביט, Airbus ומשטרת ישראל. במקביל, כבר בשבוע הבא צפוי להגיע גם המסוק השני למערך האווירי.

מסוק מסוג Airbus H 145 צילום: דוברות המשטרה

עם סיום שלב ההכנות הטכניות של המסוקים, הם יימסרו באופן רשמי לידי משטרת ישראל, ויחל שלב ההכשרה וההדרכה של הטייסים שיטיסו את המסוקים החדישים. בהמשך, יחלו ההכנות והאימונים לקראת משימת הטסת לוחמים ושוטרים למשימות מיוחדות, משימה שתתאפשר לראשונה במשטרת ישראל, הודות למסוקים החדשים. כאמור, מדובר במסוקים מהמתקדמים ביותר בעולם כיום, שמשמשים משטרות רבות ברחבי העולם.

המסוקים החדישים הינם בעלי יכולות מבצעיות מתקדמות, לרבות יכולת טיסה למרחקים ארוכים יותר ותמרון אווירי, נשיאה והטסת של מפקדים ולוחמים (למשימות מיוחדות) וכן נשיאת מים לכיבוי שריפות. כמו כן, המסוקים החדשים ישדרגו את היכולות הטכנולוגיות המאפשרות הכוונת כוחות הפועלים על הקרקע, בכל תא שטח במגוון משימות. במסוקים החדישים הותקנו מערכות טכנולוגיות מהמתקדמות ביותר בעולם השיטור האווירי.

עם הגעת המסוק השני, ולאחר סיום פרק ההכשרה וההדרכה של הטייסים והכנסת המסוקים לכשירות מבצעית מלאה, תשלים המשטרה את הליך ההתעצמות האווירי, עם החלפת כל צי המסוקים הישן, בארבעה מסוקים מדגם 125 H ושני מסוקים רבי עוצמה דו-מנועיים מדגם H 145.

מסוק מסוג Airbus H 145 צילום: דוברות המשטרה

כזכור, החלפת צי המסוקים של משטרת ישראל הינו פרויקט שהובל על ידי המשרד לבטחון הפנים, אשר עלותו נאמדת בכחצי מיליארד ש״ח בפריסה רב שנתית למשך 20 שנים, הכולל את הרכש והתחזוקה השוטפת של המסוקים באמצעות חברת ‘אלביט מערכות’, אשר זכתה במכרז של המשרד לבט”פ, אספקתם באמצעות חברת AirBus Helicopters, אשר נבחרה ע”י חברת אלביט במכרז, וכן הכשרה והסמכת טייסי המערך האווירי המשטרתי להטסת המסוקים החדשים.

ר’ המערך האווירי של משטרת ישראל, תנ”צ ניר רוזנטל, אמר: “משטרת ישראל מתעצמת ומצטיידת היום במסוק הראשון, מבין שני מסוקים דו- מנועיים, שאנחנו עתידים להפעיל. מדובר במסוק בעל שני מנועים שיכול, בנוסף לצוות המסוק, להטיס גם לוחמים וכוחות קרקעיים נוספים. מדובר במסוקים בעלי טכנולוגיה מתקדמת, מהמתקדמים מסוגם בעולם, שהותאמו לצרכים המבצעיים של משטרת ישראל”.

ר’ המערך האווירי, חשף היום לראשונה את שמם של המסוקים החדשים: “החלטנו לקרוא למסוקים “דוכיפת” על שם הציפור הלאומית. הדוכיפת היא ציפור זריזה שידוע בכושר התמרון שלה, ואני בטוח שמסוקי ה”דוכיפת” ידחפו את המערך האווירי, ואת משטרת ישראל כולה, למקומות חדשים”.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.