בריאיון ל”וול סטריט ג’ורנל” אמרה ג’ומנה עבדי אחותו של סלמאן עבדי, המחבל שרצח 22 בני אדם בפיגוע במנצ’סטר בליל שלישי, כי המניע למעשה הטבח הוא: “המתקפות האוויריות של ארצות הברית בסוריה”.עוד אמרה האחות “אני חושבת שהוא ראה ילדים מוסלמים נרצחים בכל מקום והוא ביקש לנקום” – האם הוא השיג את מבוקשו? זה בינו לבין אללה”.במקביל, אתמול דווח בבריטניה כי עבדי סומן באופן חוזר על ידי הרשויות בבריטניה בשל דעותיו הקיצוניות, אך מעולם לא נעצר. שירותי הביטחון בבריטניה מעריכים כי עבדי נשא מטען חבלה שרמת התחכום שלו מצביעה על כך שלא יכול היה להרכיבו לבדו. עוד מעריכים כי עבדי הופעל על ידי אדם אחר.
מתוך ‘לפני כולם’. ימים א’-ה’ ב-19:30
במהלך חקירת הפיגוע התברר כי עבדי אמר לחבריו ש”זה בסדר להיות מחבל מתאבד”, מה שהניע אותם להתקשר למוקד הממשלתי ללוחמה בטרור. מתברר כי גורמים שונים דיווחו לרשויות על הסכנה הנשקפת מפני עבדי לפחות בחמש הזדמנויות שונות במהלך חמש השנים האחרונות. בין המדווחים גם בני משפחתו.

גורם בקהילה הלובית במנצ’סטר שבה התגורר עבדי, סיפר ל”טלגרף” כי לרשויות דווח על עבדי לפני שנתיים, משום ש”חשבו שהוא מעורב בארגונים קיצוניים ובטרור”. הגורם מסר כי “אנשים בקהילה הביעו דאגה לגבי האופן שבו התנהג האיש הזה ודיווחו על כך בדרך הנכונה באמצעות הערוצים הנכונים. הם לא שמעו על כך דבר מאז”. גורם נוסף בקהילה של עבדי במנצ’סטר, אמר כי עבדי הורחק ממסגד לאחר שהתעמת עם אימאם שנשא דרשה אנטי-קיצונית. הוא הוסיף כי חשב שעבדי נכנס לרשימת המעקב של הרשויות משום שהמסגד דיווח על השקפותיו הקיצוניות.

נערה אבודה אחרי פיגוע ההתאבדות במנצ'סטר. צילום: רויטרסנערה אבודה אחרי פיגוע ההתאבדות במנצ’סטר. צילום: רויטרסאתמול (ד’) הודיעה המשטרה הבריטית כי לפי החשד עבדי לא פעל לבדו. בפשיטה שנערכה הלילה איתרו כוחות הביטחון והמשטרה בבריטניה חומרי נפץ ומטענים נוספים. מטען אחד פוצץ בפיצוץ מבוקר.
עד כה עצרו הרשויות שבעה חשודים במעורבות בפיגוע, אחד מהם הוא אחיו של עבדי. בלוב, שם שוהה יתר המשפחה שהתגוררה בעבר במנצ’סטר, נעצרו אתמול אביו של המחבל, רמדאן, ואחיו הצעיר האשם. לפי היחידה ללוחמה בטרור בטריפולי הבירה, האח ידע על התכניות של אחיו ותכנן פיגוע בעיר. כמו כן הוא חשוד בקשרים עם . גורם ביטחוני לשעבר בלוב אמר לסוכנות הידיעות איי.פי כי האב הינו חבר לשעבר בארגון המקושר לאל-קעידה. המשפחה נמלטה ממשטרו של  קדאפי לבריטניה בשנות ה-90, שם ביקשה מקלט מדיני.

מתצלומים שהגיעו לידי ה’ניו יורק טיימס’ נראה כי המטען שהופעל היה רב עוצמה ומורכב במיוחד, וכי ככל הנראה עבדי נשא אותו במיכל מתכת חבוי בתוך וסט או בתוך תיק גב. עם זאת, העיתון הבריטי טיימס דיווח בהסתמך על תצלומי מצלמות אבטחה כי עבדי הניח מזוודה ממולכדת בכניסה לאולם ההופעות “ארנה מנצ’סטר” — בניגוד לדיווחים ראשוניים על פיהם הוא פוצץ את עצמו.

כזכור, 22 בני אדם נרצחו בפיצוץ שאירע בשלישי בלילה ב”מנצ’סטר ארנה”, האולם הגדול ביותר בבריטניה, בתום הופעה. בהרוגים ילדה בת שמונה ושוטר. עוד 64 איש נפצעו,ו- 20 מהם עדיין מאושפזים במצב אנוש. ארגון “המדינה האסלאמית” (דאעש) קיבל אחריות על הפיגוע.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.