אחרי ההכרזתו האמיצה אמש (ד')  של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הכרה רשמית של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל ועל העברה עתידית של השגרירות האמריקנית לירושלים – מחלקת המדינה האמריקנית שלחה הלילה מכתב לשגרירות האמריקנית בישראל ובו נכתב: "בעוד אני מכיר בכך שתברכו באופן פומבי את החדשות שמגיעות מארה"ב, אני מבקש שתרסנו את תגובותיכם הרשמיות". כך מדווח הבוקר סוכנות הידיעות רויטרס.

עוד כותבת מחלקת המדינה, כי "אנו מצפים שיהיו תגובות נגד לחדשות הללו במזרח התיכון וברחבי העולם. אנו עדיין אומדים את ההשפעה שתהיה לכך על מתקנים ואזרחים אמריקנים מעבר לים".

בכיר אמריקני אמר לרויטרס כי כוח משימה פנימי שמטרתו "לאתר התפתחויות ברחבי העולם" הוקם בעקבות ההכרזה והתגובות לה וציין כי מדובר ב"עניין סטנדרטי במקרים בהם עולה חשש לחייהם של אנשי ממשל אמריקנים, או אזרחים אמריקנים".

טראמפ מציג את הצו המנהלי המכיר רשמית בירושלים בכירת ישראל. צילום: רויטרס
טראמפ מציג את הצו המנהלי המכיר רשמית בירושלים בכירת ישראל. צילום: רויטרס

 

התגובות בעולם סוערות בעקבות נאום ירושלים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שהכריז על הכרה בירושלים כבירת ישראל ועל התנעת תהליך העברת השגרירות האמריקאית בישראל מתל אביב לירושלים. בעולם הערבי מגנים בתוקף את ההכרה. ארגוני הטרור הכריזו על יום זעם שיחל היום  ומשרד החינוך הפלסטיני הכריז על שביתה כללית וקרא למורים ולסטודנטים לקחת חלק בצעדות ובהפגנות.

בכיר חמאס, עיזת א-רשק, אמר כי "ההכרה של ארצות-הברית בירושלים כבירת ישראל הינה תוקפנות נגד עמי מדינות ערב והאיסלאם ונגד בני החורין בעולם. היא לא תשנה את העובדות ההיסטוריות. הכיבוש יבוא לקיצו וירושלים תישאר הבירה של פלסטין, הערבים והמוסלמים. אנו מדגישים שוב כי אין כוח על פני האדמה, לא של ארה"ב ולא של ישראל, שיכול לכפות מציאות בשטח. בפנינו ניצבות כל האפשרויות. הימים האלה יהיו ימי זעם". בארגון עצמו הכריזו כי "טראמפ פתח את שערי הגיהנום" ומסרו כי "בעקבות ההחלטה על רמיסה לא צודקת, אנו קוראים לרשות להכריז על כישלון האופציה המדינית, להפסיק את התיאום עם ישראל ולשחרר את היד של ההתנגדות".

בחמאס מאיימים.
בחמאס מאיימים: "טראמפ פתח את שערי הגיהנום"

 

סגן מנהיג ארגון הג'יהאד האסלאמי, זיאד נחאלה, תקף גם הוא את הצהרת הנשיא: "החלטת ארה"ב היא הכרזת מלחמה. מדובר ביום אבל לאומה, ועלינו לפעול נגד היהירות האמריקנית. עלינו לסמוך רק על אחדותנו".

כמו כן, מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לכנס ישיבה דחופה וזאת בעקבות בקשה של המדינות בריטניה, צרפת, איטליה, שבדיה, בוליביה, מצרים, סנגל ואורוגוואי שקראו לקיום ישיבת החירום "לאור הודעתו של נשיא ארה"ב על מעמדה של ירושלים".

מועצת הביטחון של האו"ם. צילום: פלאש 90
מועצת הביטחון של האו"ם. צילום: פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא