בלחץ המפלגות החרדיות, הוחלט בממשלה להקפיא את "מתווה הכותל" שאושר בינואר 2016. ראשי הקואליציה סיכמו שלא לאשר את המתווה, לפיו, תקום רחבת תפילה שלישית, , לנשים ולגברים. השרים שטייניץ וליברמן היו היחידים שהצביעו נגד הקפאת המתווה.

רבנים רפורמי ונשות הכותל מוחים על האיסור להכניס ספרי תורה למתחם בנובמבר האחרון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
שלוש לעם אחד? מתווה הכותל הוקפא. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

השר יעקב ליצמן אמר בתגובה כי "החלטת הממשלה להקפאת מתווה הכותל מעבירה מסר ברור לכל העולם". אליו הצטרף השר דרעי שאמר כי "הממשלה נעתרה לדרישתנו לבטל את המתווה שפוגע במעמדו של הכותל".

מנגד, סיעת המחנה הציוני אמרה בתגובה להחלטת הממשלה כי "שוב נתניהו מזגזג. והפעם חוזר בו מהחלטת ממשלה מפורשת שהוסכמה על דעת כל הצדדים ותואמה עם התפוצות והזרמים השונים. נתניהו נכנע ללחצים ומראה שהוא חלש ולחיץ עד כדי פגיעה קשה ביחסי ישראל עם התפוצות ובכל מי שאינו חלק מהזרם האורתודוכסי. מי שטרוד בהישרדות פוליטית בוחר שוב באחדות הקואליציה במקום באחדות העם".

גם יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, בחר לתקוף את ראש הממשלה על ההחלטה ואמר כי "רה"מ בנימין נתניהו ויתר היום, משיקולי הישרדות פוליטית, על החשוב בתאריו: ראש ממשלת העם היהודי". דברים דומים אמר יו"ר ישראל ביתנו, אשר לדבריו, "ביטול ההחלטה היום מהווה פגיעה קשה באחדות העם היהודי, בקהילות יהודיות ובמרקם היחסים בין מדינת ישראל ליהודי התפוצות". חברת הכנסת ציפי לבני טענה כי "ביטול מתווה הכותל הוא סטירה בפניה של יהדות ארה"ב".

לפיד בכותל. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"נתניהו ויתר היום על החשוב בתאריו: ראש ממשלת העם היהודי". לפיד בכותל. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90


:עוד באותו נושא