לאחר מחאה בת עשרות שנים, ובהמלצתו של השר , הממונה על בירור פרשת , אישרה היום (א') הממשלה פה אחד את הסרת החיסיון בן 71 השנים שהוטל על הפרשה, במסגרת כינוסה לדיון סופי בעניין ולאחר קבלת אישורם של שירות הביטחון הכללי וצה"ל. הצפי הוא כי חומרי ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת היעלמותם של ילדים מבין עולי תימן בשנים 1948-1954 יועלו לאתר בעוד כשבוע.

ראש הממשלה והשר צחי הנגבי היום (א') בישיבת הממשלה

השר הנגבי אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "ההחלטה היום לא תעלים את הייסורים ואת הכאב ואת הסבל שהיו מנת חלקם של אלפי עולים, אחים, אחיות ומשפחות, לאורך עשורים רבים שמשפחות חיות בתחושה שהילדים שלהם נעלמו".

אך הוסיף כי "ההחלטה חשובה בשני היבטים. קודם כל, באמת לאפשר לבני המשפחות ולנציגים המוסמכים שלהן, ולמעשה לכל הציבור, להיכנס לאינטרנט ולראות את התמונה הקשה, המעיקה והעגומה במלוא היקפה, ולהתקרב ככל האפשר להבנת האמת".

לדבריו, האישור ישים "קץ למציאות בלתי נסבלת, לא מוצדקת של חיסיון לשבעים שנה שהוטל על החומרים האלה בדרך, שלפחות בבדיקה שלי ושל הצוות המקצועי שלנו, לא מצאנו שום דיון בנושא, שום הסבר שמבהיר מדוע מישהו חשב שזה היה כל כך נחוץ. וזה ישים קץ לחשדנות, לספקנות ולחוסר אמון של אותן משפחות כלפי רשויות המדינה".

ארכיון המדינה. סגור בפני משפחות ילדי תימן
החומרים יפורסמו באתר ארכיון המדינה.

 

הנגבי הודה לראש הממשלה שיזם את המהלך שבמסגרתו הוסמך להביא את המלצתו בפני הממשלה, וכן לשרת המשפטים "שרתמה את משרדה להצלחת הצוות שעמד לרשותי בנושא הזה. אני מודה לצוות שהיה צמוד אתי במשך חודשים רבים: הגנז של ארכיון המדינה, יעקב לזוביק, ראש המחלקה לחופש המידע במשרד המשפטים, רבקי דבש והיועצת המשפטית של ארכיון המדינה, נעמי אלדובי. אכן, כמו שראש הממשלה אמר, זו רק תחילת התהליך. נסו להיכנס לאינטרנט ולהבין את הנושא. הכנסת אמורה לאשר את ההחלטה שלנו וחברת הכנסת נורית קורן שעומדת בראש השדולה הפרלמנטרית תמשיך להוביל את היישום של ההחלטות שלנו הלכה למעשה".

כזכור, כפי שפורסם לראשונה באתר ערוץ 20, בפגישה עם עובדי ארכיון המדינה שכינס ב-29 באוקטובר, הודיע השר צחי הנגבי, הממונה מטעם ראש הממשלה על פרשת ילדי תימן, כי בכוונתו להקדים את התאריך המיועד של חשיפת התיקים בפרשת חטופי תימן והבלקן. לאחר 4 חודשי עיון מעמיק במסמכי ועדת החקירה בנושא, הורה השר לעובדי הארכיון לסיים את הכנת תיעוד המסמכים בתיקים עד לעוד שלושה שבועות מאז הודעתו.

ראיון עם ח"כ נורית קורן, מי שהעלתה את הנושא לסדר היום בכנסת. מתוך התכנית 'זה היום'

כ-400 אלף המסמכים החסויים כעת צפויים להתפרסם באתר ארכיון המדינה כשבוע לאחר דיון הממשלה ביום ראשון הקרוב. יש לציין כי התאריך המיועד היה אמור לחול ב-1.1.17, אך כאמור, השר הודיע על הקדמתו.

פעילות הארכיון, המתעד מסמכי לידה ופטירה, אימוץ, עדויות על חטיפה והעלמות קרובים בתיקי הפרשה, נעשית בפיקוח הממשלה. בארכיון עובדים על כך שלא תהיה בעיה חוקית בפרסום המידע ובסיום עריכת התיקים תינתן ההוראה לפרסמו באתר ארכיון המדינה.

בסוף החודש האחרון, הודיע השר כי לאחר ארבעה חודשים של בחינת החומרים והשיקולים ובהתאם למנדט שניתן לו על-ידי הממשלה לבחון את העניין, ימליץ לממשלה לחשוף את כל חומרי ועדות החקירה הסמויים לעיון הציבור אשר נוגעים ל"פרשה כאובה זו" לעיון הציבור הרחב.

ילדי תימן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
ילדי תימן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

פרשת היעלמותם של הילדים מבין עולי תימן ועדות נוספות נוגעת לסוגיות עקרוניות וחשובות בחברה הישראלית מראשית הקמת המדינה ועוררה עניין ציבורי רב. בעקבות כך קמו שלוש ועדות חקירה אשר בדקו את הפרשה, האחרונה שבהן היא ועדת כהן-קדמי. עם סיום עבודתה לא קבעה הוועדה הוראות כלשהן בדבר פרסום הפרוטוקולים של דיוניה או החומר הארכיוני הנוסף שהופקד בארכיון המדינה.

העובדה כי חומרי ועדת כהן-קדמי נותרו חסויים ברובם מכח הדין עוררה תהיות בנוגע למניעים שביסוד חסיון זה. ולכן החליט רה"מ נתניהו (בהחלטה מס' 1584) למנות את השר צחי הנגבי לבחון מחדש את ההוראות בנוגע לעיון החומרים בנושא. לאחר עבודה מאומצת בחודשים ספורים, בשיתוף ארכיון המדינה ומשרד המשפטים, הגיש היום השר צחי הנגבי את עמדתו כי יש לחשוף ולפרסם את המסמכים בהתאם לעקרונות החשיפה שמפורטים בהצעת ההחלטה.

בראיון לתכנית 'פגוש את העיתונות' בערוץ 2 בסוף החודש האחרון, ציין הנגבי כי כבר נסרקו רבבות מסמכים וחומרים מתוך הפרוטוקולים והוועדות והכל יועלה לרשת, ככל שהממשלה תאשר. השר הוסיף כי ייתכן ויצנזרו נתונים מעטים הנוגעים לצנעת הפרט, אך לדבריו, יהיה זה פרומיל קטן. עם זאת, מפאת חוק האימוץ, הנוגעים לאימוץ, שגם הם שנויים במחלוקת, לא יפורסמו. ניתן יהיה לעיין בהם רק על פי צו בית משפט.

משפחות שירצו לעיין בתיקים עצמם יוכלו לפנות גם אל גנזך המדינה.

בחודש יוני האחרון הוסמך השר הנגבי על ידי ראש הממשלה לטפל בחומרי החקירה בפרשה, שעל פיהם משפחות רבות טוענות כי יקיריהן נחטפו או הועלמו. אז הביע ראש הממשלה בינימין נתניהו את תמיכתו והזדהותו עם הצורך בגילוי פרטים נוספים על הפרשה.

כזכור, בני המשפחות של ילדי תימן החטופים תכננו בחודש מאי האחרון לפנות לבג"ץ בדרישה לחשוף את הפרוטוקולים והמסמכים הסודיים שהוצגו לוועדת החקירה הממלכתית. זאת לאחר שאלו נאסרו לפרסום עד שנת 2017 בצעד חסר תקדים.

השר הנגבי המליץ על פתיחת הפרוטוקולים של שלושת הוועדות ולא רק הוועדה האחרונה – ועדת קדמי. השאיפה היא לפרסם את כל החומרים, כאשר תיקי האימוץ יבחנו לחומרה ופרסומם עשוי להתאפשר תוך שמירה על פרטיות הנוגעים בדבר.

גנז המדינה הד"ר יעקב לוזוביק: "ארכיון המדינה עשה עבודה מאומצת במהירות המרבית על מנת להנגיש לציבור את המסמכים בהתאם להנחיות השר ולהחלטת הממשלה. אני שמח שיש בידנו את האפשרות לעזור, ולו במעט, למשפחות ולהביא לחשיפת החומרים לציבור הרחב".

ח"כ קורן: "מאז העליתי את הנושא, נוספו אלף מקרים חדשים לחקור"

לדברי ח"כ נורית קורן (הליכוד) שהעלתה את נושא חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן אין בחומרים שום הנמקה מדוע החליטו לסגור את הפרוטוקולים ל-70 שנה. "אני מברכת את השר צחי הנגבי שהמליץ שחומרי החקירה יפורסמו לאחר 20 שנה", בירכה ח"כ קורן.

בירכה על החלטת השר הנגבי. ח"כ נורית קורן. צילום: פלאש 90
בירכה על החלטת השר הנגבי. ח"כ נורית קורן. צילום: פלאש 90

 

"מאז שהעליתי לסדר היום הציבורי את פרשת החטיפה של ילדי תימן מזרח ובלקן, נוספו עוד אלף מקרים חדשים שצריך לחקור אותם. אני פועלת להקים ועדה בכנסת שתחקור ותתחקה אחר הילדים החטופים ואולי בכך נוכל לסגור את הפצע המדמם מאז קום המדינה ולהביא תשובות למשפחות מה עלה בגורל יקיריהם", הוסיפה קורן.

"אני ממשיכה לפעול והקמתי את מאגר הדי.אן.איי. לא המתנתי להליכים ביורוקרטים שימנעו ממני להמשיך לפעול בנושא ולהקים מאגר דרך המדינה. יחד עם חברת מיי הריטייג' הקמנו מאגר די. אן. איי. משפחות שילדיהם נחטפו וכן ילדים מאומצים הגיעו למסור דגימות והמאגר הולך וגדל", ציינה ח"כ קורן. כל המעוניין להגיע יכול ליצור קשר עם לשכתה של ח"כ קורן באמצעות דף הפייסבוק או בדוא"ל nkoren@knesset.gov.il:עוד באותו נושא