בישיבת הממשלה שהתקיימה היום אישרו השרים תוכנית סיוע לחיזוק יישובי יהודה ושומרון. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה "מדובר בהתגייסות של מספר משרדי ממשלה למען התושבים ביו"ש התוכנית תסייע לחיזוק הביטחון, סיוע לעסקים קטנים, עידוד תיירות ועוד".

במסגרת חבילת הסיוע יקצה משרד הפנים מענק חד פעמי מיוחד של 15 מיליון שקלים לרשויות ביו"ש, לאור ההוצאות שיש להם בשל המצב הביטחוני. משרד החקלאות בראשות אורי אריאל יעביר 10 מיליון שקלים להסבת מבנים זמניים בהתנחלויות למבני קבע ולשיפוץ מבני ציבור. משרדי הבריאות, החינוך ורווחה יקצו 12 מיליון שקלים, בפריסה על פני 3 שנים, להפעלת מרכזי חוסן בהתנחלויות, לטובת חיזוק היערכות הישובים לחירום ולמתן מענים פסיכו-סוציאליים. בנוסף משרד הרווחה יקצה 6 מיליון שקלים לתגבור פעילות הרווחה בשטחי יו"ש.

נתניהו בפתיחת ישיבת הממשלה. צילום: פלאש 90
. צילום: פלאש 90

המשרד לשוויון חברתי ומשרד כלכלה, יסיעו לעסקים קטנים ובינוניים, בסכום של חצי מיליון שקל..

משרד התיירות יסיע לפיתוח ענף התיירות בישובים היהודים ביו"ש ב-5.5 מיליון שקלים. בנוסף, אישרה הממשלה את הצעתו של שר התיירות יריב לוין להקמת בתי מלון ברחבי יו"ש , לפי השר לוין  ייתן משרד התיירות מענק מנהלי בגובה 20% מעלות ההקמה של בית המלון.

ח"כ בצלאל סמוטריץ', מיוזמי המהלך "מדובר בהחלטה חשובה שמשקפת את המחויבות של הממשלה לחיזוק ההתיישבות והמתיישבים. ההתיישבות ביהודה ושומרון ניצבת כבר שנים בחזית הביטחונית וכך גם בגל הטרור הנוכחי. החוסן ויכולת העמידה של המתיישבים הם אינטרס לאומי ראשון במעלה והם מקרינים על החברה הישראלית כולה. עמלתי בחודשים האחרונים ביחד עם מנכ"ל משרד רה"מ ועם מרבית משרדי הממשלה על ההחלטה הזו שכוללת חבילת סיוע משמעותית. העבודה החלה סביב הקמת מרכזי חוסן קהילתיים בדומה לקיים בעוטף עזה וב"ה הלכה והתרחבה לסיוע כולל לתושבי יו"ש בעקבות המצב. למאמץ נרתמו רוב שרי הממשלה"

ח"כ סמוטריץ' ציין "ההחלטה היום לא הייתה מתאפשרת ללא ההובלה של ראש הממשלה וללא עזרתם הנחושה של מנכ"ל משרד רוה"מ וראשי מועצות ביו"ש שליוו את התהליך לאורך כל הדרך".

הפטריוטים דנו בתוכניתם הערב בנושא. אופנהיימר פתח את הדיון ואמר "אין פאניקה, אפילו קצת שמחה, מכיוון שהנה הדברים יוצאים החוצה, כשאנחנו דיברנו על כך שהממשלה הזו נמצאת במחוייבות לסקטור אחד, למתנחלים" ארי שמאי עונה לו "מפא"יניקים חילקו כסף לקיבוצים, מה זה דמוקרטיה, הם שמו אותם בשלטון? הם שמו את ההתנחלויות כדי שלא יהיה שלום? אני מסכים איתך, אז הם נותנים כסף, בשביל זה הם נבחרו"

"טוב שהציבור ידע שהכסף לא מגיע לצעדת השוויון און לפריפריה" מסכם אופנהיימר "זה פופוליזם זול, להגיד ש-72 מליון שהולכים עכשיו להתנחלויות בא על חשבון הפריפריה, או על חשבון ידה מסכנה באיזה כפר זה פופוליזם זול"  אומרת ענבל גבריאלי. "עכשיו אתם מתרעמים כשבסך הכל מדובר בהשוואת תנאים, עד היום הם לא קיבלו את זה, או שאתם נגד שוויון או שאתם בעד פינוי כל היישובים ביו"ש" ועירית לינור מנסה להרגיע את יריב, "תשמע, הציבור, ההתנחלויות לא מפריעות לו, הציבור מעוניין בהם!  זה הדבר שאתה מנסה להתריע שההתנחלויות הם מכשול לשלום, זה לא מעניין אף אחד"

"אני חושב שכשהציבור רואה קבוצת לחץ, מקבלת כספים יחודיים באופן יחודי באופן בלעדי, לאנשים יוצא עשן מהאוזניים" אומר יריב, עונה לו ענבל גבריאלי "בתכנית הכלכלית ב2003 כל ח"כ שרצה לעשות לביתו ניגש לשר האוצר נתניהו, אלה לקחו להתנחלויות וטומי לפיד לקח להבימה ולקאמרי, כל אחד למה שקרוב אליו. מה אתה לא יודע איך זה עובד?" ואופנהיימר מסכם את הדיון "בליכוד יש תחרות בין שרים, מי נותן כמה שיותר כסף להתנחלויות כי הם יודעים שמשם מגיעים המתפקדים, המתנחלים הם בראש סדר עדיפויות".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא