הממשלה אישרה היום את רפורמת אי ההפללה למשתמשי קנאביס אותה קידם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

השר ארדן לאחר אישור הממשלה: "זהו צעד חשוב בדרך ליישום המדיניות החדשה שתשים דגש על הסברה וטיפול במקום על אכיפה פלילית".

ארדן מציג את מסקנות הוועדה. תומר נאוברג/פלאש90
ארדן מציג את מסקנות הוועדה. תומר נאוברג/פלאש90

החלטת הממשלה שאושרה, גובשה במשרד לביטחון הפנים על בסיס המלצות צוות בראשות מנכ"ל המשרד. השר קיבל את המלצות הוועדה לפיהן משתמשי קנאביס לא יטופלו במישור הפלילי בפעמים הראשונות ובמקום אכיפה פלילית יוטלו על משתמשים שייתפסו קנסות מנהליים.

לצורך יישום המדיניות יוקם כעת צוות בין משרדי שיציע תיקוני חוק, תקנות ואת השינויים הנדרשים בכדי ליישם את המדיניות החדשה.

חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד הגיבה לאישור הרפורמה ואמרה: "החלטת הממשלה שהתקבלה היום היא צעד חשוב בדרך אבל היא לא אי הפללה. ההחלטה נוגדת את ההמלצות של הצוות שבחן את המדיניות. ההמלצות ממשרד המשפטים, הרשות למלחמה בסמים ונציג הציבור היו כי הפללה של צרכני קנאביס לא עובדת, מבזבזת משאבים, לא מידתית כלפי אזרחי ישראל ועוד. את המציאות הזו ההחלטה לא משנה ולכן אמשיך להיאבק עד לאי הפללה מלאה. בפועל, ההחלטה תמשיך להפליל צרכני קנאביס ובנוסף לתת קנס למי שיודה בשימוש. היא משאירה את שיקול הדעת בידי השוטרים שימשיכו לרדוף צרכני קנאביס".

כזכור, לפני שבועות אחדים כינס ארדן מסיבת עיתונאים תחת הכותרת "עוברים לאי הפללה באחריות", ובה הציג את השינוי במדיניות האכיפה נגד משתמשי הקנאביס.

השר ארדן הסביר את השינוי התפיסתי ואמר: "מצד אחד לא נוותר על האכיפה הפלילית, אבל מצד שני נעביר את מרכז המדיניות והכובד לחינוך, הסברה וטיפול. אנחנו רוצים להמשיך ולחנך ששימוש בסמים הוא דבר מזיק. מצד שני, למשטרה אין היום את הכלים להתמודד עם נזקים של שימוש בסמים. אם הנתונים מראים שהאכיפה הפלילית לא גרמה להפחתה בכמות המשתמשים, אז צריך לבחון איך והאם ניתן להוריד את התיוג הפלילי באופן מלא או חלקי".

השינוי יהיה הדרגתי. עבירה ראשונה תגרור לקנס בלבד ללא רישום פלילי. גם בעבירה שנייה לא יהיה רישום פלילי אבל הקנס יהיה כפול. עבירה שלישית תביא לסגירת התיק בהסדר מותנה בעוד רק בעבירה הרביעית יוגש כתב אישום לפי המלצת המשטרה. הכסף שיכנס מהקנסות ישמש להסברה בנושא ולטיפול בנפגעי סמים.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם