אחרי ארבע שנים – ייסגר: שרי הממשלה הצביעו היום פה אחד בעד הצעת השרים ואריה דרעי לסגור את מתקן השהייה בדרום. למסתננים שנמצאים בו יינתנו שתי אפשרויות – גירוש או כלא. זאת לאחר שבית המשפט העליון פסק בסוף אוגוסט כי המדינה תוכל לכלוא במתקן לא למשך יותר מחודשיים.

הבוקר בישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה להחלטת השרים ואמר: "המדיניות שלנו כלפי המסתננים היא תלת שלבית: שלב ראשון – בלימה. הקמנו גדר וחוקקנו חוקים שיחד בלמו כליל את שיטפון המסתננים ולמעשה היום מספר המסתננים עומד על אפס".

מסתננים עצורים במתקן חולות. צילום: פלאש 90
מסתננים עצורים במתקן חולות. צילום: פלאש 90

"השלב השני היה הוצאה. הוצאנו כ – 20,000 מתוך המסתננים הקיימים ובאמצעים שונים. עכשיו זה השלב השלישי – הוצאה מוגברת". לדברי נתניהו, ההוצאה הזאת מתבצעת תודות להסכם בינלאומי שהשגתי, שמאפשר לנו, מתוך40 אלף המסתננים שנותרו, להוציא אותם ללא הסכמתם. נתניהו הגדיר את זה ההחלטה כ"דבר חשוב מאוד".

לפי רה"מ, מדיניות זו מייתרת למעשה את מתקן 'חולות' ומאפשר להפנות את המשאבים לעבר פקחים והוצאה מוגברת של מסתננים. "המטרה שלנו היא להמשיך להוציא ולהוציא אפילו יותר, באופן משמעותי יותר ממה שהוצאנו עד היום", סיכם.

 

שפי פז, יו"ר עמותת 'עוטף התחנה המרכזית' הגיבה: "מתקן חולות סיים את תפקידו מהרגע שבג״ץ עיקר אותו מכל תוכן. בשלב זה, שבו עומדת הממשלה להפעיל את נוהל ״הרחקה למדינה שלישית או כליאה״, הוא מיותר ובזבוז כסף. כמובן, בתנאי שהממשלה אכן תפעיל את הנוהל. אבל במקום לסגור את המקום ולהפוך אותו לעיירת רפאים, אני מציעה שיורידו את הגדרות, יסלקו את הסוהרים, יקימו גני ילדים ומרפאות, וישתמשו בו כשיכון מעבר למשפחות, עד שיבוטלו ההחרגות של דרעי וגם הם יגורשו".:עוד באותו נושא