הממשלה אישרה היום (א') ייצוא מוצרים רפואיים מבוססי קנאביס רפואי, בהתאם להמלצות הוועדה לבחינת היתכנות הייצוא של קנאביס רפואי, בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב שהגישה את המלצותיה לשרי האוצר והבריאות בחודש אוגוסט 2017.

בעקבות אישור ההצעה יחל ייצוא מוצרים רפואיים סופיים שיקבלו רישיון על ידי הרגולטור במשרד הבריאות, למדינות המתירות שימוש רפואי במוצרים אלו בתחומן, בהתאם לנהוג במוצרים רפואיים אחרים.

ההצעה הובאה לשולחן הממשלה לאחר שהוסכמה עם כלל המשרדים הרלוונטיים, לרבות משרד הבריאות, הבט"פ, החקלאות, הכלכלה והמשפטים. לאחר שבוצעו תיקוני חקיקה הנוגעים בנושא לשם מתן סמכויות אכיפה למשטרת ישראל. בעקבות אישור ההצעה יפתח שוק חדש ליצרנים ישראלים, דבר הצפוי להביא להגדלת השקעות בתחומי החקלאות, המחקר והייצור וליצירת מקומות עבודה חדשים בתחומים אלה.

קנאביס. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

"בשורה של ממש לחקלאות, לחולים ולכלכלת ישראל"

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ויוזם ההצעה, ח"כ יואב קיש: "זהו יום חג למדינת ישראל ולחקלאות הישראלית. אני מברך את הממשלה שאישרה היום את מתווה הייצוא והביאה בשורה של ממש לחקלאות, לחולים ולכלכלת ישראל. בענף ייצוא קנאביס רפואי מישראל טמון פוטנציאל עצום ואני גאה שהחוק האחרון שהעברתי בכנסת הקודמת יחולל מהפיכה בענף החקלאות בישראל. הצלחתי להוציא את העגלה מהבוץ, מדובר במהלך שיחזק את הכלכלה הישראלית ויניב לקופת המדינה לפי ההערכות כמיליארד ש"ח בכל שנה."

שר החקלאות אורי אריאל: "זהו יום היסטורי! ענף חדש קם בחקלאות הישראלית. בעזרת אישור ייצוא הקנאביס הרפואי ייפתח ענף חדש לחקלאי ישראל שעתיד לחזק את החקלאות כולה ובעזרתו נוצר שילוב מנצח של 'אגרו – מדיקל – הייטק'. קידמו של ענף זה יאפשר עידוד יזמות כפרית מקומית, עידוד משיכת הדור הצעיר לחקלאות ומעבר לגידול גידולי פרמיום שיגדילו את רווחיות החקלאים ויאפשרו לשמר את החקלאות ההתיישבותית. ענף הקנאביס יוכל לשמש כלי מרכזי ליישום מדיניות המשרד לטובת שגשוגה של חקלאות ישראל לצד פיתוחו המיטבי של המרחב הכפרי. משמעות אישור הייצוא היא בשורה משמחת לחקלאי ישראל, לחקלאים הצעירים, למטופלים ולכלכלת ישראל".

שר החלקאות אורי אריאל בחממת קנאביס. צילום: דוברות

 

שר האוצר, משה כחלון: "תמכתי לאורך כל הדרך ביצוא הקנאביס הרפואי מישראל, ואני מברך על אישור הממשלה היום. ייצוא הקנאביס הרפואי יעניק למדינת ישראל יתרון עצום בקשר שבין המחקר והפיתוח לבין החקלאות ותעשיית הקנאביס, יביא להכנסות משמעותיות של מטבע חוץ למדינה וימצה את היתרונות שיש למדינת ישראל לכל אורך שרשרת הייצור. חקלאים, מפעלי ייצור ומפיצים רבים ביצעו השקעות גדולות על סמך הכוונות שלנו וכעת הם ייהנו מפרי עמלם. ההחלטה שאושרה היום נגררה יותר מדי שנים ללא הצדקה ממשית. אני מציע לכל שותפיי בהנהגת המדינה לפעול במהירות על מנת שלא נאבד לחלוטין את היתרון התחרותי שיש לנו בתחום זה".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד: "הטכנולוגיה הישראלית פורצת דרך בתחום הקנאביס הרפואי מצליחה לייצר מוצרים רפואיים מהמתקדמים בעולם מצמח הקנאביס ומשפרת משמעותית את איכות חייהם והתמודדותם של מליוני חולים ברחבי העולם הצורכים קנאביס רפואי כתרופה קבועה. אני מברך על אישור ההחלטה בממשלה שתביא לפיתוח המשק, החקלאות, התעשייה והרפואה בישראל ומודה לכלל המשרדים שהיו שותפים בגיבושה".

יו"ר התאחדות האיכרים, דובי אמיתי, אמר: "מדובר בבשורה אדירה למדינת ישראל, לחקלאי ישראל ולמיליוני חולים ומטופלים בעולם! שכן, קנאביס רפואי, בהיותו טיפול טבעי המסייע להתמודדות עם מחלות קשות ביותר, הוא אחד המוצרים המבוקשים ביותר בשוק הרפואה הטבעית בעולם כולו. ישראל נחשבת, מזה שנים רבות, לבירה העולמית של המחקר והפיתוח בענף הקנאביס הרפואי בכלל ובמחקרים קליניים פורצי דרך בתחום הרפואה בפרט, וזוהי הזדמנות באמת אמיתית, לתת דחיפה משמעותית למאות חקלאים, תעשיות נלוות, אלפי משפחות וידיים עובדות, רובם בפריפריה ובמקביל לייצר הכנסה משמעותית למדינת ישראל".

קנאביס. אילוסטרציה. צילום: TPS

 

ח״כ שרן השכל בירכה גם היא על אישור הממשלה לייצוא קנאביס רפואי: ״עוד ניצחון קטן! ‬‫כיו״ר השדולה לקנאביס רפואי פעלתי לקידום ייצוא הקנאביס הרפואי, לצד קידום הנושא בארץ ועזרה לעשרות חולים עם מחלות קשות שנמנע טיפול.‬ ההחלטה של ממשלת ישראל לאשר סוף סוף את הייצוא הופכת את הידע הרפואי הענק שצברנו כאן למנוע צמיחה כלכלי ואני גאה שעוד צעד במסע להקלה על חולים הושלם. תעשיית הקנאביס מגלגלת כ-100 מיליארד שקלים בשנה וישראל היא חלוצה בתחום. ‫זו בשורה גם לחקלאות הישראלית שתוכל להתרחב לענף גידול חדש".

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, אמרה: ״אני מברכת על ההחלטה לאשר ייצוא קנאביס מישראל. כשהתחלנו את המאבק הזה הסתכלו עלינו בגיחוך, אבל אנחנו לא וויתרנו. היום ברור לכולם שהפוטנציאל של ישראל בענף הקנאביס הוא אדיר וטוב שהוא מתחיל להתממש. כעת הזמן לשלב הבא במהפכה והוא לגליזציה מלאה״.