ברקע משבר הברקזיט, השבועון הכלכלי הבריטי הנפוץ בחר להקדיש בסוף השבוע את כתבת השער שלו דווקא לבחירות בישראל ולהזהיר מפני בחירה נוספת בראש הממשלה המכהן .

שבע שנים אחרי שהשבועון האמריקאי Time הכתיר את נתניהו כ'קינג ביבי' ופחות מחודש אחרי שקרא לנתניהו להתפטר מתפקידו בשל כתב החשדות נגדו, '' הבריטי שוב מוצא לנכון להתערב ב'יום הבוחר' בישראל.

את גיליון סוף השבוע שלו הוא מקדיש לראש הממשלה בנימין נתניהו תחת הכותרת – "המלך ביבי – המשל לפופוליסט מודרני" – בעוד ניסיון לא פחות מפופוליסטי – להתערב בדמוקרטיה הישראלית.

רה"מ בנימין נתניהו על שער 'האקונומיסט'

 

"תומכיו קוראים לו "הקוסם", "הווינר" והתואר הגדול מכולם "מלך ישראל". בנימין נתניהו הוא הפוליטיקאי הכי מוכשר בישראל בדורו", נכתב בשבועון הבריטי. "הוא ראש הממשלה הישראלי בעל הכהונה השנייה באורכה, ואם הוא ינצח את הבחירות בפעם החמישית ב-9 באפריל, הוא עשוי לשבור את שיאו של האב המייסד דוד בן גוריון…

"הוא חכם ויכול לזקוף לזכותו הצלחות רבות. הוא סייע לפריחתה של כלכלת ישראל ובעיקר לסטארט-אפים הטכנולוגיים שלה. באמצעות שימוש מושכל בדיפלומטיה ושימוש זהיר בכוח צבאי, הוא העצים את כוחה של ישראל מבלי להישאב למלחמה הרסנית. הודות לכך ולעוינות המשותפת עם איראן, היחסים עם שליטים ערבים רבים טובים יותר כיום מאשר היו בהיסטוריה של ישראל.

"ביבי", כפי שכולם קוראים לו, חשוב גם מחוץ לישראל ולא רק שבגלל שהוא דובר עברית ואנגלית רהוטה, ועומד איתן מול הכאוס במזרח התיכון כיום. הוא חשוב כי הוא מבטא פוליטיקה של לאומניות חזקה, שוביניזם ושנאה לאליטות הרבה לפני שפופוליזם מהזן הזה הפך לכוח פוליטי גלובלי. על חבריו ובעלי בריתו של נתניהו נמנים מנהיגים לאומניים כמו דונלד טראמפ ונרנדרה מודי, ומנהיגים אירופים כמו ויקטור אורבן ההונגרי ומתאו סאלביני האיטלקי.

"לכן שלטונו של המלך ביבי הוא משל לפוליטיקה המודרנית: עלייתם של פוליטיקאים מוכשרים ומצליחים לזמן ארוך שנשענים על שילוב מבלבל של מדיניות חזקה לצד שימוש ציני בזריעת מחלוקות…

מכאן ממשיך המאמר וסוקר את החודשים האחרונים בפוליטיקה הישראלית – הכרעת היועמ"ש בתיקי נתניהו, התחזקות  מפלגות הימין והחלשת מוסדות הדמוקרטיה – וכל זאת על מנת להזכיר לישראלים שהם '' ולכן אין זה אלא מתבקש שלא יצביעו עבור נתניהו.

"ב-9 באפריל אתם יכולים לבחור מחדש בנתניהו ולהעניק לו את ההזדמנות לחתור תחת המוסדות הישראליים, או להדיח אותו ולנסות להיות מחדש "אור לגויים", כך לפי השבועון הבריטי.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.